Локација за изградба на куќа во Скопје

Член од
30 ноември 2011
Мислења
894
Поени од реакции
532
Воздух,близина,етнички состав.Кажи ти кои населби се Ченто и Маџари?
Маџари е етничка чиста населба населена со македонци, има дел роми кај мостот како што знам, имам баба таму,а за албанци да ги молиш не идат да живеат Маџари, Ченто е межана населба но има убави улички етнички чисти 6,5 км ти е од центар за разлика од стопански и волково што се 10-12, за воздухот си во право тотално Вардариште ебе просек за аеродром маџари ченто и нл . Во волково имам другари мн никад не би живеел со 22ка додека отидеш негде остаре во бус до остантиве населби имаш минимум 3 автобуса кои поминуваат низ нив, тука може и Хиподром да се додаде. Дистанца и Етнички чисти населби ти се Хиподром и Маџари и Ченто голем дел.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.746
Поени од реакции
17.951
Маџари е етничка чиста населба населена со македонци, има дел роми кај мостот како што знам, имам баба таму,а за албанци да ги молиш не идат да живеат Маџари, Ченто е межана населба но има убави улички етнички чисти 6,5 км ти е од центар за разлика од стопански и волково што се 10-12, за воздухот си во право тотално Вардариште ебе просек за аеродром маџари ченто и нл . Во волково имам другари мн никад не би живеел со 22ка додека отидеш негде остаре во бус до остантиве населби имаш минимум 3 автобуса кои поминуваат низ нив, тука може и Хиподром да се додаде. Дистанца и Етнички чисти населби ти се Хиподром и Маџари и Ченто голем дел.
Побрзо се стига од Волково до Центар него ли од Ченто
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.769
Поени од реакции
4.398
Коронава го оживеа и моето село М. Сушица, никад не сме имале повеќе луѓе од ова лето!
Ама тука не е за млади парови со деца, само за повозрасни! Инаку јас до работа стигам за 15-20 минути!
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.673
Поени од реакции
9.496
Побрзо се стига од Волково до Центар него ли од Ченто
Сигурно. Тргни ти од таму, а ја од ваму па да видиме кој прв ќе стигне. Ние до Центар имаме 2 семафора, Автокоманда и кај Мавровка, додека од Волково ти е тргни застани со семафори. Башка што и подалеку е Волково. Автобуски линии имаме преку 20, на секоја мин имаш автобус скоро.

Е сега во овие населби нема да најдете веќе плац за куќа. Поготово не во Маџари и Хиподром.
Автоматски споено мислење:

Иначе има сега нова населба Хиподром 2, ама не би му препорачал на никој.
Луѓе изгради таму и се заебаа, нема основни услови за живот.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
894
Поени од реакции
532
Сигурно. Тргни ти од таму, а ја од ваму па да видиме кој прв ќе стигне. Ние до Центар имаме 2 семафора, Автокоманда и кај Мавровка, додека од Волково ти е тргни застани со семафори. Башка што и подалеку е Волково. Автобуски линии имаме преку 20, на секоја мин имаш автобус скоро.

Е сега во овие населби нема да најдете веќе плац за куќа. Поготово не во Маџари и Хиподром.
Автоматски споено мислење:

Иначе има сега нова населба Хиподром 2, ама не би му препорачал на никој.
Луѓе изгради таму и се заебаа, нема основни услови за живот.
Така си е, Хиподром 2 ги заебаа јако, самата оптштина е крива место да донесе инфраструктура пред да се гради, после се чудат зошто луѓето ги напуштаат овие средини. Бев да гледам плац на главна улица искача Благоја Стефковски, 700м2 од кој за 300 бара 100е м2 дека е на главна улица и за останатите бара 60е м2, солена е цената ама е на добро место, уште се чудам како некој прави 100к куќа во Стопански двор.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.673
Поени од реакции
9.496
Така си е, Хиподром 2 ги заебаа јако, самата оптштина е крива место да донесе инфраструктура пред да се гради, после се чудат зошто луѓето ги напуштаат овие средини. Бев да гледам плац на главна улица искача Благоја Стефковски, 700м2 од кој за 300 бара 100е м2 дека е на главна улица и за останатите бара 60е м2, солена е цената ама е на добро место, уште се чудам како некој прави 100к куќа во Стопански двор.
Ваљда збориш за плацот кај белите згради, кај продавниците за автоделови што се? Зошто мислам дека само тука има два плаца, карши карши. За куќа не знам колку е погодно на Благоја Стефковски, ептен прометна е таа улица. За таму само објект со дуќани. Знам дека на Благоја Стефковски зимаат ептен солена пара од кирија, зошто побарувачката е голема, а дуќани нема.
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
11
Немаш план за градење во Стопански, џабе ќе гледаш. Само Волково, Кучково и Орман.

Кога веќе планираш да вложиш сума пари во градба на дом итекако е важна местоположбата. Ако сме пензионери ќе се зденеме у Маврово у викендица и ајт, ама сме млади, здрави, прави и способни за работа и создавање, сеуште немаме заедничко дете а во план ни е да се реализираме како родители во идните 2 години на било кој начин, тој има дете од претходен брак кое наскоро ќе поминува повеќе време со нас и навистина и многу важна поврзаноста бар со основните компоненти на урбан живот. Ако се решиш да бидеш натуралец и да ја произведуваш храната и да ти биде тоа на некој начин и работа и хоби, пеки, и у планина ќе живееш, доволно е да имаш струја и вода, ама ќе дојде ред деца да заминат во школо, ајде средно и факултет веќе можам и во интернат или во стан да го пратам да живее, ама од 1 до 9 како? Ние сме градски луѓе кои целиот свој живот го поминале во Скопје и не можеме да се замислиме да живееме на друго место освен во Скопје. Ок е и Маврово секој викенд или на зима, Берово, Охрид, Дојран, се е ок, ама мене работата ми налага до 7 до најмалку 7 попладне да сум во град, во тие 12 саата можеби можам да претрчам до дома да видам дете, да оставам тоа што сум испазарела успат, да завршам обврски, ама ако живеам во Ајватовци тешко. Затоа моментално Водно ми е ОК.
Немаш план за градење во Стопански, џабе ќе гледаш. Само Волково, Кучково и Орман.

Кога веќе планираш да вложиш сума пари во градба на дом итекако е важна местоположбата. Ако сме пензионери ќе се зденеме у Маврово у викендица и ајт, ама сме млади, здрави, прави и способни за работа и создавање, сеуште немаме заедничко дете а во план ни е да се реализираме како родители во идните 2 години на било кој начин, тој има дете од претходен брак кое наскоро ќе поминува повеќе време со нас и навистина и многу важна поврзаноста бар со основните компоненти на урбан живот. Ако се решиш да бидеш натуралец и да ја произведуваш храната и да ти биде тоа на некој начин и работа и хоби, пеки, и у планина ќе живееш, доволно е да имаш струја и вода, ама ќе дојде ред деца да заминат во школо, ајде средно и факултет веќе можам и во интернат или во стан да го пратам да живее, ама од 1 до 9 како? Ние сме градски луѓе кои целиот свој живот го поминале во Скопје и не можеме да се замислиме да живееме на друго место освен во Скопје. Ок е и Маврово секој викенд или на зима, Берово, Охрид, Дојран, се е ок, ама мене работата ми налага до 7 до најмалку 7 попладне да сум во град, во тие 12 саата можеби можам да претрчам до дома да видам дете, да оставам тоа што сум испазарела успат, да завршам обврски, ама ако живеам во Ајватовци тешко. Затоа моментално Водно ми е ОК.
Мене местоположбата и особено достапноста на училиште ми е многу важна. Не сум елитист, напротив, сакам да живеам нормален живот таму каде што ќе ја изградам куќата. Ни на крај памет не ми паѓа да ги развозувам децата 20-30 минути само за да учат во елитно училиште што значи просечно училиште во близина би било сосема ОК.
Секако дека следно е квалитетот на воздухот и поврзаноста до град со јавен транспорт.
Читав за предлогот за Маџари но за жал мислам дека таму воздухот е навистина со лош квалитет, можеби и најлош во Скопје.
Како што реков, во потесен избор ги ставив Сопиште и Радишани. Дополнително ги следам и Пинтија и Драчево а Волково го отпишав заради хаотичната инфраструктура и далечината иако веројатно и таму може да се најде солидна локација.
Имам пријател што сега се пресели во Бардовци и искрено не сум импресиониран, иако не е толку лошо. Да, блиску е до градот но мислам дека поврзаноста со јавен транспорт е слаба. Тука е и Злокуќани кое е горе/долу слично со Бардовци.
Етничкиот елемент не го земав во предвид но да - важен е, особено за јавниот транспорт каде што најчесто има инциденти и провокации.

Цените на плацевите секако варираат. Бардовци и Злокуќани се најскапи со цени од 60+ евра/квадрат. Следува Сопиште па Пинтија и Драчево со ранг од 40-60 евра/квадрат. Волково и Радишани се поефтини со цени помеѓу 30 и 45 евра/квадрат.

Кои предности и недостатоци вие би посочиле за секоја од овие населби? Какви се училиштата во населбите?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.011
Поени од реакции
11.995
Сигурно. Тргни ти од таму, а ја од ваму па да видиме кој прв ќе стигне. Ние до Центар имаме 2 семафора, Автокоманда и кај Мавровка, додека од Волково ти е тргни застани со семафори. Башка што и подалеку е Волково. Автобуски линии имаме преку 20, на секоја мин имаш автобус скоро.

Е сега во овие населби нема да најдете веќе плац за куќа. Поготово не во Маџари и Хиподром.
Автоматски споено мислење:

Иначе има сега нова населба Хиподром 2, ама не би му препорачал на никој.
Луѓе изгради таму и се заебаа, нема основни услови за живот.
Да ама они имаат обиколница. За пола саат до 50 минути до зелениково се стига.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.372
Поени од реакции
14.480
У најдобри услови Волково- Центар ти е 15-20 мин, ако те фати гужва не ти бега до пола саат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.746
Поени од реакции
17.951
У најдобри услови Волково- Центар ти е 15-20 мин, ако те фати гужва не ти бега до пола саат.
А ти мислиш дека од Ченто или Маџари побрзо ке стигнат? Филмови за мали деца.
Автоматски споено мислење:

Стопански двор до Центар и од Ѓорче до Центар 5 минути е разлика,и не се објаснувам повеќе секој ден го возам тој пат
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.673
Поени од реакции
9.496
Да ама они имаат обиколница. За пола саат до 50 минути до зелениково се стига.
Па и од оваа страна има обиколница.
Автоматски споено мислење:

А ти мислиш дека од Ченто или Маџари побрзо ке стигнат? Филмови за мали деца.
Автоматски споено мислење:

Сропански двор до Центар и од Ѓорче до Центар 5 минути е разлика,и не се објаснувам повеќе секој ден го возам тој пат
Ако Центар ти е Карпош.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.746
Поени од реакции
17.951
Па и од оваа страна има обиколница.
Автоматски споено мислење:


Ако Центар ти е Карпош.
И тебе ако Автокоманда ти е центар :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom