Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.745
Поени од реакции
2.283
Нормално дека може.
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Вдомив мало кученце од 2 и пол месеца, но има проблем со бактерија на кожата односно вчера го однесов кај Др. Марин и има шуга..на дел од едната нога има раничка и таму му е паднато влакното. Вчера и ставија ампула, која треба секоја недела да се става и ми препиша да му давам амоксиклав сируп и да го мачкам со хиперманган. Прашање ми е амоксиклавот ми препиша да му давам по 5мл тоа е цел шприц, не знам да не и е премногу тоа, бидејќи сабајле беше мачење за да и дадам, не и се допаѓа баш најмногу. Имал ли некој ваков проблем? Се мачи кутрото и се чеша доста. И со хиперманганот ми е страв да не ставам премногу од кристалите па да уште повеќе му ја изритирам кожата.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.719
Се решив да земам куче и овие кучиња најмногу ми фатија око. Каде да најдам вакво куче? Ми треба од тие со кратки влакна (баш како на сликава) бидеќи ќе се чува во стан.

Ако имате некој контакт ве молам пуштете број во ПП.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
497
Поени од реакции
64
Се работи за кученца стари 15 дена... Дали можам да ги земам јас и да ги хранам со млеко и се што треба за да преживеат? Прашувам затоа што кучката не ги сака, цело време им 'ржи, а едно и го удави... ве молам за брз одговор !
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.679
Поени од реакции
2.475
Се работи за кученца стари 15 дена... Дали можам да ги земам јас и да ги хранам со млеко и се што треба за да преживеат? Прашувам затоа што кучката не ги сака, цело време им 'ржи, а едно и го удави... ве молам за брз одговор !
Да можеш, ебано тешко ќе ти биде ама може. Барај млеко во прав за мали кучиња тоа е малку специфично и скапо
И почекај @SaltNPepa сигурно ќе ти даде повеќе информации како да го направиш тоа
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.745
Поени од реакции
2.283
Znam deka ima recept ama jas ne go znam. Zastitarite po fb povekje ke ti pomognat od mene
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
497
Поени од реакции
64
Добро е се стабилизира сега за сега, па ќе видиме што ќе биде.
Фала ви
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
20
Се работи за кученца стари 15 дена... Дали можам да ги земам јас и да ги хранам со млеко и се што треба за да преживеат? Прашувам затоа што кучката не ги сака, цело време им 'ржи, а едно и го удави... ве молам за брз одговор !
Доколку кучката е млада може тоа да се случи,да ги одбива.
Или едноставно таква е (како и кај луѓето што го има)

Најдобро е да земеш млеко во прав специјализирано за кутриња, но ке заврши работа и млеко во прав за бебиња.
Во млекото не е лошо да се додава и јајца од препелица,за да го зајакне уште повеќе имунитетот.

Се хранат со цуцла на секој 2 чааса.
Физиолошка потреба , поточно мокрење треба да се "стимулираат" .
Поточно со влажно марамче да се трла во пределот на стомакот и анусот (го имитира лижењето на мајката)

Тоа е од прилика тоа
И да да се во топло,не е лошо под УВ црвена ламба или обична сијалица за да имаат топлина.

Се надевам ке се спасат кутрињата, али најдобро би било како што пиша да се среди мајката и таа да ги одгледа.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
497
Поени од реакции
64
Доколку кучката е млада може тоа да се случи,да ги одбива.
Или едноставно таква е (како и кај луѓето што го има)

Најдобро е да земеш млеко во прав специјализирано за кутриња, но ке заврши работа и млеко во прав за бебиња.
Во млекото не е лошо да се додава и јајца од препелица,за да го зајакне уште повеќе имунитетот.

Се хранат со цуцла на секој 2 чааса.
Физиолошка потреба , поточно мокрење треба да се "стимулираат" .
Поточно со влажно марамче да се трла во пределот на стомакот и анусот (го имитира лижењето на мајката)

Тоа е од прилика тоа
И да да се во топло,не е лошо под УВ црвена ламба или обична сијалица за да имаат топлина.

Се надевам ке се спасат кутрињата, али најдобро би било како што пиша да се среди мајката и таа да ги одгледа.
Да, млада мајка е, 2ро добивање и беше (на 15 месеци), влегло некое куче кај мене во двор и направило беља (иако е заградено многу убаво)... Ама ајде ќе се среди, сега за сега е добро
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
20
Да, млада мајка е, 2ро добивање и беше (на 15 месеци), влегло некое куче кај мене во двор и направило беља (иако е заградено многу убаво)... Ама ајде ќе се среди, сега за сега е добро
Тоа е најбитно, сега да се ок.
Не плански биднали, тоа е.. снаодлив швалер :LOL:

Најдобро после 18 месеци да е.
Онака сеуште млада, знае да се случи тоа .
 
Член од
28 август 2009
Мислења
573
Поени од реакции
362
Да не испадне замарам (бидејќи пред некоја недела отворив тема) но да пишам и тука, дека сепак се работи за одреден круг на луѓе. За тие што не прочитале, до крајов на неделава ќе биде пуштена во употреба нова платформа за сите типови на домашни миленици - pedigre.mk Се надевам дека ќе добие позитивен фидбек.

Ќе биде на почеток, како огласник со 4 категории: вдомување, подарување, продавање и пронаоѓање на соодветно педигре. Ќе има листи од одгледувачници, за кој ќе се потрудиме да бидат со упдејтувани информаии доколку некои згаснат, ќе има инфо бази од пет-шопови, вет. амбуланти, организации, производи, како храна за миленици или додатоци(аксесоари-куќари на пр.) итн итн.

Во план е и изработка на една мапа на цела територија на Македонија каде ќе може да се лоцираат некои критични точки како фрлени отрови или сл.

Некаде во Јуни/Јули ќе се изработи и дел за примање на донации за одредени животни, небитно дали се улични или домашни, за кој имаат потреба од операции.

Како што пишав и предходно, отворен сум за секавки сугестии.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
20
Да не испадне замарам (бидејќи пред некоја недела отворив тема) но да пишам и тука, дека сепак се работи за одреден круг на луѓе. За тие што не прочитале, до крајов на неделава ќе биде пуштена во употреба нова платформа за сите типови на домашни миленици - pedigre.mk Се надевам дека ќе добие позитивен фидбек.

Ќе биде на почеток, како огласник со 4 категории: вдомување, подарување, продавање и пронаоѓање на соодветно педигре. Ќе има листи од одгледувачници, за кој ќе се потрудиме да бидат со упдејтувани информаии доколку некои згаснат, ќе има инфо бази од пет-шопови, вет. амбуланти, организации, производи, како храна за миленици или додатоци(аксесоари-куќари на пр.) итн итн.

Во план е и изработка на една мапа на цела територија на Македонија каде ќе може да се лоцираат некои критични точки како фрлени отрови или сл.

Некаде во Јуни/Јули ќе се изработи и дел за примање на донации за одредени животни, небитно дали се улични или домашни, за кој имаат потреба од операции.

Како што пишав и предходно, отворен сум за секавки сугестии.
Ја разгледав, супер е изработена.
Требаше такво нешто.

Ке биде од голема корист за кинолозоте и општо за љубителите на миленичиња.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
32
Поени од реакции
3
Да не испадне замарам (бидејќи пред некоја недела отворив тема) но да пишам и тука, дека сепак се работи за одреден круг на луѓе. За тие што не прочитале, до крајов на неделава ќе биде пуштена во употреба нова платформа за сите типови на домашни миленици - pedigre.mk Се надевам дека ќе добие позитивен фидбек.

Ќе биде на почеток, како огласник со 4 категории: вдомување, подарување, продавање и пронаоѓање на соодветно педигре. Ќе има листи од одгледувачници, за кој ќе се потрудиме да бидат со упдејтувани информаии доколку некои згаснат, ќе има инфо бази од пет-шопови, вет. амбуланти, организации, производи, како храна за миленици или додатоци(аксесоари-куќари на пр.) итн итн.

Во план е и изработка на една мапа на цела територија на Македонија каде ќе може да се лоцираат некои критични точки како фрлени отрови или сл.

Некаде во Јуни/Јули ќе се изработи и дел за примање на донации за одредени животни, небитно дали се улични или домашни, за кој имаат потреба од операции.

Како што пишав и предходно, отворен сум за секавки сугестии.
Ставете квиз со прашања со краен резултат кое куче му одговара на твојот карактер и услови кои ги нудиш. Погледнете ги квизовите на педигре, пурина, дог адвајсор, дог тајм итн.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
573
Поени од реакции
362
Ставете квиз со прашања со краен резултат кое куче му одговара на твојот карактер и услови кои ги нудиш. Погледнете ги квизовите на педигре, пурина, дог адвајсор, дог тајм итн.
Интересно е но тие квизови се пред време веќе одговорени од тој што ги креирал па некако не ми изгледаат некоја новост. Али па од друга страна може да биде лесен маркетинг за промоција на самиот веб. Може да се реализира, ќе разгледаме.. Фала :D
 
На врв Bottom