Кучиња (грижа, општи дискусии)

M

mandingo66

Гостин
Кучето од раса Среден Шнауцер 5 месеци старо фати на еден заб малку каменец и му се воспали непцето со малку крв при што доби непријатен мирис од устата. Инаку му давам гранули Натурал Траинер во 70% од порцијата со додаток ориз со малку варено пилешко (понекогаш и варен ослиќ). Млечните заби му паднаа и дел од новите заби е никнат. Е сега дали со суви пресовани коски што му ги давав за грицкање направи некоја упала и крварење не знам. Ветеринарот го отстрани тој каменец од забот и ми препиша 7 дена да му нанесувам на непцата Стоматидин. Дали да продолжам со истата исхрана или да му убацам некоја дентална грицкалица како и некоја говедска коска (зглоб) кога би се смирило воспалението? Може и некој совет
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
504
Поени од реакции
64
Здраво на сите. Имам куче (Дого Аргентино) на возраст од 13 месеци. По тоа што гледав за димензиите, конкретно за висината, моментално и фалат 3цм. Ме интересира дали ќе порасне уште 3 цм т.е. дали ќе ја досѕигне идеалната висина? Од многу добра крв е... Ја хранам со Еукануба и и давам Кафортан таблети. Дали треба да и давам уште нешто за да порасне уште малку?
Фала многу
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
193
Поени од реакции
193
Среќа што сум активен па го носам цело време по ридови или трча со мене, плус татко ми и чичко ми го шетаат . Не го препорачувам за луѓе што ќе го чуваат врзано.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.703
Поени од реакции
2.497
Среќа што сум активен па го носам цело време по ридови или трча со мене, плус татко ми и чичко ми го шетаат . Не го препорачувам за луѓе што ќе го чуваат врзано.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Затоа јас стално кажувам претпазливо кога бирате, ако сакаш дома да ти седи и ти од фотеља да не ги мрднеш тие 100кг само некое мало "мирно и мрзливо" куче
Пример Џек Расел :)

Многу е убав/а малиноата на сликиве, и убаво што им потенцираш дека не е за секој зашто станува мн популарна треба да знаат повеќе за неа луѓево
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.903
Поени од реакции
6.614
Ако некој знае од кај може да се набави англиски кокер шпаниел нека сподели :D
Не мора да е изложбен примерок, ама да има педигре.
 
M

mandingo66

Гостин
Ме интересира некој кој би можел да ми каже дали опашот на Среден Шнауцер се шиша со машинка или пак се трима? Добивам пар различни информации па би замолил за одговор. Истото прашање е и за темето на главата. Поздрав
 
Член од
23 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam Beagle 6 meseci i so nishto nemam problem osven so noktite. Me otkorna od grebenje (osobeno so petiot nokt) koga si igra. E sega prvo dali se secat nokti na kuce i ako se secat da mi preporacate kade vo Skopje da go odnesam kuceto. Normalno i koga veke bi go nosel nekade i da go izbanjaat i iscistat ushi zatoa shto toa moze e cest problem kaj beagle kolku shto sum cital. I znam deka nekoj ke mi kaze so shetanje ke otapat ama imam i haska 12 godini i nikogas sum go nemal yoj problem. Izgleda biglive imaat po oshtri nokti ili neznam shto.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
24
Imam Beagle 6 meseci i so nishto nemam problem osven so noktite. Me otkorna od grebenje (osobeno so petiot nokt) koga si igra. E sega prvo dali se secat nokti na kuce i ako se secat da mi preporacate kade vo Skopje da go odnesam kuceto. Normalno i koga veke bi go nosel nekade i da go izbanjaat i iscistat ushi zatoa shto toa moze e cest problem kaj beagle kolku shto sum cital. I znam deka nekoj ke mi kaze so shetanje ke otapat ama imam i haska 12 godini i nikogas sum go nemal yoj problem. Izgleda biglive imaat po oshtri nokti ili neznam shto.
Шетај го подолго по цврста подлога (бетон) и самите нокти се стружат, па нема потреба од сечење. За капење можеш сам , а и ушите со влажна марамица за бебиња можеш да ги очистиш. За во Скопје незнам многу кај има и што има ама провери во фауна центар сигурен сум дека го прават тоа.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.703
Поени од реакции
2.497
Imam Beagle 6 meseci i so nishto nemam problem osven so noktite. Me otkorna od grebenje (osobeno so petiot nokt) koga si igra. E sega prvo dali se secat nokti na kuce i ako se secat da mi preporacate kade vo Skopje da go odnesam kuceto. Normalno i koga veke bi go nosel nekade i da go izbanjaat i iscistat ushi zatoa shto toa moze e cest problem kaj beagle kolku shto sum cital. I znam deka nekoj ke mi kaze so shetanje ke otapat ama imam i haska 12 godini i nikogas sum go nemal yoj problem. Izgleda biglive imaat po oshtri nokti ili neznam shto.
Ти пишаа како да го решиш проблемот , иначе во секоја ветеринарна станица исто можеш да ти го средат. Пепи во фауна истото го прави. За бањање можеш и сам да поготово што е со кратка длака иначе и тоа во фауна иди
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
688
Поени од реакции
202
Да прашам може некој има искуство - кучето одбива да јаде од нормалната храна, стомакот постојано му свири, цревата праат гласни звуци.
Ама пример ако му дадам двопек со јогурт одма го јаде.
Настинат е?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.903
Поени од реакции
6.614
Да прашам може некој има искуство - кучето одбива да јаде од нормалната храна, стомакот постојано му свири, цревата праат гласни звуци.
Ама пример ако му дадам двопек со јогурт одма го јаде.
Настинат е?
Се лигави.
 
На врв Bottom