Луѓе кои што се сериозни за својата колекција на музика (аудиофили) Hi-FI зависници на форумов

Член од
3 мај 2010
Мислења
287
Поени од реакции
236


Еве ги моите. Ги земав 600 денари и вредат за секое денарче.

Ги имам истите и ги користам подолго од година дена. Ги чувам повеќе од очите! Навистина добро стерео, комплетна изолација на надворешни шумови и звуци и се осеќаат детали при подесувања на EQ (y)
А за смартфон, имам earplugs од Alcatel и можам да кажам дека се 10 пати подобри од Beats by Dre (не би рекол дека вредат за парите).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Хах, еве ви најдобри слушалки евер за 20 долари, ги споредуваат со слушалки од 200 долари, и викаат дека се тука негде, да толку се добри!!

Купувајте без размислување!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ги пробал мој другар. Дури и да не се пробани, слушалките имаат прелазни оцени (високи прелазни оцени!) на 2-та нај аудиофилски форуми, тоа е повеќе од доволно.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Dobro malko e misslead naslovot na temata. U smisla se spomnuva kolekcija a se zboruva za kvalitetna oprema koja da ja prenesuva ljubovta kon muzikata na kvaliteten nacin. Znaci jas ete imam seriozna kolekcija doma od muzika i to da bidam iskren se smetam u mk za eden od retkite koi ima takov obem na kolekcija i to specijalizirana vo opredelen zanr, opredelen stil, poteklo i godini na poteklo i tako dalje. Vo isto vreme se trudam da slusam muzika na kvaliteten prenositel. Ete kje kazam ja na sto ja slusam mojata muzika.

Slusalki:

AKG k324P tip earbuds.
Vekje 3ti par koi si gi kupuvam koga stanuva zbor za earbuds slusalki. Ne znam zosto ostanav zakacen na vakov tip na slusalki ali edna od pricinite e toa sto imat nogu dobar izolator. Od sekogas sum sakal koga si slusam muzika da ne slusam ni koli okolu mene, ni lugje u gradski transport ni nisto. Ovaj tip na slusalki mi go ovozmozuva toa.
Kvalitetot. Koga sme kaj toa mislam deka AKG se megju edni od slusalkite koi za pristojna suma na pari davaat dosta kvaliteten zvuk. Kako producent ( amater / kreativen ) sum ocenil ( pokraj korsitenje na nakolku tupa na firmi na slusalki ) deka ovaa slusalka mi dava naj taka realna slika na frekfenciite.



Inace od slusalki earbuds imam koristeno Philips ne znam koj model bea no cenata bese 1200 denari. Sehnheizer isto ne se sekjavam koj model bese gi koristiv nekolku meseci bea okolu 2000 denari. Razer Pro imav gi koristiv 1 godina gi zemav 2500 denari ( od ovie izgleda naj zadovolen bev no ne znam kolku bea kvalitetni na zvuk oti odamna gi imav i ne se razbirav nogu vo frekvencii) i poslednive kako sto kazav AKG. Zatoa imam nekoe iskustvo od vakov tip slusalki i mozam da kazam deka AKG stvarno si vredat.

Zvucnici.

Ne sum imal mnogu zvucnici doma ali gi imam ovie i iskreno da kazam epten epten sum zadovolen oti gi testirav na naj razlicni formati i na naj razlicni zvucni karti i razlicni zanrovi.
Edinstveno kje kazam deka ovie zvucnici treba da se koristat na dobra zvucna karta po moznost 24bitna, oti samo togas mozes da gi koristis zvucnicive onaka kako sto treba da se koristat so cel da osetis kvalitet.

Microlab Solo 7C


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Aktivni se. No toa sto mene mi e krivo e sto imat dalinsko bez koe sto ne mozes da gi koristis zvucnicite. Se molev uste koga gi kupiv da ne mi izgore dalinskoto i tocno toa i mi se sluci i sega moram da si poracuvam novo dalinsko oti ne mozam da gi koristam. Inace zvucnicive se epten dobri. Nogu cist zvuk, precizen, basot e mnogu mokjen, visokite se strasno dobri.
Inace isto taka za ovie zvucnici vazno e deka mora da bidat akusticno vo stajata kade se koristat ubavo da se namesteni za da se dobie cista slika oti inace se gubi basot ako ne se namesteni kako so treba so cel frekvenciite na se sirat maximalno povekje vo prostorot.
Nemam zborovi za zvucnicive. Drveni se i toa dobro drvo, i se teski dvata zaedno 25 kila. I se dosta visoki t.e. golemi.
Ne velam deka se fantastika, ali vredat epten.
Gi zemav 300 leva pred 3 godini ( 9000 denari )

