Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
10 февруари 2010
Мислења
766
Поени од реакции
249
Да прашам може некој има искуство - кучето одбива да јаде од нормалната храна, стомакот постојано му свири, цревата праат гласни звуци.
Ама пример ако му дадам двопек со јогурт одма го јаде.
Настинат е?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.614
Поени од реакции
8.075
Да прашам може некој има искуство - кучето одбива да јаде од нормалната храна, стомакот постојано му свири, цревата праат гласни звуци.
Ама пример ако му дадам двопек со јогурт одма го јаде.
Настинат е?
Се лигави.
 
M

mandingo66

Гостин
Едно прашање во врска со носење на куче во Грција. Ме интересира искуство од луѓе кои скоро оделе за Грција со куче т.е со кои документи ја поминувале границата. Знам дека покрај примената вакцина за беснило и поседување микрочип (можеби и прочистување од паразити и сл.) потребен е и сертификат од ветеринарен инспектор, но мене ме интересира дали е тоа строго правило и со секое патување е потребен тој сертификат имајќи во предвид дека во летните месеци често одам за Грција па би бил доста голем трошок.
П.С. Дали евентуално сертификатот од ветеринарниот инспектор е со некој рок или е исклучиво за едно патување.
Поздрав,
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
766
Поени од реакции
249
Совет ако може, 2 години машко куче:
Не сака да јаде
Му кркорат цревата
Не повраќа
Никаков исцедок од уста или сл.
Прееска се искака како лигаво, цврсто ама како со мрсули.
Игра скока, како ништо да не е.

Настинат? Шлајм?
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
103
Поени од реакции
20
Со или без педигре? Што е разлика за истото куче доколку има педигре?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.087
Поени од реакции
2.954
Со или без педигре? Што е разлика за истото куче доколку има педигре?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Со семејно дрво или без, тоа е твоето прашање.
Кај едните имаш историја на семејството мајка татко баба дедо и така натаму, кај другите ништо.
Исто без педигре неможеш на изложби да одиш и у принцип не би требал да продолжиш да го париш јер никој нема да знае кој се баба дедо дали се во сродство и слично. Мада у мкд како вадат педигре и да има би ставил забрана да се пари.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
936
Поени од реакции
1.074
Може некој во ПП да ми прати линк каде што се продаваат чистокрвни лабрадор ретривери?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.986
Поени од реакции
5.702
Куче мешавина стафорд и питбул старо речиси 2 год, на забите има точки кариес, на катниците, што може да се направи ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.087
Поени од реакции
2.954
Куче мешавина стафорд и питбул старо речиси 2 год, на забите има точки кариес, на катниците, што може да се направи ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
На ветеринар да го проверат и евентуално да го исчистат, малку ми е чудно кариес да има ама се е можно.пломбирање не сум чул да постои
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.986
Поени од реакции
5.702
На ветеринар да го проверат и евентуално да го исчистат, малку ми е чудно кариес да има ама се е можно.пломбирање не сум чул да постои
А како ќе му ги исчистат, со тотоална анестезија ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
B

Bafra

Гостин
Член од
11 април 2012
Мислења
3.087
Поени од реакции
2.954
А како ќе му ги исчистат, со тотоална анестезија ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Да со целосна анестезија

https://balkan.mk/2019/03/13/sopstvenitsite-na-site-kuchina-od-prvi-april-se-soochuvaat-so-golemi-kazni/?fbclid=IwAR0vIiAFA5_jISMA3v5GzL_NIU61lxd_S3UorxGv9BS3jpZL4oHLRKnA1c8

"Сопствениците на сите кучиња од први април се соочуваат со големи казни"

А кој ќе ги казни од Град Скопје за уличните што се на секој чекор и секој ден има изгризан !!!
А кој ќе ги казни сите што зимаат куче па после неколку месеци/години го оставаат на улица зашто нели куче е, ќе се снајде?
У сите нормални земји каде што чипирањето е законска обврска и системот со чипирање функционира нивото на улични кучиња е сведено на минимум дури и ги нема
 
B

Bafra

Гостин
Да со целосна анестезија


А кој ќе ги казни сите што зимаат куче па после неколку месеци/години го оставаат на улица зашто нели куче е, ќе се снајде?
У сите нормални земји каде што чипирањето е законска обврска и системот со чипирање функционира нивото на улични кучиња е сведено на минимум дури и ги нема
Алооо прочита ли линкот.... Значи има кој да ги казни таквите, никој не се ни противи за чипирање.
Туку, како само одговорност (системот) бараат од народот, а (системот) што не си завршуваат обврските, никому ништо нели.
Казни ги луѓето што не се придржуваат до правилата, ама и себеси да си скратат плата, % колку што оштети плаќаат и други грешки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom