Кучиња (грижа, општи дискусии)

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.447
Поени од реакции
2.142
А кој ќе ги казни сите што зимаат куче па после неколку месеци/години го оставаат на улица зашто нели куче е, ќе се снајде?
У сите нормални земји каде што чипирањето е законска обврска и системот со чипирање функционира нивото на улични кучиња е сведено на минимум дури и ги нема
Тука у Северна неодговорните наместо да се казнуваат уште и се наградуваат со гратис чипување, што уопште го земале тоа куче ако немаат ни за чипување, и кога веќе така прават, што не ми ги вратат парите тогаш што уште пред 4.5 години сум го чипувал кучево да пушта и пиратски, тие што си ги исполнуваат обврските навреме уште и будали испаѓаат.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.869
Поени од реакции
2.663
Алооо прочита ли линкот.... Значи има кој да ги казни таквите, никој не се ни противи за чипирање.
Туку, како само одговорност (системот) бараат од народот, а (системот) што не си завршуваат обврските, никому ништо нели.
Казни ги луѓето што не се придржуваат до правилата, ама и себеси да си скратат плата, % колку што оштети плаќаат и други грешки.
Не го ни отворив линкот а и немам намера коментирав за друго ама очигледно ти не го разбра тоа. За милион работи функционерите се криви ама реални да бидеме не одеа они по станови и куќи да ги зимаат милениците и да ги пуштаат на улица. Значи проблемот со тие бездомни животни не е толку од неспособноста на функционерите колку што е од несовесноста на граѓаните.
Што и да пишува во линкот, какви казни и да предвидува мали се, треба барем двојно повисоки. АМА И МН Е БИТНО ДА ВАЖАТ ЗА СИТЕ А НЕ СЕЛЕКТИВНО КАКО ДО СЕГА

Тука у Северна неодговорните наместо да се казнуваат уште и се наградуваат со гратис чипување, што уопште го земале тоа куче ако немаат ни за чипување, и кога веќе така прават, што не ми ги вратат парите тогаш што уште пред 4.5 години сум го чипувал кучево да пушта и пиратски, тие што си ги исполнуваат обврските навреме уште и будали испаѓаат.
Потполно си во право, воопшто не е фер ова, јас моите исто ги чипирав пред повеќе од 5 години и искрено немора да ми вратат пари (ама барем нека направат некој асален систем да се има евиденција на чиповите и сопствениците) тука кај што сум во која амбуланта и да отидеш ако го скенираат чипот веднаш ќе знаат кој е сопственик, а во северна се тоа се запишува во тетратка или уште полошо се памти. Чипот е за идентификација на миленикот, утре избега го украдат нешто такво да може одма да се најде и сопственикот, и да се врати а не чип има колју пари да наплатиме.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Едно прашање, дали може да се направи вештачко оплодување на куче, поточно Хаски...?[DOUBLEPOST=1552813608][/DOUBLEPOST]
Не го ни отворив линкот а и немам намера коментирав за друго ама очигледно ти не го разбра тоа. За милион работи функционерите се криви ама реални да бидеме не одеа они по станови и куќи да ги зимаат милениците и да ги пуштаат на улица. Значи проблемот со тие бездомни животни не е толку од неспособноста на функционерите колку што е од несовесноста на граѓаните.
Што и да пишува во линкот, какви казни и да предвидува мали се, треба барем двојно повисоки. АМА И МН Е БИТНО ДА ВАЖАТ ЗА СИТЕ А НЕ СЕЛЕКТИВНО КАКО ДО СЕГА


Потполно си во право, воопшто не е фер ова, јас моите исто ги чипирав пред повеќе од 5 години и искрено немора да ми вратат пари (ама барем нека направат некој асален систем да се има евиденција на чиповите и сопствениците) тука кај што сум во која амбуланта и да отидеш ако го скенираат чипот веднаш ќе знаат кој е сопственик, а во северна се тоа се запишува во тетратка или уште полошо се памти. Чипот е за идентификација на миленикот, утре избега го украдат нешто такво да може одма да се најде и сопственикот, и да се врати а не чип има колју пари да наплатиме.
Јас платив 600 ден за чип, и ми дадоа како пасош, име презиме итн... Го скенира вади некој, го споредуваат со тој во пасошот...
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.814
Поени од реакции
2.364
Нормално дека може.
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Вдомив мало кученце од 2 и пол месеца, но има проблем со бактерија на кожата односно вчера го однесов кај Др. Марин и има шуга..на дел од едната нога има раничка и таму му е паднато влакното. Вчера и ставија ампула, која треба секоја недела да се става и ми препиша да му давам амоксиклав сируп и да го мачкам со хиперманган. Прашање ми е амоксиклавот ми препиша да му давам по 5мл тоа е цел шприц, не знам да не и е премногу тоа, бидејќи сабајле беше мачење за да и дадам, не и се допаѓа баш најмногу. Имал ли некој ваков проблем? Се мачи кутрото и се чеша доста. И со хиперманганот ми е страв да не ставам премногу од кристалите па да уште повеќе му ја изритирам кожата.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.373
Поени од реакции
1.819
Се решив да земам куче и овие кучиња најмногу ми фатија око. Каде да најдам вакво куче? Ми треба од тие со кратки влакна (баш како на сликава) бидеќи ќе се чува во стан.

Ако имате некој контакт ве молам пуштете број во ПП.


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
563
Поени од реакции
105
Се работи за кученца стари 15 дена... Дали можам да ги земам јас и да ги хранам со млеко и се што треба за да преживеат? Прашувам затоа што кучката не ги сака, цело време им 'ржи, а едно и го удави... ве молам за брз одговор !
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.869
Поени од реакции
2.663
Се работи за кученца стари 15 дена... Дали можам да ги земам јас и да ги хранам со млеко и се што треба за да преживеат? Прашувам затоа што кучката не ги сака, цело време им 'ржи, а едно и го удави... ве молам за брз одговор !
Да можеш, ебано тешко ќе ти биде ама може. Барај млеко во прав за мали кучиња тоа е малку специфично и скапо
И почекај @SaltNPepa сигурно ќе ти даде повеќе информации како да го направиш тоа
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.814
Поени од реакции
2.364
Znam deka ima recept ama jas ne go znam. Zastitarite po fb povekje ke ti pomognat od mene
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
563
Поени од реакции
105
Добро е се стабилизира сега за сега, па ќе видиме што ќе биде.
Фала ви
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
24
Се работи за кученца стари 15 дена... Дали можам да ги земам јас и да ги хранам со млеко и се што треба за да преживеат? Прашувам затоа што кучката не ги сака, цело време им 'ржи, а едно и го удави... ве молам за брз одговор !
Доколку кучката е млада може тоа да се случи,да ги одбива.
Или едноставно таква е (како и кај луѓето што го има)

Најдобро е да земеш млеко во прав специјализирано за кутриња, но ке заврши работа и млеко во прав за бебиња.
Во млекото не е лошо да се додава и јајца од препелица,за да го зајакне уште повеќе имунитетот.

Се хранат со цуцла на секој 2 чааса.
Физиолошка потреба , поточно мокрење треба да се "стимулираат" .
Поточно со влажно марамче да се трла во пределот на стомакот и анусот (го имитира лижењето на мајката)

Тоа е од прилика тоа
И да да се во топло,не е лошо под УВ црвена ламба или обична сијалица за да имаат топлина.

Се надевам ке се спасат кутрињата, али најдобро би било како што пиша да се среди мајката и таа да ги одгледа.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
563
Поени од реакции
105
Доколку кучката е млада може тоа да се случи,да ги одбива.
Или едноставно таква е (како и кај луѓето што го има)

Најдобро е да земеш млеко во прав специјализирано за кутриња, но ке заврши работа и млеко во прав за бебиња.
Во млекото не е лошо да се додава и јајца од препелица,за да го зајакне уште повеќе имунитетот.

Се хранат со цуцла на секој 2 чааса.
Физиолошка потреба , поточно мокрење треба да се "стимулираат" .
Поточно со влажно марамче да се трла во пределот на стомакот и анусот (го имитира лижењето на мајката)

Тоа е од прилика тоа
И да да се во топло,не е лошо под УВ црвена ламба или обична сијалица за да имаат топлина.

Се надевам ке се спасат кутрињата, али најдобро би било како што пиша да се среди мајката и таа да ги одгледа.
Да, млада мајка е, 2ро добивање и беше (на 15 месеци), влегло некое куче кај мене во двор и направило беља (иако е заградено многу убаво)... Ама ајде ќе се среди, сега за сега е добро
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
24
Да, млада мајка е, 2ро добивање и беше (на 15 месеци), влегло некое куче кај мене во двор и направило беља (иако е заградено многу убаво)... Ама ајде ќе се среди, сега за сега е добро
Тоа е најбитно, сега да се ок.
Не плански биднали, тоа е.. снаодлив швалер :LOL:

Најдобро после 18 месеци да е.
Онака сеуште млада, знае да се случи тоа .
 
Член од
28 август 2009
Мислења
818
Поени од реакции
948
Да не испадне замарам (бидејќи пред некоја недела отворив тема) но да пишам и тука, дека сепак се работи за одреден круг на луѓе. За тие што не прочитале, до крајов на неделава ќе биде пуштена во употреба нова платформа за сите типови на домашни миленици - pedigre.mk Се надевам дека ќе добие позитивен фидбек.

Ќе биде на почеток, како огласник со 4 категории: вдомување, подарување, продавање и пронаоѓање на соодветно педигре. Ќе има листи од одгледувачници, за кој ќе се потрудиме да бидат со упдејтувани информаии доколку некои згаснат, ќе има инфо бази од пет-шопови, вет. амбуланти, организации, производи, како храна за миленици или додатоци(аксесоари-куќари на пр.) итн итн.

Во план е и изработка на една мапа на цела територија на Македонија каде ќе може да се лоцираат некои критични точки како фрлени отрови или сл.

Некаде во Јуни/Јули ќе се изработи и дел за примање на донации за одредени животни, небитно дали се улични или домашни, за кој имаат потреба од операции.

Како што пишав и предходно, отворен сум за секавки сугестии.
 
На врв Bottom