Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
10 февруари 2010
Мислења
741
Поени од реакции
237
So edno prebaruvanje najdov deka Royal Canin Medium Adult, za kuce od 25kg sto e premnogu aktivno dnevno treba da jade 364g.
Интересен бренд наведе, а знаеш дека секоја храна има различно дозирање, а тука имаш и возраст, тежина и слично.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.693
Поени од реакции
13.365
Интересен бренд наведе, а знаеш дека секоја храна има различно дозирање, а тука имаш и возраст, тежина и слично.
И што е најважно а никој не му посветува внимание,која количина на измет ке исфла кучето.Тука ројал канинот ти е убедливо најдобра
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
741
Поени од реакции
237
И што е најважно а никој не му посветува внимание,која количина на измет ке исфла кучето.Тука ројал канинот ти е убедливо најдобра
Да, а во светот ја сметаат за една од полошите.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.693
Поени од реакции
13.365
Да, а во светот ја сметаат за една од полошите.
Не мислев тука во Македонија,туку по тоа прашање.Која количина од храната што ке ја внесе кучето ке се впие во организмот а колку ке исфрли во вид на измет.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.806
Поени од реакции
2.349
Интересен бренд наведе, а знаеш дека секоја храна има различно дозирање, а тука имаш и возраст, тежина и слично.
Ne znaev. Ne si cital dobro sto ti e napisano. A kako za primer, za nekoj i TOW i Orijen se najlosi.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
741
Поени од реакции
237
Ne znaev. Ne si cital dobro sto ti e napisano. A kako za primer, za nekoj i TOW i Orijen se najlosi.
па што не зеде за пример некоја од нив? некои или некој?
Автоматски споено мислење:

Не мислев тука во Македонија,туку по тоа прашање.Која количина од храната што ке ја внесе кучето ке се впие во организмот а колку ке исфрли во вид на измет.
ти со што го храниш твоето?
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.693
Поени од реакции
13.365
па што не зеде за пример некоја од нив? некои или некој?
Автоматски споено мислење:


ти со што го храниш твоето?
Со варено пилешко или мисиркино претежно,чувам 4.Од време на време им давам да се омрсат со телешко.Сува не јадат,ама знам дека пријател што е главен на комисија за набавка во армија и полиција ми кажа дека тоа прво гледаат
Автоматски споено мислење:

Сува храна нејкат да видат,најверојатно ги прејадував со неа па им беше тешко и створија одбојност
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
741
Поени од реакции
237
Со варено пилешко или мисиркино претежно,чувам 4.Од време на време им давам да се омрсат со телешко.Сува не јадат,ама знам дека пријател што е главен на комисија за набавка во армија и полиција ми кажа дека тоа прво гледаат
исто така мене ми препорачаа храна што ја давале на кучињата во армијата и полицијата па разви кучето мое алергиска реакција, пола крзно му испадна.
ако имаш време да готвиш - супер е тоа. и јас би играл така, ама немам време а и не знам како оди тој начин на хранење
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.693
Поени од реакции
13.365
исто така мене ми препорачаа храна што ја давале на кучињата во армијата и полицијата па разви кучето мое алергиска реакција, пола крзно му испадна.
ако имаш време да готвиш - супер е тоа. и јас би играл така, ама немам време а и не знам како оди тој начин на хранење
Моите се пензионери они се занимаваат со таква дејност,прехрана на животните.Имам и една сума мачки
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.693
Поени од реакции
13.365
тоа е друго.
Да видиш шпагети како лупаат,полудуваат :pos: најдобро е со сува храна да се храни куче,ама го испуштивме возот.Нив ги занима што јадат лугето.А седнеме да јадеме директно у очи те гледаат и се оближуваат.Се упропастија
Автоматски споено мислење:

Од готвено што јадат имаат мек измет и тоа е многу голем проблем
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
741
Поени од реакции
237
Да видиш шпагети како лупаат,полудуваат :pos: најдобро е со сува храна да се храни куче,ама го испуштивме возот.Нив ги занима што јадат лугето.А седнеме да јадеме директно у очи те гледаат и се оближуваат.Се упропастија
Автоматски споено мислење:

Од готвено што јадат имаат мек измет и тоа е многу голем проблем
не знам шо да речам
ние имаме уште една цела вреќа, па ќе сменам постепено на нешто поефтино
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.693
Поени од реакции
13.365
не знам шо да речам
ние имаме уште една цела вреќа, па ќе сменам постепено на нешто поефтино
Види ги таблиците и ознаките на амбалажата,некогаш поскапата испаѓа поевтина
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
741
Поени од реакции
237
Види ги таблиците и ознаките на амбалажата,некогаш поскапата испаѓа поевтина
во мојот случај не е баш така.

некој ми рече давај поскапа додека порасне кучето.
сметам дека после 2 години може да намалам со скапата храна
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.806
Поени од реакции
2.349
па што не зеде за пример некоја од нив? некои или некој?
Автоматски споено мислење:


ти со што го храниш твоето?
Vidi, temata za ishrana e razglobena ne znam kolku pati i ne znam kako vekje ne. Samo desetina stranici da procitas ke ti stane jasno. @wiksa de be kazi mu!
Vidi, koja i da ja zemes, sekade ti pisuva kolku e dazbata. TOW i Orijen ne se najdobri hrani na svetot. Ni Royal ne e, niedna ne e! Se dodeka tvojot milenik ne izgleda kako sto treba, ne deficira kako sto treba i tebe dzebot ne ti e zadovolen kako sto treba. Royalot go iskoristiv samo kako primer, ama voopsto ne e bitno koja ke ja napisev.
Vo tvojot slucaj, hranata ti e totalno neisplatliva, prosyo kako grav, premnogu e visoka dnevnata dazba za kuce koe povekje ne e vo rast. Kako ti ke hranis e tvoja rabota. Jas ti razglobuvam opsto, pak ti velam, preprocitaj desetina strani, sam ke si najdes toa sto ti treba.
 
На врв Bottom