Луѓе што не чуваат домашни миленичиња

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Добри се за многу повеќе од воспитување деца :) Каков пријател кучето знае да биде, посебно на деца :) Имам растено со куче, а и сега ја гледам сестра ми, ќе ја изнервираат сите, седнува до него го гушка и му се исповеда :) Понекогаш знае да каже, само тој ме разбира хахаха :) Бидејќи само тој не ја кара.
Инаку се согласувам, секое суштество бара внимание, време а и финансии. Не можам да разберам луѓе што чуваат куче/мачка кое не примило ни една вакцина. Не само што е тоа лошо за животното, не разбираат дека е лошо и за самите нив и нивното здравје.
Кога бев помал, имав чувано се и сешто кучиња, мачки, риби, петел ... ама кога нема соодветни услови и кој да те посоветува и поддржи во одгледувањето, не може едно дете само да го чува ... сега има интернет, тогаш немаше, јас живеам во куќа - и мислам дека е невозможно да се чува животно во стан ... :confused: се си има свои барања и потреби, јас можеби сум малку строг ама сум праведен и емотивен - такв сам.
 
L

Lu

Гостин
Епа убаво од тебе сега тоа е твој избор, секое куче си сака нега и услови, исто како што ти како човек си бараш услови и нега ... :)
Точно така, за да чуваш Доберман во стан, треба уште пред да го земеш Доберманот да си 100% сигурен дека ќе можеш да му ги исполниш условите за да има убав живот.
А јас знам дека мојот Доберман иако живее во стан, е 1000 пати посреќен и му е поубаво, отколку на некои кучиња кои што се чувани во двор :)
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
znaci treba ljubov , vnimanie ,i griza ... se drugo e sporedno , dali ke jade specijalna hrana ili mleko i leb , dali ke ima srebreno lance ili . . . za nego treba sekoj den da se grizis isto kako za tebe sto sekoj den se mies ceslas , jades i dr. potrebi . . . kuceto ne e kola pa koga sakas ke ja vozis ,koga sakas ke ja isperes..... ,
toa e zivo sustestsvo :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
C

cige

Гостин
Кога ќе испофаќате кучешка тенија ќе сватите што значи мачки и кучиња чување во стан, поздрав до тогаш.
Најубаво чувајте си караши во кугла.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Кога ќе испофаќате кучешка тенија ќе сватите што значи мачки и кучиња чување во стан, поздрав до тогаш.
Најубаво чувајте си караши во кугла.
Да бе, докторине не знаат што прават кога го пуштиле кучето. Ти знаеш.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кога ќе испофаќате кучешка тенија ќе сватите што значи мачки и кучиња чување во стан, поздрав до тогаш.
Најубаво чувајте си караши во кугла.
4пати годишно дехелментизација,редовни вакцини и нема проблем. Тенија ке фати некој што само вели дека има куче, а од грижа и посветеност за него ни трага ни глас. Се прашувам само оние бабетините и дедовците што се одгледувачи по 30 години како до сега не фатиле нешто. Хигиена и превентива и се е полесно :)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Кога ќе испофаќате кучешка тенија ќе сватите што значи мачки и кучиња чување во стан, поздрав до тогаш.
Најубаво чувајте си караши во кугла.
А ти кажал некој дека и рибите имаат тенија? И тоа дека се пренесува и на луѓе?
Phocanema decipiens - глиста
Diphyllobothrium latum - тенија
Anisakis simplex - глиста
Clonorchis sinensis - плочест црв
Овие се најопасните за луѓе, а кои ги има во рибите (а имаат преку стотина цревни паразити) - карашите не се толку безбедни колку што мислиш.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Со сите домашни миленици што сум ги имала сум зборувала со нив, комуницирала како со човек. И сите што немаат домашно милениче би сметале за луда... добро, можеби сум, ама и тие кога ќе се приврзат за милениците што би ги земале ќе почнат да зборуваат со нив. :D Ехе, какви муабети сум правела со мачката моја... и тоа озбилни. :icon_lol: И ова нема да го разберат сопствениците на кучиња... да и јас чувам куче и со неа зборувам, се разбира...
И обично луѓето што не чуваат миленик се многу средени, спастрени и гадливи... ако ги лижне животно за рака, абе дезинфекција со 300 козметики ќе направат, а јас што од бебе ги бацував моите мачки, еве ме жива и здрава. :pipi:
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Со сите домашни миленици што сум ги имала сум зборувала со нив, комуницирала како со човек. И сите што немаат домашно милениче би сметале за луда... добро, можеби сум, ама и тие кога ќе се приврзат за милениците што би ги земале ќе почнат да зборуваат со нив. :D Ехе, какви муабети сум правела со мачката моја... и тоа озбилни. :icon_lol: И ова нема да го разберат сопствениците на кучиња... да и јас чувам куче и со неа зборувам, се разбира...
И обично луѓето што не чуваат миленик се многу средени, спастрени и гадливи... ако ги лижне животно за рака, абе дезинфекција со 300 козметики ќе направат, а јас што од бебе ги бацував моите мачки, еве ме жива и здрава. :pipi:
Море и улични како ги имам бацувано :D Среќа не сум знаела тогаш за сите болести што може да ги имаат :D Да не заборавам да нагласам, и јас сум жива и здрава :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom