Кучиња (грижа, општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Кучиња' започната од mkdpro.AceBoy, 11 ноември 2007.

 1. mandingo66

  mandingo66 Гостин

  Едно прашање во врска со носење на куче во Грција. Ме интересира искуство од луѓе кои скоро оделе за Грција со куче т.е со кои документи ја поминувале границата. Знам дека покрај примената вакцина за беснило и поседување микрочип (можеби и прочистување од паразити и сл.) потребен е и сертификат од ветеринарен инспектор, но мене ме интересира дали е тоа строго правило и со секое патување е потребен тој сертификат имајќи во предвид дека во летните месеци често одам за Грција па би бил доста голем трошок.
  П.С. Дали евентуално сертификатот од ветеринарниот инспектор е со некој рок или е исклучиво за едно патување.
  Поздрав,
   
 2. Amateur

  Amateur

  Член од:
  10 февруари 2010
  Мислења:
  574
  Допаѓања:
  156
  Совет ако може, 2 години машко куче:
  Не сака да јаде
  Му кркорат цревата
  Не повраќа
  Никаков исцедок од уста или сл.
  Прееска се искака како лигаво, цврсто ама како со мрсули.
  Игра скока, како ништо да не е.

  Настинат? Шлајм?
   
 3. >>ЕкО<<

  >>ЕкО<< ЕкологисТ

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  20
  Со или без педигре? Што е разлика за истото куче доколку има педигре?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.596
  Допаѓања:
  2.382
  Со семејно дрво или без, тоа е твоето прашање.
  Кај едните имаш историја на семејството мајка татко баба дедо и така натаму, кај другите ништо.
  Исто без педигре неможеш на изложби да одиш и у принцип не би требал да продолжиш да го париш јер никој нема да знае кој се баба дедо дали се во сродство и слично. Мада у мкд како вадат педигре и да има би ставил забрана да се пари.
   
  На Amateur му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fiend

  Fiend смут џезер

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  928
  Допаѓања:
  1.047
  Може некој во ПП да ми прати линк каде што се продаваат чистокрвни лабрадор ретривери?
   
 6. Cannon

  Cannon Doctor

  Член од:
  22 март 2009
  Мислења:
  4.627
  Допаѓања:
  5.281
  Куче мешавина стафорд и питбул старо речиси 2 год, на забите има точки кариес, на катниците, што може да се направи ?

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 7. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.596
  Допаѓања:
  2.382
  На ветеринар да го проверат и евентуално да го исчистат, малку ми е чудно кариес да има ама се е можно.пломбирање не сум чул да постои
   
  На Cannon му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cannon

  Cannon Doctor

  Член од:
  22 март 2009
  Мислења:
  4.627
  Допаѓања:
  5.281
  А како ќе му ги исчистат, со тотоална анестезија ?

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 9. Amateur

  Amateur

  Член од:
  10 февруари 2010
  Мислења:
  574
  Допаѓања:
  156
  веројатно
   
  На Cannon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.507
  Допаѓања:
  2.731
 11. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.596
  Допаѓања:
  2.382
  Да со целосна анестезија

  А кој ќе ги казни сите што зимаат куче па после неколку месеци/години го оставаат на улица зашто нели куче е, ќе се снајде?
  У сите нормални земји каде што чипирањето е законска обврска и системот со чипирање функционира нивото на улични кучиња е сведено на минимум дури и ги нема
   
  На SaltNPepa, Amateur и Cannon им се допаѓа ова.
 12. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.507
  Допаѓања:
  2.731
  Алооо прочита ли линкот.... Значи има кој да ги казни таквите, никој не се ни противи за чипирање.
  Туку, како само одговорност (системот) бараат од народот, а (системот) што не си завршуваат обврските, никому ништо нели.
  Казни ги луѓето што не се придржуваат до правилата, ама и себеси да си скратат плата, % колку што оштети плаќаат и други грешки.
   
 13. Vlatko_Gjorce

  Vlatko_Gjorce хипстер

  Член од:
  17 април 2009
  Мислења:
  2.241
  Допаѓања:
  1.781
  Тука у Северна неодговорните наместо да се казнуваат уште и се наградуваат со гратис чипување, што уопште го земале тоа куче ако немаат ни за чипување, и кога веќе така прават, што не ми ги вратат парите тогаш што уште пред 4.5 години сум го чипувал кучево да пушта и пиратски, тие што си ги исполнуваат обврските навреме уште и будали испаѓаат.
   
 14. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.596
  Допаѓања:
  2.382
  Не го ни отворив линкот а и немам намера коментирав за друго ама очигледно ти не го разбра тоа. За милион работи функционерите се криви ама реални да бидеме не одеа они по станови и куќи да ги зимаат милениците и да ги пуштаат на улица. Значи проблемот со тие бездомни животни не е толку од неспособноста на функционерите колку што е од несовесноста на граѓаните.
  Што и да пишува во линкот, какви казни и да предвидува мали се, треба барем двојно повисоки. АМА И МН Е БИТНО ДА ВАЖАТ ЗА СИТЕ А НЕ СЕЛЕКТИВНО КАКО ДО СЕГА

  Потполно си во право, воопшто не е фер ова, јас моите исто ги чипирав пред повеќе од 5 години и искрено немора да ми вратат пари (ама барем нека направат некој асален систем да се има евиденција на чиповите и сопствениците) тука кај што сум во која амбуланта и да отидеш ако го скенираат чипот веднаш ќе знаат кој е сопственик, а во северна се тоа се запишува во тетратка или уште полошо се памти. Чипот е за идентификација на миленикот, утре избега го украдат нешто такво да може одма да се најде и сопственикот, и да се врати а не чип има колју пари да наплатиме.
   
 15. Darko23

  Darko23

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  25
  Едно прашање, дали може да се направи вештачко оплодување на куче, поточно Хаски...?
  --- Споено дупло мислење, 17 март 2019 ---
  Јас платив 600 ден за чип, и ми дадоа како пасош, име презиме итн... Го скенира вади некој, го споредуваат со тој во пасошот...
   

Сподели преку: