Луѓе кои што се сериозни за својата колекција на музика (аудиофили) Hi-FI зависници на форумов

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Можи некој да ми препорача слушалки големи за над уво до кај 2000 ден. Ама некои шо можам од мк да ги купам пошто со шипинг скапо ми иди...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Да си прашам постари :D

Планирам да си креирам колекција (да симнам се тоа што ми фали и да ставам се на едно место). Кој е најдобриот начин на чување надвор од компјутер и имање бекап на целата колекција? Екстерен хард плус цедиња? Би снимал ЦД-Р или друг формат?
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Не можам да се декларирам како аудиофил ( пошто немам опрема таква ) ама имам опасни колекции на различни типови на музика. За пуштање на некој посериозен настан користам flac и минимум 320ки, понекогаш и wav, во случај да ја немам траката у друг формат + немам ни толку простор за да складирам се што ми се допаѓа. Кешот си го прави своето. Во иднина планирам да си средам и опрема со која што звукот би се олицетворил како што доликува. Здравје....[DOUBLEPOST=1530693067][/DOUBLEPOST]
Да си прашам постари :D

Планирам да си креирам колекција (да симнам се тоа што ми фали и да ставам се на едно место). Кој е најдобриот начин на чување надвор од компјутер и имање бекап на целата колекција? Екстерен хард плус цедиња? Би снимал ЦД-Р или друг формат?

Тоа ти е добра опција. Екстерен хард плус и усб би рекол дека е супер ситуација.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Да си прашам постари :D

Планирам да си креирам колекција (да симнам се тоа што ми фали и да ставам се на едно место). Кој е најдобриот начин на чување надвор од компјутер и имање бекап на целата колекција? Екстерен хард плус цедиња? Би снимал ЦД-Р или друг формат?
Не сум аудиофил ама си сакам музика и мислам дека Цд е лоша работа ради што брзо се гребе со секојдневно вадење од опаковка и ставање во плеерот. Многупати ова ми се случувало колку и да си внимателен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom