Листа на теретани (локација, цени, рецензии)

Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Sinergy, TCC Plaza, Holiday IN, Jane Sandanski се тоа ти се со такви некои цени.
Јасно друже, во Минхен во теретана скоро колку Синерџи цената е 50 евра месечно колку сакаш и кога сакаш, со тушеви, 50 тина справи за кардио и се останато класа справи, во Минхен минимална сатница е 8.5 евра, а во Скопје минимална сатница е 50 денари.
Цела држава ни е поебана, али верувај дека има бааги богата класа и тука која нема проблем да плати 50+ евра за теретана, па затоа и му излегува математиката на газдите на тие теретани, си имаат одбрана клиентела, одат со добра заработка и тоа е тоа, подобро помалку а „одбрана клиентела“, отколку гужви со „кој стигне“.
Што знам, си викам не виделе по светот како е, па сеа нешо се занесуваат.
Али прав си - има бааги богата класа (навистина вон секој просек) која нема проблем да плати 50+ евра за теретана.
Што услови тие толку посебно нудат што им е толкава цената (Sinergy, TCC Plaza, Holiday IN, Jane Sandanski)? Не се акам од земја, навистина не знам, не сум бил никогаш по тие скапите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
Што знам, си викам не виделе по светот како е, па сеа нешо се занесуваат.
Али прав си - има бааги богата класа (навистина вон секој просек) која нема проблем да плати 50+ евра за теретана.
Што услови тие толку посебно нудат што им е толкава цената (Sinergy, TCC Plaza, Holiday IN, Jane Sandanski)? Не се акам од земја, навистина не знам, не сум бил никогаш по тие скапите.
Еве ти линкови види ги прво:
http://www.synergyfitness.com.mk/link-dt_workouts/fitnes/
http://www.scjanesandanski.mk/mk-MK/Home/ObjectDetails/25
http://tccgrandplaza.com/fitness-spa/
За тој што може да си ги приушти е одлично, добива место каде што може да извежба, да се релаксира и да ги мине тие 1-2 часови без многу гужви, има доста справи, тушеви и слично, значи може и веднаш после теретана и да си излезеш или што и да имаш обврски.
Јас имам вежбано низ бааги теретани по Скопје и има разлика голема, во малите теретанички ќе платиш 700-1000 денари, ама затоа ќе имаш соблекувална од 2 квадратни метри, немаш тушеви, имаш две три справи за кардио кои кога работат кога не работат, имаш страшни гужви, секаков народ (нажалост има и такви луѓе кои баш и не внимаваат на својата хигиена, во тие малечките теретанички веројатноста е поголема дека ќе дојдат такви фаци, во овие поскапите си оди поодбрана клиентела) и т.н и кога пресметаш математиката е таа.
Ќе платиш 1000ка, ќе уклучуваш дома болјер секој ден, замарање и нервози со глупости, пола тренинзи дали ќе ги направиш како што сакаш поради гужви или нефункционирање на справи и тоа е тоа, ваму одиш, вежбаш, се тушираш, ако имаш платено и спа се одмараш и релаксираш таму, палиш патиките дома слободен како птица.
Е сега може би можеле да одат за нијанса пониско со цените и тие, но како што ти пишав и погоре, има доволно клиентела и за вака, добра заработка со помалку луѓе, плус вака се прави сегментација на клиентелата и по автоматизам се штитат од доаѓање на секакви личности.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Еве ти линкови види ги прво:
http://www.synergyfitness.com.mk/link-dt_workouts/fitnes/
http://www.scjanesandanski.mk/mk-MK/Home/ObjectDetails/25
http://tccgrandplaza.com/fitness-spa/
За тој што може да си ги приушти е одлично, добива место каде што може да извежба, да се релаксира и да ги мине тие 1-2 часови без многу гужви, има доста справи, тушеви и слично, значи може и веднаш после теретана и да си излезеш или што и да имаш обврски.
Јас имам вежбано низ бааги теретани по Скопје и има разлика голема, во малите теретанички ќе платиш 700-1000 денари, ама затоа ќе имаш соблекувална од 2 квадратни метри, немаш тушеви, имаш две три справи за кардио кои кога работат кога не работат, имаш страшни гужви, секаков народ (нажалост има и такви луѓе кои баш и не внимаваат на својата хигиена, во тие малечките теретанички веројатноста е поголема дека ќе дојдат такви фаци, во овие поскапите си оди поодбрана клиентела) и т.н и кога пресметаш математиката е таа.
Ќе платиш 1000ка, ќе уклучуваш дома болјер секој ден, замарање и нервози со глупости, пола тренинзи дали ќе ги направиш како што сакаш поради гужви или нефункционирање на справи и тоа е тоа, ваму одиш, вежбаш, се тушираш, ако имаш платено и спа се одмараш и релаксираш таму, палиш патиките дома слободен како птица.
Е сега може би можеле да одат за нијанса пониско со цените и тие, но како што ти пишав и погоре, има доволно клиентела и за вака, добра заработка со помалку луѓе, плус вака се прави сегментација на клиентелата и по автоматизам се штитат од доаѓање на секакви личности.
Се уште има теретани кои наплаќаат помалку за жени.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Во скапите теретани најголема придобивка што ја добиваш е комотноста а за справите бенч си е бенч, шипка си е шипка, а тие модерни фенси справи ко за аматер малтене и не ти се ни потребни, ама затоа за цената си добиваш комотност.

На пример во маалски теретани уште идат ликови кое се бањаат еднаш во 2 недели, а маица мењаат еднаш во сезона, вежбаат со патики од надвор со калишта и слични ала-нива потези (во скапиве теретани не се сретнуваат вакви ликови, плус на пример во Јане Сандански во секој момент има чистачки кои по користење на справата забришуваат по тебе и не останува пот, имаш бесплатни пешкири и обавезно е користење на пешкири на справите за да не ги запотиш и слични хигиенски ситници кои значат). Исто во малите теретани нема туш што ако ти е у маало и не е толку лошо ако за 5мин си дома, и најголем проблем според мене што највеќе ми смета е што има многу гужва, па на една справа и по 5 луѓе чекаш истовремено, додека се свртил кругот ти веќе си се изладил. Газдите немаат некој лимит колку членови може да прими месечно секој што ќе си плати го примаат и у теретана од 200 квадрати имаш по 50-60 луѓе во ист момент.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
во маалски теретани уште идат ликови кое се бањаат еднаш во 2 недели, а маица мењаат еднаш во сезона, вежбаат со патики од надвор со калишта и слични ала-нива потези ... најголем проблем според мене што највеќе ми смета е што има многу гужва, па на една справа и по 5 луѓе чекаш истовремено, додека се свртил кругот ти веќе си се изладил. Газдите немаат некој лимит колку членови може да прими месечно секој што ќе си плати го примаат и у теретана од 200 квадрати имаш по 50-60 луѓе во ист момент.
Ова е многу точно. Во теретаната каде одам јас, сега е баш најударниот период (фев и март) и врие луѓе (попладне особено) и мораш да чекаш за справа. Ако се двајца се менувате и е океј, ама ако се повеке од 2 веќе е проблем.
Најмногу ме нервира што има теретани кои наплаќаат помалку за жени и тоа ама ич не го разбирам.
Зошто воопшто таа дискриминација?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Најмногу ме нервира што има теретани кои наплаќаат помалку за жени и тоа ама ич не го разбирам.
Зошто воопшто таа дискриминација?
Во теретаната јас кај што одев наплаќаат околу 100-200 денари помалку за женски.
Не сум се распрашувал зошто ама според моја логика женските обично вежбаат со тегчиња од 2.5 до 5 кила, најчесто вртат на елиптичните машини или праат некои пилатес вежби пред огледало и толку. Кога вежбаат на машините најмногу до 2-3 плочки искористуваат, значи не ги оптеретуваат сајлите и слично.
Додека машките ги користат скоро сите тежини, шипки, справи, ги амортизираат навлаките на справите од пот, триење итн., лупаат тегови од земја, викаат и збревтаат.. Општо повеќе ја користат и "трошат" теретаната.

Пак ќе кажам ова е само мое лично размислување односно единствената причина поради која што јас лично би им наплаќал помалку на женските доколку имам теретана.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
Во теретаната јас кај што одев наплаќаат околу 100-200 денари помалку за женски.
Не сум се распрашувал зошто ама според моја логика женските обично вежбаат со тегчиња од 2.5 од 5 кила, најчесто вртат на елиптичните машини или праат некои пилатес вежби пред огледало и толку. Кога вежбаат на машините најмногу до 2-3 плочки искористуваат, значи не ги оптеретуваат сајлите и слично.
Додека машките ги користат скоро сите тежини, шипки, справи, ги амортизираат навлаките на справите од пот, триење итн., лупаат тегови од земја, викаат и збревтаат.. Општо повеќе ја користат и "трошат" теретаната.

Пак ќе кажам ова е само мое лично размислување односно единствената причина поради која што јас лично би им наплаќал помалку на женските доколку имам теретана.
Арно ама не се симнати од точаци, орбитреци, кога да решам да правам кардио мора да врти некоја цуца и да се смешка со телефончето во рака, јас би има наплаќал повеќе на таквите :D
Инаку таа е логиката и троа изиграваат џентлмени и демек да ги мотивираат женските, кај Тоше во Гладијатор имаше еден период кога за женски имаше попуст плати месец- вежбај два.[DOUBLEPOST=1488478334][/DOUBLEPOST]
Во скапите теретани најголема придобивка што ја добиваш е комотноста а за справите бенч си е бенч, шипка си е шипка, а тие модерни фенси справи ко за аматер малтене и не ти се ни потребни, ама затоа за цената си добиваш комотност.

На пример во маалски теретани уште идат ликови кое се бањаат еднаш во 2 недели, а маица мењаат еднаш во сезона, вежбаат со патики од надвор со калишта и слични ала-нива потези (во скапиве теретани не се сретнуваат вакви ликови, плус на пример во Јане Сандански во секој момент има чистачки кои по користење на справата забришуваат по тебе и не останува пот, имаш бесплатни пешкири и обавезно е користење на пешкири на справите за да не ги запотиш и слични хигиенски ситници кои значат). Исто во малите теретани нема туш што ако ти е у маало и не е толку лошо ако за 5мин си дома, и најголем проблем според мене што највеќе ми смета е што има многу гужва, па на една справа и по 5 луѓе чекаш истовремено, додека се свртил кругот ти веќе си се изладил. Газдите немаат некој лимит колку членови може да прими месечно секој што ќе си плати го примаат и у теретана од 200 квадрати имаш по 50-60 луѓе во ист момент.
Само поради далечината не одам во тие поголемите, инаку би платил и некој денар повеќе за пролетниве и летниве месеци само да не ја трпам смрдеата и гужвата.
Како затоплува се покатастрофално е по ова прашање во малите теретани, а 200 квадрати е веќе голем простор, имаш теретани низ Скопје со по 60-80квадрати.
Инаку има разлика и во справите верувај, често во тие малечките теретани имаат рандом справички што не знаеш дали е за гради или за рамо направена да мава, тежините една плочка од еден производител, друга од друг, трета лиена во визба и тн, шипките често знаат да бидат искривени (Флекс поранешна имаше еден период легендарни шипки, како лак за стрела беа направени :D и таман донесоа нови ја затворија :D)
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Арно ама не се симнати од точаци, орбитреци, кога да решам да правам кардио мора да врти некоја цуца и да се смешка со телефончето во рака, јас би има наплаќал повеќе на таквите :D
Инаку таа е логиката и троа изиграваат џентлмени и демек да ги мотивираат женските, кај Тоше во Гладијатор имаше еден период кога за женски имаше попуст плати месец- вежбај два.
Море ако е до мене и ич нека не се симнуваат, батали ти кардио :D

tlyD1ds.gif sexy-workout-gifs-hot-short-elliptical-workout.gif
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Цените треба да бидат идентични. За двата пола.
Кои бустери кои глупости.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Цените треба да бидат идентични. За двата пола.
Кои бустери кои глупости.
Не гледаш дека се зезаме? И не прочита што напишав? Двата пола не ја користат идентично теретаната затоа и цените не се идентични. И уствари не знам што ти смета тебе што женските помалце плаќаат и зошто воопшто се замараш со тоа.
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Поздрав дечки, да ве прашам за некогашен фитнес клуб, оддамна имам одено и летоска два пати појдов да видам дали работат па бацив квака. Фитнес клуб Лајф, под Кале, близу базените. Па и сауна имаа и масажи, што се случи со тоа место, има ли некој одено, работи ли се уште или го затворија?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom