Луѓе што не чуваат домашни миленичиња

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.065
Поени од реакции
8.182
Ехе, каде да почнам.
Сум слушнала секакви глупости, кои искрено, повеќе не ме ни погодуваат, нек си е*бат мамата.
Со баба ми не зборував месец и кусур, зашто не разбра дека немам намера да ги слушам нејзините размислувања околу моето посветување на кучето. Демек, дај го ваму, таму, ратисај се... И објаснив дека ако сака да комуницира со мене, ќе мора да го прифати тоа, дека во 6 сабајле станувам, и на празник и делник, и го шетам, и дека во 6 поручек и од свадба и од погреб, ќе си одам да го шетам. И дека ќе јаде храна јас каква што мислам дека треба, и ќе живее онака како што јас мислам дека треба.
Она мене ме жалела.... и така, после месец ипол сфати дека немам намера да се објаснувам.
Најјако ми било, една глупача, моја генерација, роди дете на 18, и уште ми вика, ееее наместо деца да шеташ, ти кучиња, оди роди си едно, фрли го кучево.
И после 2-3 пати истиот муабет, и реков, ај ти фрли си го детето, па почувај куче некое време. И јас истото ќе го направам.
Цела среќа, ни здраво веќе не ми вика :) :) :)

Порасната сум со животни, и ќе умрам со животни.
Посебно ги сакам кучињата, иако имам чувано и желки и папагали и мачки.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Ехе, каде да почнам.
Сум слушнала секакви глупости, кои искрено, повеќе не ме ни погодуваат, нек си е*бат мамата.
Со баба ми не зборував месец и кусур, зашто не разбра дека немам намера да ги слушам нејзините размислувања околу моето посветување на кучето. Демек, дај го ваму, таму, ратисај се... И објаснив дека ако сака да комуницира со мене, ќе мора да го прифати тоа, дека во 6 сабајле станувам, и на празник и делник, и го шетам, и дека во 6 поручек и од свадба и од погреб, ќе си одам да го шетам. И дека ќе јаде храна јас каква што мислам дека треба, и ќе живее онака како што јас мислам дека треба.
Она мене ме жалела.... и така, после месец ипол сфати дека немам намера да се објаснувам.
Најјако ми било, една глупача, моја генерација, роди дете на 18, и уште ми вика, ееее наместо деца да шеташ, ти кучиња, оди роди си едно, фрли го кучево.
И после 2-3 пати истиот муабет, и реков, ај ти фрли си го детето, па почувај куче некое време. И јас истото ќе го направам.
Цела среќа, ни здраво веќе не ми вика :) :) :)

Порасната сум со животни, и ќе умрам со животни.
Посебно ги сакам кучињата, иако имам чувано и желки и папагали и мачки.
Па баба ти е преку турско време исто ко мојава.Мојава дури некогаш ми го тепа кучето.А за тие во Берово да не ни зборувам.Коа моиве отидоа на одмор јас бев в Берово со кучето(среден шпиц) и ке го внесувам внатре коа ми се издра НЕЕЕЕЕЕЕЕ тоа кучиште не смее внатре...абе ајде,каоо демек ти си почиста од него...и го внесов со маки напор и ПОТ, си доаѓам од центар ме чека надвор,кучиња скитаат ќе ми го раскасаат...после условот и беше на терасата да спие,го стаив на тераса ама му послав ќебе,па после почна да се кара поради ќебето...и коа ме праша колку пари е таа храна,коа и реков една вреќа 3000 денари килограм 170 и шкрокна косата и почна да вели дека едно свинче(прасе) би израснал за ТОФ(незз шо значи овој термин).
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.197
Поени од реакции
2.426
Па баба ти е преку турско време исто ко мојава.Мојава дури некогаш ми го тепа кучето.А за тие во Берово да не ни зборувам.Коа моиве отидоа на одмор јас бев в Берово со кучето(среден шпиц) и ке го внесувам внатре коа ми се издра НЕЕЕЕЕЕЕЕ тоа кучиште не смее внатре...абе ајде,каоо демек ти си почиста од него...и го внесов со маки напор и ПОТ, си доаѓам од центар ме чека надвор,кучиња скитаат ќе ми го раскасаат...после условот и беше на терасата да спие,го стаив на тераса ама му послав ќебе,па после почна да се кара поради ќебето...и коа ме праша колку пари е таа храна,коа и реков една вреќа 3000 денари килограм 170 и шкрокна косата и почна да вели дека едно свинче(прасе) би израснал за ТОФ(незз шо значи овој термин).
Тов е литературно, мисли на товење, хранење на прасето за колење.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.065
Поени од реакции
8.182
Хахаха, баба ми ми ги жали парите, ама бидејќи не земам нејзини, има право да ќути :)
Море остај тоа, годинава не бев тука за роденденот на кутраков (демек он знае што ден е, знае само дека добива кучешка торта :D ) и му купила и поклон...
Види мајката, све можело :)
 
А

Антоние

Гостин
Тачно, секое куче knows how to love a person, поготово дечиња. Еве на пример мене душа ми се огреа кога го слушнав ова детенцево како се смее и радува што се поигра малку со ротвајлеров.

http://www.youtube.com/watch?v=ri9ob11XF_s
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.065
Поени од реакции
8.182
Тачно, секое куче knows how to love a person, поготово дечиња. Еве на пример мене душа ми се огреа кога го слушнав ова детенцево како се смее и радува што се поигра малку со ротвајлеров.

http://www.youtube.com/watch?v=ri9ob11XF_s
Деца пиштат и од моето куче, а тој кутриот, ни мравка нема изедено.
Јебига :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.676
Поени од реакции
9.928
Морони што шетаат куче без корпа и што не знаат да чуваат куче се за у затвор. А куче што се фрла на деца и на луѓе е за ликвидација по куса постапка...или за у планина.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.065
Поени од реакции
8.182
Морони, без корпа што не знаат да чуваат куче се за у затвор.
Me живцираат сопственици кои не обрнуваат внимание, го шетаат кучето без маска и без поводник.
И јас Бубу го пуштам без поводник, ама во 6 сабајле кога ни човек ни бутур нема, ама дури и тогаш има маска. Јас го познавам и знам како реагира, прво со мало дете е цел живот, нема теорија дете да нападне, а второ кога некој ќе свика само он се крие кај мене чека јас него да го бранам, а не тој да брани.
Ама некој на улица не го знае тоа, се плаши.

Од друга страна пак, ми иде со камења да гаѓам по луѓе, одам по улица со кучето, кучето на поводник, маска ставена, тој залепен кај мене до нога не мрда ако не му дозволам, и уште од 100 метри вриштат пиштат.

Секакви лудаци има, и од двете страни.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
548
Поени од реакции
426
Сакам да земам кученце,ама многу голема одговорност ми е,дур се научи кај да моча,па може да ми гризе све низ дома,па само не смее да седи....уств овие работи највише ме кочат :(:(..и сеа се одлучив за папагалче,ама коа ќе ми текне птичијот грип,од кај к*р знам шо има и од кај е донесено и шо бутур
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.676
Поени од реакции
9.928
Me живцираат сопственици кои не обрнуваат внимание, го шетаат кучето без маска и без поводник.
И јас Бубу го пуштам без поводник, ама во 6 сабајле кога ни човек ни бутур нема, ама дури и тогаш има маска. Јас го познавам и знам како реагира, прво со мало дете е цел живот, нема теорија дете да нападне, а второ кога некој ќе свика само он се крие кај мене чека јас него да го бранам, а не тој да брани.
Ама некој на улица не го знае тоа, се плаши.

Од друга страна пак, ми иде со камења да гаѓам по луѓе, одам по улица со кучето, кучето на поводник, маска ставена, тој залепен кај мене до нога не мрда ако не му дозволам, и уште од 100 метри вриштат пиштат.