Ete edno perfektno review za niv:


Ete taka ja uzivam i obozavam, na mojata fantasticna kolekcija da uzivam na takva oprema spored finansiskite moznosti koi gi imam. Ali ne mozam da kazam dali sim audiofil :p ... povekje sum fanaticen i bolen kolekcioner odkolku audiofil :)

Pozdrav
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Тие што имаат поголемо познавање и знаење за аудио опрема, што викате за Sennheiser ?
Имам два пара слушалки и подобар и почист звук за тие пари до сега немам чуено, конкретно моделите се: HD 202 и HD 228
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Тие што имаат поголемо познавање и знаење за аудио опрема, што викате за Sennheiser ?
Имам два пара слушалки и подобар и почист звук за тие пари до сега немам чуено, конкретно моделите се: HD 202 и HD 228
Врв, кај нас не сум видел да се продаваат.

http://www.neumann.com/?id=start&lang=en - ете ви и една фирма партнер (или едно те исто) на Зенхајзер - Нојман, најпознат по производство на студиски микрофони и монитори....
Се надевам дека и едните и другите уште се manufactured и assembled in Germany....
 
W

Werther

Гостин
Едно известување.

После Камениот Мост, oд на „браќата“ страната, во тезгите (aнтикварниците) на кои се препродаваат книги има и плочи. Значи по 50-60 метри од мостот од лева страна се. Седат и покасно, до кај 10-11, јас тогаш бев.

Се наоѓаат доста интересни ствари, имаше колекција од Queen, Sisters of Mercy, Beatles, и по нешто ЈУ. Плочите се сочувани, поголемиот дел и оригинали. Но се малку поскапи. Јас прашав само за Sisters of Mercy и Queen. Greatest Hits на Queen (две плочи) беа 750 денари, Sisters of Mercy 600.

Кој е при пари, ич да не му ја мисли.
 
Член од
15 февруари 2010
Мислења
410
Поени од реакции
598
Имаш Sennheiser HD203 во Мими, скоро и идентични се со HD 202-ката.

Иначе, некој да препорача добри слушалки до кај 100-тина еура, само да не бидат Sony MDR-V6 и Audio Technica ATM-M40.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.574
82.7 GB (88,888,304,426 bytes),16,187 Files, 1,192 Folders .............Ја само у групата аудиофил се пронаогам,а за опрема не сум некој фан зашто слушалки од цд-плеер земав од кај братучедми пред 7-8 години за ``кусо време`` и уште ги користам и не ми текнало да земам нови,а за додатна опрема да не прајме муабет. А аудиофил незнам како станав..најверојатно од мојата пасија за колекционерство ;)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
82.7 GB (88,888,304,426 bytes),16,187 Files, 1,192 Folders .............Ја само у групата аудиофил се пронаогам,а за опрема не сум некој фан зашто слушалки од цд-плеер земав од кај братучедми пред 7-8 години за ``кусо време`` и уште ги користам и не ми текнало да земам нови,а за додатна опрема да не прајме муабет. А аудиофил незнам како станав..најверојатно од мојата пасија за колекционерство ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Audiophile

Попластично објаснато не може да станеш ебач ако имаш пасија кон сексот и 500 гига порничи, туку може да бидеш обичен дркач ако знаеш на што мислам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Иначе, некој да препорача добри слушалки до кај 100-тина еура, само да не бидат Sony MDR-V6 и Audio Technica ATM-M40.

Јави се во Amski, и побарај Sennheiser HD555.
--- надополнето: 28 октомври 2013 во 22:31 ---
Тие што имаат поголемо познавање и знаење за аудио опрема, што викате за Sennheiser ?
Имам два пара слушалки и подобар и почист звук за тие пари до сега немам чуено, конкретно моделите се: HD 202 и HD 228

Sennheiser се врв. Имам HD595, некои 4 години, маестрални слушалки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom