Листа на теретани (локација, цени, рецензии)

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Acid, 28 декември 2011.

 1. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.425
  Допаѓања:
  25.679
  Ајмо,

  Пишете каде вежбате, колку е членарина, дали има некакви попусти, колку пати месечно се оди, каков е квалитетот на опремата, дали има гужва, дали има доволно справи и место во соблекувална и тн... Која теретана највеќе ви „лежи“ и која би ја препорачале?

  Од друга страна, пишете што не ви се допаѓа кај одредена теретана и зошто не ја посетувате.
   
 2. Myers

  Myers

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  1.764
  Допаѓања:
  1.042
  Посетувам две маалски теретани кои претпочитам да останат во тајност, и онака нема да имате полза од нив, бидејќи се премногу мали и некомфортни за вежбање со повеќе луѓе а и се надвор од околината на Скопјево.​
  Но, бидејќи двете во комбинација ги имаат сите потребни тежини и справи што ми требаат за комплетен тренинг, за мене се премија.​
  Често ги посетувам и така неречените фенси теретани низ Скопјево и околината, и искрено како дома нема на друго место :D
  За оние што ги викаат џим ратс, ги има насекаде, нажалост го рушат вистинскиот епитет на џим стаорец бидејќи повеќето сега се слаби како ковчиња, а главната цел им е стискање пред огледало или пак буљање во оној кој така, чисто од некоја луда причина се десило да дига 200+ кила на чучњеви, или пак бенч. Е токму тие денес се главната демотивација, барем за мене, зошто не е баш пријатно кога треба да одработиш еден интензивен тренинг со големи килажи, друг од страна да те замара со прашања од типот што пиеш и зошто не.​
  На кратко, зошто веќе пишав многу оф топик, ја препорачувам теретаната Атлета, иако со солена цена, ќе наидете на луѓе кои ќе ви помогнат ако ништо друго барем во правилно изведување на вежбите.​
  А за оние кои сакаат да бидат посериозни во овој спорт, и одат во теретана да вежбаат а не заради други причини, ви ги препорачувам сите ваши маалски теретани кои можете да ги најдете во вашата околина, бидејќи тие се вистинскиот избор.

  Да бев некој маркетинг агент, ќе пишев да вежбате во стилот на Рони Колман, теретанта да не биде подалеку од 1 километар од дома, и по секоја цена да биде хардкор :D
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 3. arakenx

  arakenx

  Член од:
  13 јули 2010
  Мислења:
  2.654
  Допаѓања:
  6.120
  офтопик....во последно време Acid е опседнат од теретани, фитнес, бодибилдинг, добро обликувано тело и слични теми....причини само нему познати :свиркам:

  онтопик....идеава е добра и може да биде од помош на обичните смртници како мене кој ретко одат во теретана ...односно да ме мотивира да почнам да вежбам....доколку некој предложи добра теретана со норални цени
   
  Шкорпион, smihajlo, Provenzano и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.146
  Допаѓања:
  814
  Во строгиот центар на СК има 7 теретани. Ќе се заинтересирам за цена и ќе поставам.
   
  На zlatko_86 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Kallista

  Kallista

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  888
  Најблиску ми се Атлета и Терминатор.
  Атлета ја посетуваат и девојки, додека Терминатор ја сметаат за "мушка" теретана. На почеток имаш фитнес инструктор во таа цена, да те насочи на правилни вежби. Во Терминатор знам дека беше од сабајле и после 17 часот. За Атлета погоре спомнаа.
  Атлета е 2000 месечно, секој ден.
  Терминатор 1500 месечно, секој ден.
   
  На Шкорпион и Gjoroski им се допаѓа ова.
 6. Sheldon Cooper

  Sheldon Cooper Гостин

  Гладијатор во студентскиот дом во Кисела Вода. Цената е околу 700 ден. Океј е внатре средено, нема тушеви, има соблекувална. И за мажи и за жени е наменето.
   
  На Шкорпион и Gjoroski им се допаѓа ова.
 7. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.425
  Допаѓања:
  25.679
  Далеку од тоа дека сум опседнат со теретани и фитнес, едноставно сакам да го разработам подфорумот. Немам влезено во теретана 2 години, а за време на празниците „билдам“ само во вилушка и лажица. Никогаш не сум бил член повеќе од 3 месеци, затоа што некако не трпам премногу гужва. Повеќе сакам да трчам и да играм групни спортови (баскет, фудбал и тн...).

  Темата е отворена чисто информативно, за подобро одделување и распознавање на добрите и лошите, скапите и евтините, чистите и валканите. Па кој знае, можеби и јас ќе се зачленам некаде :)
   
  На Harlots of 42nd street му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.333
  Допаѓања:
  6.901
  Кај нас во нефенси теретана 400 денари месечно, а во фенси 600 денари :icon_lol:. Сосе интруктор тренер итн. Секој ден освен недела, ако можеш и два пати во денот не прават проблем и нема временско ограничување :icon_lol:.
   
  На Flying Raiden и Acid им се допаѓа ова.
 9. Kallista

  Kallista

  Член од:
  13 август 2008
  Мислења:
  1.144
  Допаѓања:
  888
  Не прават ни овде, но те олеснуваат за 2000ки. :)
  Инаку во Аеродром толку се цените, со исклучок на Бисер. Таму има теретана која е поефтина. Е сега како се вика неам поим.
   
 10. Chemical Angel

  Chemical Angel

  Член од:
  28 мај 2008
  Мислења:
  3.964
  Допаѓања:
  4.047
  Ме интересира, како стојат теретаните со вентилација, дали тие што се поефтини имаат и полоша вентилација од тие поскапите или вентилацијата е лоша секаде или пак секаде е добра.
  Под лоша вентилација мислам кога ќе направиш пауза од тренинг, на пример до wc па кога ќе се вратиш се осеќа мирисот на запотена мишка.
  Една од причините поради што одбегнувам теретана е вентилацијата и спортување во затворено, освен пливање каде самата вода е природен вентилатор.
   
 11. D_NazGUL

  D_NazGUL Гостин

  У Атлета не сум бил али Терминатор идев дугачко/ За 1500 денаро 6 месеци да не смениш квака на мушка соблекувална,брава на сошки - срамота
   
 12. Мезнаеш

  Мезнаеш Pronto

  Член од:
  27 април 2011
  Мислења:
  2.255
  Допаѓања:
  2.917
  Во Борис 1000рче плаќам месечно со термин од 10 до 5 попладне , секој ден. Добро е средено и во овој термин не сум начекал гужва да има.
   
 13. Mussolini

  Mussolini Гостин

  да можах порано да дојдам на форумо, јас ке го пишаах тава шо ти тука беше напишал... :гик:
   
 14. Mj

  Mj Маестро

  Член од:
  25 јануари 2008
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  212
  Терминатор каде се наоѓа поточно?
   
 15. nenobest

  nenobest

  Член од:
  10 ноември 2011
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  56
  Негде поблиску до Ѓорче некоја теретана да не знае за ефтини пари.Идев во давид и марјан ама немам 3-4 години отидено па сега пак сакам да почнам.
   
  На Ligav му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: