Кучиња (грижа, општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Кучиња' започната од mkdpro.AceBoy, 11 ноември 2007.

1. mandingo66

mandingo66 Гостин

Едно прашање во врска со носење на куче во Грција. Ме интересира искуство од луѓе кои скоро оделе за Грција со куче т.е со кои документи ја поминувале границата. Знам дека покрај примената вакцина за беснило и поседување микрочип (можеби и прочистување од паразити и сл.) потребен е и сертификат од ветеринарен инспектор, но мене ме интересира дали е тоа строго правило и со секое патување е потребен тој сертификат имајќи во предвид дека во летните месеци често одам за Грција па би бил доста голем трошок.
    П.С. Дали евентуално сертификатот од ветеринарниот инспектор е со некој рок или е исклучиво за едно патување.
    Поздрав,

2. Amateur

Amateur

Член од:
    10 февруари 2010
    Мислења:
    574
    Допаѓања:
    156
    Совет ако може, 2 години машко куче:
    Не сака да јаде
    Му кркорат цревата
    Не повраќа
    Никаков исцедок од уста или сл.
    Прееска се искака како лигаво, цврсто ама како со мрсули.
    Игра скока, како ништо да не е.

Настинат? Шлајм?

3. >>ЕкО<<

>>ЕкО<< ЕкологисТ

Член од:
    18 октомври 2011
    Мислења:
    98
    Допаѓања:
    20
    Со или без педигре? Што е разлика за истото куче доколку има педигре?

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. wiksa

wiksa

Член од:
    11 април 2012
    Мислења:
    2.596
    Допаѓања:
    2.382
    Со семејно дрво или без, тоа е твоето прашање.
    Кај едните имаш историја на семејството мајка татко баба дедо и така натаму, кај другите ништо.
    Исто без педигре неможеш на изложби да одиш и у принцип не би требал да продолжиш да го париш јер никој нема да знае кој се баба дедо дали се во сродство и слично. Мада у мкд како вадат педигре и да има би ставил забрана да се пари.

На Amateur му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fiend

Fiend смут џезер

Член од:
    29 март 2012
    Мислења:
    928
    Допаѓања:
    1.047
    Може некој во ПП да ми прати линк каде што се продаваат чистокрвни лабрадор ретривери?

6. Cannon

Cannon Doctor

Член од:
    22 март 2009
    Мислења:
    4.627
    Допаѓања:
    5.281
    Куче мешавина стафорд и питбул старо речиси 2 год, на забите има точки кариес, на катниците, што може да се направи ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

7. wiksa

wiksa

Член од:
    11 април 2012
    Мислења:
    2.596
    Допаѓања:
    2.382
    На ветеринар да го проверат и евентуално да го исчистат, малку ми е чудно кариес да има ама се е можно.пломбирање не сум чул да постои

На Cannon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cannon

Cannon Doctor

Член од:
    22 март 2009
    Мислења:
    4.627
    Допаѓања:
    5.281
    А како ќе му ги исчистат, со тотоална анестезија ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

9. Amateur

Amateur

Член од:
    10 февруари 2010
    Мислења:
    574
    Допаѓања:
    156
    веројатно

На Cannon му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bafra

Bafra

Член од:
    30 јануари 2011
    Мислења:
    3.507
    Допаѓања:
    2.731
  11. wiksa

wiksa

Член од:
    11 април 2012
    Мислења:
    2.596
    Допаѓања:
    2.382
    Да со целосна анестезија

А кој ќе ги казни сите што зимаат куче па после неколку месеци/години го оставаат на улица зашто нели куче е, ќе се снајде?
    У сите нормални земји каде што чипирањето е законска обврска и системот со чипирање функционира нивото на улични кучиња е сведено на минимум дури и ги нема

На SaltNPepa, Amateur и Cannon им се допаѓа ова.
  12. Bafra

Bafra

Член од:
    30 јануари 2011
    Мислења:
    3.507
    Допаѓања:
    2.731
    Алооо прочита ли линкот.... Значи има кој да ги казни таквите, никој не се ни противи за чипирање.
    Туку, како само одговорност (системот) бараат од народот, а (системот) што не си завршуваат обврските, никому ништо нели.
    Казни ги луѓето што не се придржуваат до правилата, ама и себеси да си скратат плата, % колку што оштети плаќаат и други грешки.

13. Vlatko_Gjorce

Vlatko_Gjorce хипстер

Член од:
    17 април 2009
    Мислења:
    2.241
    Допаѓања:
    1.781
    Тука у Северна неодговорните наместо да се казнуваат уште и се наградуваат со гратис чипување, што уопште го земале тоа куче ако немаат ни за чипување, и кога веќе така прават, што не ми ги вратат парите тогаш што уште пред 4.5 години сум го чипувал кучево да пушта и пиратски, тие што си ги исполнуваат обврските навреме уште и будали испаѓаат.

14. wiksa

wiksa

Член од:
    11 април 2012
    Мислења:
    2.596
    Допаѓања:
    2.382
    Не го ни отворив линкот а и немам намера коментирав за друго ама очигледно ти не го разбра тоа. За милион работи функционерите се криви ама реални да бидеме не одеа они по станови и куќи да ги зимаат милениците и да ги пуштаат на улица. Значи проблемот со тие бездомни животни не е толку од неспособноста на функционерите колку што е од несовесноста на граѓаните.
    Што и да пишува во линкот, какви казни и да предвидува мали се, треба барем двојно повисоки. АМА И МН Е БИТНО ДА ВАЖАТ ЗА СИТЕ А НЕ СЕЛЕКТИВНО КАКО ДО СЕГА

Потполно си во право, воопшто не е фер ова, јас моите исто ги чипирав пред повеќе од 5 години и искрено немора да ми вратат пари (ама барем нека направат некој асален систем да се има евиденција на чиповите и сопствениците) тука кај што сум во која амбуланта и да отидеш ако го скенираат чипот веднаш ќе знаат кој е сопственик, а во северна се тоа се запишува во тетратка или уште полошо се памти. Чипот е за идентификација на миленикот, утре избега го украдат нешто такво да може одма да се најде и сопственикот, и да се врати а не чип има колју пари да наплатиме.

15. Darko23

Darko23

Член од:
    25 февруари 2018
    Мислења:
    98
    Допаѓања:
    25
    Едно прашање, дали може да се направи вештачко оплодување на куче, поточно Хаски...?
    --- Споено дупло мислење, 17 март 2019 ---
    Јас платив 600 ден за чип, и ми дадоа како пасош, име презиме итн... Го скенира вади некој, го споредуваат со тој во пасошот...

Сподели преку: