Летување во Грција

C

cige

Гостин
Ве молам за помош..
Годинава за прв пат одам во Грција на летување, ми рекоа дека морам да вадам меѓународна возачка дозвола бидејќи можат да ми прават проблеми на границава а јас веќе направив резервација на апартман..

Има ли некој слично искуство или некој да ме советува што бил во скоро време во Грција? Морам ли да вадам меѓународна возачка?
Извади си. 800 денари е за 3 години.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Има ли некој слично искуство или некој да ме советува што бил во скоро време во Грција? Морам ли да вадам меѓународна возачка?
50+ пати сум бил во Грција, што приватно што службено. Последен пат пред 10-тина дена.Никад не ми ми побарале меѓународна возачка. Реално, од пола Европа кај што сум возел, единствено во Албанија ми побарале.
Ама сепак мој совет ти е да си ја извадиш, за секој случај
Пред десетина дена се вратив од таму.
Што да ти кажам, освен убава песочна плажа, нема ништо друго, една улица, две продавничиња, нема аптека, нема лекар. Нема бутици. Кафичи има ама ништо особено.
Совет за други убави плажи ( во околина на Парга), освен Врахос ?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
50+ пати сум бил во Грција, што приватно што службено. Последен пат пред 10-тина дена.Никад не ми ми побарале меѓународна возачка. Реално, од пола Европа кај што сум возел, единствено во Албанија ми побарале.
Ама сепак мој совет ти е да си ја извадиш, за секој случај

Совет за други убави плажи ( во околина на Парга), освен Врахос ?
Ако одиш со кола, тогаш сигурно ќе прошеташ насекаде, не дека имаш голем избор но се има своја убавина а посебно и со кого си во друштво.;)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ве молам за помош..
Годинава за прв пат одам во Грција на летување, ми рекоа дека морам да вадам меѓународна возачка дозвола бидејќи можат да ми прават проблеми на границава а јас веќе направив резервација на апартман..

Има ли некој слично искуство или некој да ме советува што бил во скоро време во Грција? Морам ли да вадам меѓународна возачка?
Меѓународна ти треба ако недај боже имаш нешто со колата , удар ,оштетување и др . Оти некои нивни осигурителни компании не ја признавааат штетата ако немаш меѓународна дозвола , покрај зелен картон .
Инаку јас 20 години одам во Грција и никој не ми побарал меѓународна . Еднаш на Крит со онаа нашата црвената ме сопре и вика нема на грчки , нема , а англиски е и тоа нема ама има на француски му викам . И толку секој по својот пат .
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Ајде некој нека даде предлог за 2 пара, да не биде ептен пензионерски местото. Одиме со кола.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

neapotidea

DeEpWoOdS
Член од
28 јуни 2017
Мислења
15
Поени од реакции
1
zdravo na site...ima nekoj da spodeli mislenje za NEA POTIDEA,samo znam cisto informativno deka e za
familijarni ljuge,toa i mi treba..osven toa sto drugo ima?...i dali nekoj prestojuval vo haus LITHEA..dali e cisto,sredeno....fala vi..::))) Pozdrav
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
zdravo na site...ima nekoj da spodeli mislenje za NEA POTIDEA,samo znam cisto informativno deka e za
familijarni ljuge,toa i mi treba..osven toa sto drugo ima?...i dali nekoj prestojuval vo haus LITHEA..dali e cisto,sredeno....fala vi..::))) Pozdrav
Bas tamo sum.
Kako za prv den zadovolna sum.Ne sum videla se,ama dobro e!
 

neapotidea

DeEpWoOdS
Член од
28 јуни 2017
Мислења
15
Поени од реакции
1
Bas tamo sum.
Kako za prv den zadovolna sum.Ne sum videla se,ama dobro e!


Zdravo annaja01....vikas kako za prv den ne e loso:))))..dali si smetena vo lithera haus,ako si tamu kako e vilata dali e cisto dali e ok...ako imas vreme kazi uste nesto:))))pozdrav i prijaten odmor.....
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Zdravo annaja01....vikas kako za prv den ne e loso:))))..dali si smetena vo lithera haus,ako si tamu kako e vilata dali e cisto dali e ok...ako imas vreme kazi uste nesto:))))pozdrav i prijaten odmor.....
Сместена сум овде.Незнам каде е таа вила кај што ме прашуваш.За чисто чисто е,има многу Македонци.Има продавници,има каде да се шета.Мажот ми зема трска и фаќа риби хахаааЗа деца има забава,рингишпил.Водата е топла,плажите убави.Само приметив дека зидовите им се многу тенки,се слуша комшијата кога ‘рчи хахаа и се‘ што зборат се слуша:) 19601068_10208280448723806_7764926281311270995_n.jpg
 
Член од
4 јуни 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
Денес тргнувам за одмор, има ли некој лошо искуство со "шверцување" храна? Прават ли проблеми на границава?[DOUBLEPOST=1498942432][/DOUBLEPOST]Ми треба помош под итно (n)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Денес тргнувам за одмор, има ли некој лошо искуство со "шверцување" храна? Прават ли проблеми на границава?

Нема никој досега да се пожалел, цепај, немај гајле.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Штотуку го видов постот ама ни јас не верувам баш..
http://republika.mk/795364

Фала!
Јас бев, мои пријатели...секој ден некој познат појдува на одмор во Грција и навистина никој ништо не спомна, сите фино прошле.
Па и минатата година имаше наводно забрана за носење храна па пак никој не беше фатен.
Пуштаат патки.
 
A

Avenger99

Гостин
Денес тргнувам за одмор, има ли некој лошо искуство со "шверцување" храна? Прават ли проблеми на границава?[DOUBLEPOST=1498942432][/DOUBLEPOST]Ми треба помош под итно (n)
Мене на граница ни пасош не ми побараа, а камо ли да ми бараат храна, вози слободно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
... а нели Мкд пука од сиромаштија, леб се нема, крај со крај не се спојува...сметки неплатени???
ц ццццц цццц ....



Ок, еден совет предпазливо доколку имате МК на регистрацијата и кај стаклото на шофершајбната каде е амблемот за технички преглед, мој совет пред ГР граница ставите еден бел селотејп- изолир да не се гледа, доколку тоа го направите нема да има проблем и слон да превезете,



но ако ви се гледа тоа МК ( новите регистрации ги има) и на стакло амблемот со МК од технички преглед, бидите сигурни ако налетате на некој грчки граничен националист ќе бидете малтретирани и во текот на патувањето доколку сретнете некоја ,,младина,, наци преорентирана може да Ви го оштети возилото и лично да ве уплашат, а и јавните паркинзи нема да Ви бидат безбедни за Вашите за возила, а и собраќајната полиција сигурно ќе Ве застане и ќе бара све што никому не бара и казната е сигурна !!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom