Листа на теретани (локација, цени, рецензии)

Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво... Денес почнав со вежбање во теретаната "Legion" и сум презадоволен. Новоотворена е (има околу 1 недела одкако почна со работа) и условите се врвни за вежбање. Справите се нови, предобри, од истата фирма се како во теретаната во Хотел Русија (каде што вежбаат играчите на Вардар). Хигиената е на врвно ниво.
Работното време е од 10 - 22ч.
Се наоѓа на улица Париска во Тафталиџе веднаш до средното училиште "Георги Димитров".
Исто така ми се свиѓа што во склоп на теретаната се наоѓа и "Go Healthy", па после тренинг супер ќе дојде еден здрав шејк :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Здраво... Денес почнав со вежбање во теретаната "Legion" и сум презадоволен. Новоотворена е (има околу 1 недела одкако почна со работа) и условите се врвни за вежбање. Справите се нови, предобри, од истата фирма се како во теретаната во Хотел Русија (каде што вежбаат играчите на Вардар). Хигиената е на врвно ниво.
Работното време е од 10 - 22ч.
Се наоѓа на улица Париска во Тафталиџе веднаш до средното училиште "Георги Димитров".
Исто така ми се свиѓа што во склоп на теретаната се наоѓа и "Go Healthy", па после тренинг супер ќе дојде еден здрав шејк :)
А како се движат цените?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
1500 денари со тушеви и нова теретана ви е одлична цена за Скопје, камо и во други населби да имаше такво нешто :)
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
1500 денари со тушеви и нова теретана ви е одлична цена за Скопје, камо и во други населби да имаше такво нешто :)
точно, дури и неверојатно. Сакам да одам таму.

каде живееме? теретаниве дерат пари на невидено.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
точно, дури и неверојатно. Сакам да одам таму.

каде живееме? теретаниве дерат пари на невидено.
Со оглед на останатите цени во Скопје ова е задоволително, а веќе и низ другите поголеми градови во Македонија цените на теретаните се ближат кон 1000 денари месечно без тушеви.
Ти може да живееш и во Судан, бизнисот е бизнис и газдата нема сентименталност кон тоа што некој нема пари да купи леб и маргарин, има клиентела која има пари и може да си дозволи, така да Мајка Тереза, Ганди и Далај Лама не ги сонувај во бизнисот.
Проблемот лежи во државата и стандардот, не во цените на теретаните.
Оди отвори и ти теретана, некој ги врзал парите во тој бизнис и очекува поврат, тоа е бизнис кој за да го отвориш треба да имаш стартни 50к плус месечна наемнина на простор, вработени, одржување на справите, даноци и слично.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Ма дај, единствената цел е повеќе профит.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Ма дај, единствената цел е повеќе профит.
Тоа и јас ти го кажувам де, профитот е единствената цел и ти да си газда ќе те интересира тоа, а не дали некој нема пари да плати.
Се додека има клиентела да плати, цените ќе бидат такви какви што се и на теретаните и на суплементите.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Тоа и јас ти го кажувам де, профитот е единствената цел и ти да си газда ќе те интересира тоа, а не дали некој нема пари да плати.
Се додека има клиентела да плати, цените ќе бидат такви какви што се и на теретаните и на суплементите.
Во центар на Братислава, најелитната теретана наплаќа 19,92е за месец дена користење (заедно со базен).
Кај нас имаш фенси теретани, по кои луѓето се палат и занесуваат кои чинат и 50+ евра на месец (без базен).
Нешо као тренд или фора појма немам.
Кој ми кажа дека во Хотел Русија (или не знам како се вика) плаќале по 4000+ денари.
Позлатени да не се таму справите?
Затоа кога ќе видам вака цени ниски на нови теретани многу ми е чудно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Во центар на Братислава, најелитната теретана наплаќа 19,92е за месец дена користење (заедно со базен).
Кај нас имаш фенси теретани, по кои луѓето се палат и занесуваат кои чинат и 50+ евра на месец (без базен).
Нешо као тренд или фора појма немам.
Кој ми кажа дека во Хотел Русија (или не знам како се вика) плаќале по 4000+ денари.
Позлатени да не се таму справите?
Затоа кога ќе видам вака цени ниски на нови теретани многу ми е чудно.
Sinergy, TCC Plaza, Holiday IN, Jane Sandanski се тоа ти се со такви некои цени.
Јасно друже, во Минхен во теретана скоро колку Синерџи цената е 50 евра месечно колку сакаш и кога сакаш, со тушеви, 50 тина справи за кардио и се останато класа справи, во Минхен минимална сатница е 8.5 евра, а во Скопје минимална сатница е 50 денари.
Цела држава ни е поебана, али верувај дека има бааги богата класа и тука која нема проблем да плати 50+ евра за теретана, па затоа и му излегува математиката на газдите на тие теретани, си имаат одбрана клиентела, одат со добра заработка и тоа е тоа, подобро помалку а „одбрана клиентела“, отколку гужви со „кој стигне“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom