Луѓе кои што се сериозни за својата колекција на музика (аудиофили) Hi-FI зависници на форумов

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ако се толку добри колку некои слушалки од 200 долари, тогаш зошто се толку евтини? Чудно ми е малце.

Затоа што се од таква фирма, не даваат пари на маркетинг, не даваат пари на презентации и слично, не работат со голем профит. Не дека се добри како тие од 200 долари, но блиску се а чинат 1/10 од нив.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако се толку добри колку некои слушалки од 200 долари, тогаш зошто се толку евтини? Чудно ми е малце.
Слушалките кои се евтини, евтини се оти толку и вредат, не повеќе. Евтините слушалки, кои можат да бидат комбинирани со микрофон, се обично парче пластика, обични кинеско небрендирано ѓубре, која има вградена електроника чисто колку да заврши работа и ништо повеќе од тоа. Имајќи на ум дека чинат мали пари, таквите слушалки ем толку се квалитетни, ем толку и траат: едноставно, не се наменети за сериозно слушање или мониторинг на квалитетен звук, туку се чисто „прирачни„ слушалки за еднократна употреба, после која ги фрлаш во канта.

Слушалките кои чинат битно повеќе, битно повеќе се и квалитенти и трајни и брендирани и даваат квалитетен звук па затоа можат да чинат повеќе десетици и повеќе стотици Евра.

Проста и лична споредба на евтните со квалитентите слушалки го дава одговорот за причината за разликата во нивните цени.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Овие како би ги оцениле во споредба со претходните 2 за кои што прашував?

Oвие се за луѓе кои сакаат силни ниски тонови, средните се слаби.

OMG,OMG,OMG!!!

ЛЕЛЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ само што ја симнав од Rutracker.org, најновата верзија на Brothers In Arms од MFSL,




ЛЕЛЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!! ААААА!

Одма симнувајте (аудиофили) и оние кои имаат солидни сетапи, ова е страшнооооооо!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Посочениов албум („Браќа по оружје„) од ДС е многу фален по квалитетната снимка па аудиофилите често го користат како референтен при испробувањето на репродукциските способности од своите музични системи. Не сум склон кон рок-музиката, а ниту кон ДС, иако имам неколку нивни албуми, но штом имам прилика ќе го слушнам, барем „информативно„, дотолку подобро ако ми падне во раце хибридно СА-ЦД од овој албум.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Дојде и тој ден. Дојде денот кога МАЕСТРАЛНИ монитори, се продаваат за неверојатна цена КАЈ НАС.

JBL LSR305!! ги има во Аудио Центар, само што ги змеав пред една неделa, овие звучници се рамњаат со 2/3x поскапи, сериозно, не е само да е каже така него стварно се толку добри.

5 ѕвезди, од 66 рецензи....ова се гледа многу ретко, цената кај нас е 300 евра, во Америкa е 300 долари за пари.

asasdasd.png





Еве како ги прават попара на конкурентите :D


Купувајте одма!
 
Последно уредено:

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Aудофили, расипан ми е портот за слушалки на лаптопот, дали би ми препорачале да си купам usb 3d sound card, нешто вакво ? Ако да, некое солидно за до кај 400 ден. со се шипинг има?

Те цитирам пошто тагирањето не работи :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Па секако од лаптоп нема добар звук, нема ништо да изгубиш така што мислам дека не би бил лош избор, а за цена незнам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
82
Па секако од лаптоп нема добар звук, нема ништо да изгубиш така што мислам дека не би бил лош избор, а за цена незнам.
Што е тоа што го спречува лаптпот да даде добар аутпут за звук?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Звучната карта, (чипот и електрониката) заштитата од интеференци - шум, самите џекови, (изолација) и слично.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
82
Звучната карта, (чипот и електрониката) заштитата од интеференци - шум, самите џекови, (изолација) и слично.
Која звучна карта или процесор од последните 10 години не може да вози 44 100 стерео на 16 бита без било каков проблем? Кој црн шум кога се е дигитален сигнал до сантим од самиот џек? Дури и ако ја стримуваш музиката преку вајфај и добиеш реален шум, тоа е ниво далеку под она што може да детектира увото.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Никој не кажа дека не е доволно за секојдневна употреба, си врши работа. Муабетот ми беше дека ако корисникот горе е засегнат за квалтиетот на звук кој ќе го добие сега, наспроти она кај лаптопот е сосема небитен, затоа што како платформа лаптопите не нудат висок квалитет на оутпут - т.е. немаат добри интегрирани решенија. Членот спомна аудиофили во почетокот на својот пост, што ме наведе да мислам дека бара решение кое ќе понуди исто ниво на квалитет како интегирараното решение.

Шумот кој го зборам, не е од оној тип да слушаш крчење, white noise, или било што мада и тоа се случува неретко, зборам за недоволно чиста репродукција - т.е. сигнал > шум сооднос. Ми делуваш како тип кој ќе негира све, така да тука ја завршувам дебатава.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
82
Никој не кажа дека не е доволно за секојдневна употреба, си врши работа. Муабетот ми беше дека ако корисникот горе е засегнат за квалтиетот на звук кој ќе го добие сега, наспроти она кај лаптопот е сосека небитен, затоа што како платформа лаптопите не нудат висок квалитет на оутпут - т.е. немаат добри интегрирани решенија. Членот спомна аудиофили во почетокот на својот пост, што ме наведе да мислам дека бара решение коие ќе понуди исто ниви на квалтиет како интегирараното решение.

Шумот кој го зборам, не е од оној тип да слушаш крчење, white noise, или било што мада и тоа се случува неретко, зборам за недоволно чиста репродукција - т.е. сигнал > шум сооднос. Ми делуваш како тип кој ќе негира све, така да тука ја завршувам дебатава.
Ти ми делуваш како тип кој не би разликувал аутпут од лаптоп од било кој "аудиофилски", при слеп тест, така да добро за тебе што прекинуваш.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Така е, ме разоткри...:place:
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Здраво пријатели,

дали знае некој да ми каже каде има појачала од ROTEL освен во Аудио центар Болин бидејки тие го немаат моделот кој сакам да го купам.
Се работи за интегрирано појачало ROTEL RA-12 кој во Болин го нема.
Има ли некоја другa продавница да се најди од ROTEL ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom