Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
9 ноември 2017
Мислења
482
Поени од реакции
1.161
Направи му рутина со јадењето секој ден во исто време да биде. Стави му во чинијата, и ако не го изеде за 15 минути, дигни го јадењето и остави го гладен до следното јадење. Ќе се инати малку ама глад е глад. И контролирај колку храна добива измеѓу оброци, можно е и да не е ни гладно па затоа пребира.
ПС испери го убаво тањирот или пробај во друг за во случај тањирот да не му мириса или нешто сл.
Да и јас помислив со тоа со чинијата, па ја измив ама пак ништо. Ќе пробам сеа со ова рутината се надевам ќе проработи. :)
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
2
Има некој искуство со дискус хернија кај куче...??
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Препорачајте нешто вежби за 6 месечен стафорд осем трчање?
 
M

mandingo66

Гостин
Некоја одгледувачница во МК на среден (стандард) шнауцер? Ако нема кај нас може и некое инфо за во Србија или Бугарија.
 
M

mandingo66

Гостин
Почитувани,
Имам Среден шнауцер стар 4 месеци и една недела. Го донесов од Србија минатата сабота и со кучето се е ОК. Малку проблеми ми прави неговата исхрана. Имено добив гранули за неколку дена кои за пар дена ги сменив со Натурал Траинер 2/3 и Фармина ND 1/3. Добив напатствија дека треба да јаде накај 250 грама дневно но не подолу од 200 грама. Е сега за овие 5-6 дена не успеваме да биде повеќе од 130-140 грама. Малку со топени, малку со јогурт (тогаш е нешто подобро) ама ако му оствавам суви нема ни 100 грама да изеде во 3 оброка. Инаку му давам храна во одредено време и ја тргам после некои 20-30 минути до следниот оброк. Се си мислам дека до следниот оброк ке биде многу гладен ама пак ништо. Викаат упорност треба мада мене не ми делува дека ќе почне без проблем да ги јаде гранулите колку треба. Иначе кучето е весело, разиграно, проверено со ветеринар и се е како треба. 3-4 пати во денот има прошетки 2 подолги и 2 пократки ама не е нешто посебно физички исфорсирано. Почнав да се мислам за комбинација на пола доза гранули а пола доза сварено пилешко на пример со супата и се измешано. Иначе бара друго да јаде ама сеуште не сме му дале. Некој совет конкретен ако може. Поздрав
 
Член од
2 септември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
22
[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.87)]Здраво, ако може од некој брз совет,
земав хаски пред 14дена, беше на 30дена, кученцето се вклопи супер кај мене, почна да си ручка ко лудо, одма приметив глисти и го прочистив,
но после недела дена се тргна обратно, гром од ведро небо, почна да повраќа и пролив(без крв) не мнигу често во првите 6 дена откако се разболе, одма бев на ветеринар и тој почна демек многу мало сум го одвоил од мајката, било слабокрвно(а си беше буцкаст) , крајниците му били големи, глистите му нанале штета, и го боцнасо антибиотик и витамини и секој ден се до денес 8ми ден, и рече ампули железо да му дадам за крвта, но веднаш ги поврати. Кучето си јадеше и беше свежо се до 6тиот ден, кога колегата на ветеринарот му боцна железо, и кучето почна нагло да повраќа и дијареа, изгуби апетит, со шприц му давам вода и јадење, само да не дехидрира, му реков да му земат крв да видиме да не е паровироза, неможеа да му погодат вена, демек пукала, ми го измалтретираа кучето, и гарантират они небило паровирозо, незнаејки што да правам, отидов на друг ветеринар за совет, таа ми кажа небило паровироза, ако било тоа до сега ќе било мртво, туку дека си оптеретило кутрето желудникот од многу храна после мајката и добило гастритис, и ми даде едни апчиња со јаглен, и другите нешто како ранитидин, и да не му давам храна 24ч апчињата да делуват, кутрето се стопи на пола, почна да малаксува, несака ни да јаде, веќе 1недела го мушат со инекции, од тие апчиња со јаглен пивраќањето и дијареата се црна боја-лигави нема крв но многу смрди. Пивне вода и легне. Душа нема во него 2 дена му ставаа инфузиха со шприц.
Некој да е имал искуство со happy end па да помогне со совет? [/COLOR]
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.815
Поени од реакции
2.364
Parvoviroza. Menuvaj veterinar. Si bara rabota parvoto i upornost
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.874
Поени од реакции
2.667
zasto be ednas nekoj ne dojde da rece abe sakam da zemam kucence pa koga e najdobro dali da idam da go obrabotam idniot tatko vo casa pa da go odgleduvam od spermatozoid, dali da pocekam tatkovo sam da go zacne pa jas kako embrion da go zemam ili da bidam kako cel normalen svet sto zima kucence vakcinirano I porasnato do del koga moze slobodno da se odvoi od majkata I da nema problem.
Stvrno ne razbiram penzija ke docekaat od roditelite da ne se odvojat nikakva samosalnost ama kuceto ke go zemam uste nerodeno. I posle imam problem so ova ima problem so ona vaka taka. Tolku be ne se educirate pred da se odlucite na cekorot zimam milenik. Stvarno nemozam da gi citam edni isti problemi sekoj den skurceno mi e, pa uste i sovet da davam sekoja cest @SaltNPepa
Edni isti dve prasanja se vrtat na forumov 356 strani, koja hrana e najdobra i koklu da go ranam ili novoto omileno zemav nerodeno kucence i se razbole sto da mu pravam.
Malku edukacija da mu se snevidi i za vas e podobro a i za vasiot milenik, i begajte od neodgovorni odgleduvaci sto sakaat da gi go prodadat kucenceto sto e mozno pomalo za da ne se soocuvaat so trosoci so koi bi trebalo da se soocat
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
744
Поени од реакции
241
Malku edukacija da mu se snevidi i za vas e podobro a i za vasiot milenik, i begajte od neodgovorni odgleduvaci sto sakaat da gi go prodadat kucenceto sto e mozno pomalo za da ne se soocuvaat so trosoci so koi bi trebalo da se soocat
Тоа така е. Луѓето се спремни на се за да добијат пари. Доколку @Alex86MK реално платил за тоа.

Но, да сме конструктивни и да гледаме да помогнеме на кученцето доколку можеме.
 
Член од
2 септември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
22
zasto be ednas nekoj ne dojde da rece abe sakam da zemam kucence pa koga e najdobro dali da idam da go obrabotam idniot tatko vo casa pa da go odgleduvam od spermatozoid, dali da pocekam tatkovo sam da go zacne pa jas kako embrion da go zemam ili da bidam kako cel normalen svet sto zima kucence vakcinirano I porasnato do del koga moze slobodno da se odvoi od majkata I da nema problem.
Stvrno ne razbiram penzija ke docekaat od roditelite da ne se odvojat nikakva samosalnost ama kuceto ke go zemam uste nerodeno. I posle imam problem so ova ima problem so ona vaka taka. Tolku be ne se educirate pred da se odlucite na cekorot zimam milenik. Stvarno nemozam da gi citam edni isti problemi sekoj den skurceno mi e, pa uste i sovet da davam sekoja cest @SaltNPepa
Edni isti dve prasanja se vrtat na forumov 356 strani, koja hrana e najdobra i koklu da go ranam ili novoto omileno zemav nerodeno kucence i se razbole sto da mu pravam.
Malku edukacija da mu se snevidi i za vas e podobro a i za vasiot milenik, i begajte od neodgovorni odgleduvaci sto sakaat da gi go prodadat kucenceto sto e mozno pomalo za da ne se soocuvaat so trosoci so koi bi trebalo da se soocat
Точно е се, но дечкото од кај го земав ми се јави и кажа почнал веќе да ги дава, и отидов да си изберам најубавото според мене, никој не посакува лошо.
Денес го носевме на друг ветеринар, многу попрофесионален ми стои кажа дека е паровироза 100%, му стави инфузија и таму вмеша други витамини и антибиотици, и кажа вечер пак ќе прима инфузија, х2 на ден, борбата ќе биде тешка, и правам се што е од мене да се оправе, и се надам нема да е прекасно.
И ми кажа да не му давам ниту јадење ниту вода, да одмара и во инфузиата имало се што треба.

Неможам да се помирам со фактот од непрофесионалноста и бездушноста на претходните 2ца ветеринари шо го лекуваа од глисти, крајници, слабокрвност, гастритис...
Каква совест имат. .[DOUBLEPOST=1543234819][/DOUBLEPOST]
Тоа така е. Луѓето се спремни на се за да добијат пари. Доколку @Alex86MK реално платил за тоа.

Но, да сме конструктивни и да гледаме да помогнеме на кученцето доколку можеме.
Да го платив 5000д, дечкото што продава е од скопје, а јас од Кочани. На 8ми ноември го зедов кучрнцето кај мене, подарок за синчето Димитар за именден.
Дечкото што го продава мислам дека има пивеќе легла на хаски.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.874
Поени од реакции
2.667
Да го платив 5000д, дечкото што продава е од скопје, а јас од Кочани. На 8ми ноември го зедов кучрнцето кај мене, подарок за синчето Димитар за именден..
Se nadevam ne bev loso razbran pretpostavuvav deka e nekoj takov i jas ednas se izgorev za sreka dobro so takvite odgleduvaci (4 zenki imase tipot 1 mazjak moze i uste gi ima), godisno 8 legla vadel odgleduvac ova ona i jas neznaev kako ide se toa pred @SaltNPepa da mi objasni ubavo, a i vo meguvreme da zapoznaam prav odgleduvac i kako rabotat po svetski standardi a ne da imaat sto e mozno pogolem profit. Zasto da bideme realni ova e strasen biznis vo Makedonija. Gledaat brzi pari na grbot od milenikot i ne gi interesira kakov milenik ke ti dadat vazno oni da namalat trosoci i da imaat sto e mozno pogolem kjar od toa. Imam dva samoyedi, eve ti primer kako go dobiv vtoroto od prav odgleduvac. Mi go donesoa koga kuceto veke imase 3 meseci, so primeni site vakcini i redovno procistuvano do togas. Posle mesec ili taka nesto sami me pobaraa da go odnesam kuceto so niv na veterinar da mu stavat mikro chip i da mu stavat vakcina za besnilo znaci nisto od toa ne bese na moj trosok (jasno mi e deka vakvi lugje se malku ama sepak gi ima i zatoa ja cenam nivnata rabota) i plukam po onie mrzi koi sakaat preku milenicite da zarabotat pari.

Pak ke ti kazam nemav namera da te navredam Tebe ili bilo koj od onie sto postavuvaa slicni prasanja mojot revolt e nasocen kon t.n."odgleduvaci".

Inace mislam deka @SaltNPepa ke moze dobro da te upati za dobar veterinar vo Kochani :)

A i ubavo e da gi kazes tie sto go lecat od glisti cisto da znaat drugi clenovi da gi izbegnat
 
Член од
2 септември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
22
@wiksa прв пат купувам кутре другар, претходно имав мелечко едно не-сорно го имав 7години но ми умре од срцев црв пред 1месец, пак повторно оти не ми кажал првобитниот наш ветеринар дека и комарците пренесуваат некаква болест по кученцата, и дека има апченца кои се земаат за превентива, откако беше касно ми кажа. А Кочани е полно комари, и така ми угина тоа кученце, сакајки да израдувам малиот на 7г е, му зедов оваа мала хаски, но ете пак некој малер, и се надевам ќе се избориме.
А на таквите одгледувачи кои само профитот гледаат нека им е на совест.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
744
Поени од реакции
241
Исто, немој да си од тие што кога детето ќе потпорасне нема да му е интересно веќе кучето и да го испуштиш од раце животинчето.
 
Член од
2 септември 2017
Мислења
16
Поени од реакции
22
Луге ми умре кутрето се измачи последните 2 саати.
Нека е ова поука на сите шо читат а што немат искуство.
Жално душата ми се кине.
 
На врв Bottom