Секакви лудаци има, и од двете страни.
Тоа е друго. Имаш контрола врз него и имаш плус заштита. Ова на видеово беше ѕвер, ниту корпа ниту газдата го контролираше. За такви луѓе зборам. Среќа не му откина нога на детето.
Луѓе им даваат протеини, стероиди и ги праат ѕверови. Дали им е да си ја (да извиниш) продолжат машкоста, за друго не гледам причина зашто човек би праел предатор и човекоубиец од обично домашно куче. Куче е да те дружи, да другаруваш така да кажам со него.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.065
Поени од реакции
8.182
Тоа е друго. Имаш контрола врз него и имаш плус заштита. Ова на видеово беше ѕвер, ниту корпа ниту газдата го контролираше. За такви луѓе зборам. Среќа не му откина нога на детето.
Еден комшија зема што знам каков овчар (расне поголем од шарпланинец) па кога сакав да си поиграм со него ми забрани. Не било за галење. Луѓе им даваат протеини, стероиди и ги праат ѕверови. Дали им е да си ја (да извиниш) продолжат машкоста, за друго не гледам причина зашто човек би праел предатор и човекоубиец од обично домашно куче.
Тука си во право. Домашното куче тоа и треба да е - домашно, питомо, потчинето на луѓето.
Не било за галење.... а за што е? За јадење луѓе?
Што е најстрашно, кучето само по себе веројатно ќе биде најпитомото суштество, само ако му се обрне внимание.
Секое куче покажува агресивност уште како малецко, кога се борите кој е ,,алфа,,. Сум го шлапала Бубу по муцка и со саати после сум плачела, ама да одам по улица и да јаде луѓе, па треба сама да си удрам шамар после.
Сестра ми го малтретира до последно, не знам што веќе не му прави, не му паднало на памет да ја заржи, а не да ја касне. Не е многу паметен, ама знае дека за користење заби врз луѓе, се добива ќутек.
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
За жал господ ме ставил меѓу такви луѓе а со голема желба да имам милениче, кученце малечко една чивава лична така ама ништо. Мајка ми воопшто не сака кучиња, мачки а нема лоша душа вака па се чудам шо човек ќе беше. Искрено не и се даваат пари за одржување, вакцинации, средства против болви и секогаш кога ќе промрчи за храната што се фрла и велам да имавме кученце немаше да иде зијан.Сепак татко ми бара потенцијален миленик зошто сме 1:2 на идејава. Таа паѓа во несвест кога слуша како тетками трошат преку 1000 евра можеби и повеќе годишно на нивните мачки и кучиња (зборам за во Италија). Луѓето што не чуваат миленици никогаш не ќе добијат прилика да почувствуваат безусловна љубов, што е вистинка штета. Се надвам нема да бидам уште долго на листава.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
261
Поени од реакции
175
ее е . .. нашиот премиер цело време апелира за чување деца , а вие сте домашни миленици сакате да чувате . .:)
ОК . кој сака нека чува , никој не го брани . . .не куче него и слон чувајте ако сакате . . .
ја лично сметам дека се добри за воспитуње на деца и стекнување одговорност во животот, секое животно какво и да е си бара внимание и услови за живот ако не му овожможите тоа - не го мачете. . .
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.065
Поени од реакции
8.182
ее е . .. нашиот премиер цело време апелира за чување деца , а вие сте домашни миленици сакате да чувате . .:)
ОК . кој сака нека чува , никој не го брани . . .не куче него и слон чувајте ако сакате . . .
ја лично сметам дека се добри за воспитуње на деца и стекнување одговорност во животот, секое животно какво и да е си бара внимание и услови за живот ако не му овожможите тоа - не го мачете. . .
Добри се за многу повеќе од воспитување деца :) Каков пријател кучето знае да биде, посебно на деца :) Имам растено со куче, а и сега ја гледам сестра ми, ќе ја изнервираат сите, седнува до него го гушка и му се исповеда :) Понекогаш знае да каже, само тој ме разбира хахаха :) Бидејќи само тој не ја кара.
Инаку се согласувам, секое суштество бара внимание, време а и финансии. Не можам да разберам луѓе што чуваат куче/мачка кое не примило ни една вакцина. Не само што е тоа лошо за животното, не разбираат дека е лошо и за самите нив и нивното здравје.
 
На врв Bottom