Локација за изградба на куќа во Скопје

Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Дај луѓе пишете некоја локација, некој плац за градба на куќа...видете по комшии може некој продава плац до вас, во комшии :D .
Малку бизнис да се прави :D Ако продава некој плац за куќа нека прати информации и цена по ПП.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Слаба заинтересираност на темава, изгледа сите се фрлиле на купување станови ;)
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
За да провери дали има/нема хипотека треба да има имотен лист (хипотеката го прати имотот). Од имот тука има земјиште и куќа(објект) а чоеков му рекол дека нема имотен лист и тој дел не ми е јасен. МОРА да има имотен лист барем за земјиштето...куќава валјда покасно ке ја упише зашто или треба да се легализира(ако е дивоградба) за да се упише на имотен лист, или ако е по ДУП на општината градена треба да има легулирано комуналии. Мој совет ако ти рекол деа нема ни за земјата имотен лист иди на сајтот на катастар и ке кликнеш на квадратот во средина АКН-ГИс портал (ака Гоогле мап со бројчиња на парцели). Најди си го плацот визуелно од око и со бројот на плацот ке си побараш после имотен лист na сајтот баш за тоа бројче(парцела) за катастарска општина К.Б или Сопиште и ке видиш кој е газда на плацов и шо све му е упишано како имот ;)
--- надополнето: 3 октомври 2013 во 10:05 ---
Здраво Sterelec, сакав да те прашам нешто... имам најдено плац, со имотен лист. Која е постапката што треба да ја направам да проверам дали е се ок? Бев во општина во Г.П и ми рекоа дека во стопански двор уште нема урбанистички план и дека неможат да ми дадат никаква информација за плацот. Друго и викаат дека неможам да градам.... доколку го земам плацот, нотарот ли проверува дали е под хипотека, или продаден на друг?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
--- надополнето: 3 октомври 2013 во 10:05 ---

Здраво Sterelec, сакав да те прашам нешто... имам најдено плац, со имотен лист. Која е постапката што треба да ја направам да проверам дали е се ок? Бев во општина во Г.П и ми рекоа дека во стопански двор уште нема урбанистички план и дека неможат да ми дадат никаква информација за плацот. Друго и викаат дека неможам да градам.... доколку го земам плацот, нотарот ли проверува дали е под хипотека, или продаден на друг?
За да провериш дали има хипотека на имотот ке си отидеш во катастар, таму ке земеш барање дали имотот има/нема хипотека, ке си го пополниш, мислам дека некој 400-500ден ке те кошта ке ти дадат бројче (за да го подигнеш) и катастарот за некој 10дена до 30дена ке ти одговори и даде потврда дали има/или нема запишано заложно право (хипотека) на тој имотен лист.....и тоа ти е официјален документ кој ке му го дадеш на нотарот и обавезно барај во купопродажниот договор нотарот да запише во една реченица дека имотот во И.Л. не е под хипотека видно од потврда издадена од катастар број тој и тој и таа потврда како и имотниот лист(нивни копии) да бидат заврзани со врвката и запечатени заеднои со другите листови од купопродажниот договор.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Аха, а кажи ми сега, на имотниот лист дечково е пишан како СОСОПСТВЕНОСТ. И сега нотарот бара сите 5 души да дојдат да се потпишат за да може да ми го продаде на мене. Е сега, ми рекоа дека после тоа на новиот лист ке биде само моето име без тие другите 5. А имотниот лист е ваден на 10.Сеп.2013. И нотарката ми вика дека ако имотот е хипотека ке го пишува во имотниот лист. Е сега јас закажав да го купам следната недела.... како можам во брза постапка дали е под хипотека?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Аха, а кажи ми сега, на имотниот лист дечково е пишан како СОСОПСТВЕНОСТ. И сега нотарот бара сите 5 души да дојдат да се потпишат за да може да ми го продаде на мене. Е сега, ми рекоа дека после тоа на новиот лист ке биде само моето име без тие другите 5. А имотниот лист е ваден на 10.Сеп.2013. И нотарката ми вика дека ако имотот е хипотека ке го пишува во имотниот лист. Е сега јас закажав да го купам следната недела.... како можам во брза постапка дали е под хипотека?
За побрзо само со врски, најди некој геодетска фирма или адвокат што можат да го извадат за побрзо а стварно незнам за колку време ги издаваат у нормална процедура. А тоа што го вика нотарката е точно но имало исклучоци кога некако магично одпосле се појавуваат тие хипотеки ;) Затоа најсигурно е да имаш црно на бело во нотарскиот акт.
--- надополнето: 4 октомври 2013 во 12:05 ---
Аха, а кажи ми сега, на имотниот лист дечково е пишан како СОСОПСТВЕНОСТ. И сега нотарот бара сите 5 души да дојдат да се потпишат за да може да ми го продаде на мене. Е сега, ми рекоа дека после тоа на новиот лист ке биде само моето име без тие другите 5. А имотниот лист е ваден на 10.Сеп.2013. И нотарката ми вика дека ако имотот е хипотека ке го пишува во имотниот лист. Е сега јас закажав да го купам следната недела.... како можам во брза постапка дали е под хипотека?
А тоа за сопственоста, ако 5 души се сега значи го делат во идеални делови пример секој по 100м2, ако треба сите да се потпишат или целото го купуваш сите 500м2 т.е. сите го продаваат својот дел од дропката(1/5идеален дел) или ги вика да се потпишат за да не ја спорат утре продажбата.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Вака тие 5 души сите си имаат по некои си 300-400м2 и направено куки на нивните плацеви... а дечково што го продава му е само плац, без градба...
А сабајлево се јавив во катастар, и ми рекоа дека со бројот на имотниот лист и парцелата, можат одма да ми кажат дали е под хипотека или не.. .ист ми рекоа дека при купопродажба, нотарот имал пристап до катастар, и одма можел да види дали е под хипотека... така да ке видам што ке направам...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ne najdov nekoja pametna tema pa aj ovde ke prasam. Kolku idat komunaliite za gradenje vo razlicni opstini? Kobajagi Lisice po 90e, abe ne se normalni, kriminalcite sto gradea na crno gi nagradija so legalizacija po 1 evro, a na postenite tie sto gradele i tie sto sakaat da gradat im go nacukaa od pozadi. Aferim. Kolku odat komunaliite po drugite naselbi?
Da kazeme Magari,Cento,Dracevo, Dolno Lisice itn?
Ako ima nekoj link na internet so informacii za ova pustete.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
73
Поени од реакции
85
Ne najdov nekoja pametna tema pa aj ovde ke prasam. Kolku idat komunaliite za gradenje vo razlicni opstini? Kobajagi Lisice po 90e, abe ne se normalni, kriminalcite sto gradea na crno gi nagradija so legalizacija po 1 evro, a na postenite tie sto gradele i tie sto sakaat da gradat im go nacukaa od pozadi. Aferim. Kolku odat komunaliite po drugite naselbi?
Da kazeme Magari,Cento,Dracevo, Dolno Lisice itn?
Ako ima nekoj link na internet so informacii za ova pustete.
За Долно Лисиче комуналиите се 50евра.
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
12
Гледав по медиумите некои планови за типски населби во Илинден и во Хиподром. Знае некој нешто повеќе за тоа?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Гледав по медиумите некои планови за типски населби во Илинден и во Хиподром. Знае некој нешто повеќе за тоа?
Што би сакал да знаеш ? Урбанизирани единици со изгледи да бидат средени комунално на високо ниво ! Со по некој минус , Јака во Илинден е троа далеко и прашање е колку брзо ке дејствува општината во изградбата на инфраструктурата . Во Хиподром е далеку поблиску до центар и започнато е со инфраструктура минус е маглата и евентуално подземните води .
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Што би сакал да знаеш ? Урбанизирани единици со изгледи да бидат средени комунално на високо ниво ! Со по некој минус , Јака во Илинден е троа далеко и прашање е колку брзо ке дејствува општината во изградбата на инфраструктурата . Во Хиподром е далеку поблиску до центар и започнато е со инфраструктура минус е маглата и евентуално подземните води .
Ilinden se isplakja, vo taa demek novata naselba jaka komunalii se samo 2 evra po m2.
Za 200 kvadrati kuka vo lisice ke platis 20000 evra komunalii a vo ilinden 400 evra. ne se normalni.
:tapp:
http://www.ilinden.gov.mk/nastani/besplatni-proekti-za-semejni-kuki-iskoristija-100-investitori-vo-opshtina-ilinden
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Ilinden se isplakja, vo taa demek novata naselba jaka komunalii se samo 2 evra po m2.
Za 200 kvadrati kuka vo lisice ke platis 20000 evra komunalii a vo ilinden 400 evra. ne se normalni.
:tapp:
http://www.ilinden.gov.mk/nastani/besplatni-proekti-za-semejni-kuki-iskoristija-100-investitori-vo-opshtina-ilinden
Мислам дека иако комуналиите бидат 2 евра квадрат ,ќе има доста скриени трошоци . Реков дека сеуште нема забележително придвижување во средување на инфраструктурата . Уште еден момент , далечината до работа . А дека за комуналиите во некои места како Лисиче , Драчево ..... не се нормални , збор нема ! Земете воздух бе луге 200 м2 ! Колку фамилии ке живеат таму ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom