Кучиња (грижа, општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.814
Поени од реакции
2.364
Zal mi e sto se slucilo. Ama kaj nas dojde mnogu kasno. Barem nekoj da izvlece pouka, i da prenese iskustvo.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
744
Поени од реакции
241
Луге ми умре кутрето се измачи последните 2 саати.
Нека е ова поука на сите шо читат а што немат искуство.
Жално душата ми се кине.
многу жално.
пренеси искуство на другите јасно и гласно.
да прашуваат за совети и да добиваат повеќе мислења од ветеринари
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Dog Whisperer with Cesar Milan некој да не ги има епизодите со превод на Македонски , Српски?
 
M

mandingo66

Гостин
Кучето од раса Среден Шнауцер 5 месеци старо фати на еден заб малку каменец и му се воспали непцето со малку крв при што доби непријатен мирис од устата. Инаку му давам гранули Натурал Траинер во 70% од порцијата со додаток ориз со малку варено пилешко (понекогаш и варен ослиќ). Млечните заби му паднаа и дел од новите заби е никнат. Е сега дали со суви пресовани коски што му ги давав за грицкање направи некоја упала и крварење не знам. Ветеринарот го отстрани тој каменец од забот и ми препиша 7 дена да му нанесувам на непцата Стоматидин. Дали да продолжам со истата исхрана или да му убацам некоја дентална грицкалица како и некоја говедска коска (зглоб) кога би се смирило воспалението? Може и некој совет
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
566
Поени од реакции
105
Здраво на сите. Имам куче (Дого Аргентино) на возраст од 13 месеци. По тоа што гледав за димензиите, конкретно за висината, моментално и фалат 3цм. Ме интересира дали ќе порасне уште 3 цм т.е. дали ќе ја досѕигне идеалната висина? Од многу добра крв е... Ја хранам со Еукануба и и давам Кафортан таблети. Дали треба да и давам уште нешто за да порасне уште малку?
Фала многу
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
213
Поени од реакции
256
Среќа што сум активен па го носам цело време по ридови или трча со мене, плус татко ми и чичко ми го шетаат . Не го препорачувам за луѓе што ќе го чуваат врзано.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.873
Поени од реакции
2.665
Среќа што сум активен па го носам цело време по ридови или трча со мене, плус татко ми и чичко ми го шетаат . Не го препорачувам за луѓе што ќе го чуваат врзано.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Затоа јас стално кажувам претпазливо кога бирате, ако сакаш дома да ти седи и ти од фотеља да не ги мрднеш тие 100кг само некое мало "мирно и мрзливо" куче
Пример Џек Расел :)

Многу е убав/а малиноата на сликиве, и убаво што им потенцираш дека не е за секој зашто станува мн популарна треба да знаат повеќе за неа луѓево
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.328
Поени од реакции
7.305
Ако некој знае од кај може да се набави англиски кокер шпаниел нека сподели :D
Не мора да е изложбен примерок, ама да има педигре.
 
M

mandingo66

Гостин
Ме интересира некој кој би можел да ми каже дали опашот на Среден Шнауцер се шиша со машинка или пак се трима? Добивам пар различни информации па би замолил за одговор. Истото прашање е и за темето на главата. Поздрав
 
Член од
23 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam Beagle 6 meseci i so nishto nemam problem osven so noktite. Me otkorna od grebenje (osobeno so petiot nokt) koga si igra. E sega prvo dali se secat nokti na kuce i ako se secat da mi preporacate kade vo Skopje da go odnesam kuceto. Normalno i koga veke bi go nosel nekade i da go izbanjaat i iscistat ushi zatoa shto toa moze e cest problem kaj beagle kolku shto sum cital. I znam deka nekoj ke mi kaze so shetanje ke otapat ama imam i haska 12 godini i nikogas sum go nemal yoj problem. Izgleda biglive imaat po oshtri nokti ili neznam shto.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Imam Beagle 6 meseci i so nishto nemam problem osven so noktite. Me otkorna od grebenje (osobeno so petiot nokt) koga si igra. E sega prvo dali se secat nokti na kuce i ako se secat da mi preporacate kade vo Skopje da go odnesam kuceto. Normalno i koga veke bi go nosel nekade i da go izbanjaat i iscistat ushi zatoa shto toa moze e cest problem kaj beagle kolku shto sum cital. I znam deka nekoj ke mi kaze so shetanje ke otapat ama imam i haska 12 godini i nikogas sum go nemal yoj problem. Izgleda biglive imaat po oshtri nokti ili neznam shto.
Шетај го подолго по цврста подлога (бетон) и самите нокти се стружат, па нема потреба од сечење. За капење можеш сам , а и ушите со влажна марамица за бебиња можеш да ги очистиш. За во Скопје незнам многу кај има и што има ама провери во фауна центар сигурен сум дека го прават тоа.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.873
Поени од реакции
2.665
Imam Beagle 6 meseci i so nishto nemam problem osven so noktite. Me otkorna od grebenje (osobeno so petiot nokt) koga si igra. E sega prvo dali se secat nokti na kuce i ako se secat da mi preporacate kade vo Skopje da go odnesam kuceto. Normalno i koga veke bi go nosel nekade i da go izbanjaat i iscistat ushi zatoa shto toa moze e cest problem kaj beagle kolku shto sum cital. I znam deka nekoj ke mi kaze so shetanje ke otapat ama imam i haska 12 godini i nikogas sum go nemal yoj problem. Izgleda biglive imaat po oshtri nokti ili neznam shto.
Ти пишаа како да го решиш проблемот , иначе во секоја ветеринарна станица исто можеш да ти го средат. Пепи во фауна истото го прави. За бањање можеш и сам да поготово што е со кратка длака иначе и тоа во фауна иди
 
На врв Bottom