Кучиња (грижа, општи дискусии)

M

mandingo66

Гостин
Поздрав до сите. Би сакал ако може да добијам некое инфо за Среден Шнауцер односно дали би можеле да се чуваат во стан (2-3 прошетки обавезно би биле но и 5-6 саати понекогаш би биле сами), нивните особини (лаење, митарење, мирис и сл.). Исто така ме интересира дали има одгледувачници за нив во МК како и цената или мора од Србија на пример да се зема.
Освен од луѓето што се разбираат во оваа бранша, убаво би било и некој коментар од лице што чува вакво куче.
П.С. Имам чуено дека за стан и поготово прво чување на куче, подобро е да се чува женка.
Може да се даде некоја сугестија за друга раса на куче за во стан но да биде со среден раст (не мали и големи кучиња).
Ви благодарам
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
194
Поени од реакции
194
Може ли да користам проколин капки за кучето? Почнаа нешто да му солзат очите и црвени му се внатре.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.804
Поени од реакции
5.473
Може ли да користам проколин капки за кучето? Почнаа нешто да му солзат очите и црвени му се внатре.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Земи хлорамфеникол со дексаметазон капки

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
504
Поени од реакции
64
Пред 5 месеци му ги купирав ушите на кучево, и сеа гледам малку како да се направиле ранички (од сонцево изгореле изгледа). Ме интересира со што да ги намачкам?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
Земи хлорамфеникол со дексаметазон капки

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Koja e dijagnozata za da koristi kapki so antibiotik pa uste i so dexa? Od kaj znaes deka kuceto nema cir na roznica, pa od dexata da go oslepis. Spremen si na takov rizik?

Poleka lugje so terapiiite po net.

Odnesi go kuceto na veterinar neka go pregledat kako treba
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
482
Поени од реакции
1.158
Куче старо една и пол година, научено на домашна храна. Дали може да се научи да јаде храна за кучиња од пет шоповите или маркетите, дали би било тешко да се привикне и колку време би му требало?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.703
Поени од реакции
2.497
Куче старо една и пол година, научено на домашна храна. Дали може да се научи да јаде храна за кучиња од пет шоповите или маркетите, дали би било тешко да се привикне и колку време би му требало?
зависи од кучето, колку е спремно се бунтува и гладува и твојата упорност може да биде еден ден а може и 1 живот
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.804
Поени од реакции
5.473
зависи од кучето, колку е спремно се бунтува и гладува и твојата упорност може да биде еден ден а може и 1 живот
Ајдеее колку го уплаши па ти. Куче е ќе се навикне на се. Кога ќе му се здојаде ќе јаде, нема филозофија тука.
Гледај од уличниве кучиња бар, они не пребираат што јадат само за да преживат. Значи не е до кучето до газдата е.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
482
Поени од реакции
1.158
Мора да се научи, што да му правам, ќе почнам бар полека да го навикнувам. Кога сум прва смена на работа пренапорно ми е од сабајле да му спремам јадење.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.703
Поени од реакции
2.497
Мора да се научи, што да му правам, ќе почнам бар полека да го навикнувам. Кога сум прва смена на работа пренапорно ми е од сабајле да му спремам јадење.
Земи сува храна и конзерва за кучиња, ставај од конзервата ама убаво гледај да го размешаш а не да му биде лесно да ја двои сувата од конзервираната и полесно ќе го навикнеш
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
482
Поени од реакции
1.158
Се извинувам што замарам, но сеа иам друг проблем. Кучето го земав сабајле и све беше океј преку ден, се до вечерва. Изгледа доби separation anxiety или stress и почна да ми повраќа и сере низ дома. Инаку се работи за 1,5 годишен Бишон, кој го зедов од друго семејство. Знае некој колку време би му траел овој период и како да му помогнам во надминување?
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
24
Се извинувам што замарам, но сеа иам друг проблем. Кучето го земав сабајле и све беше океј преку ден, се до вечерва. Изгледа доби separation anxiety или stress и почна да ми повраќа и сере низ дома. Инаку се работи за 1,5 годишен Бишон, кој го зедов од друго семејство. Знае некој колку време би му траел овој период и како да му помогнам во надминување?
Играј со него , давај му храна од рака , не го карај и ќе стекне доверба во тебе , недела дена може ќе трае.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.352
Поени од реакции
1.940
Што може да биде со кучево, 4 години си спие во куќарката и наеднаш нејќе да спие унутра ни за жива глава, ќе му кажеме и само ќе влезе и ќе излезе одма, спие на отворено под тераса, и насабајле коа му студи го слушам цивка и ќе го најдам склупчено а нејќе да влезе никако, да не имал некој друг ваков проблем?
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
24
Што може да биде со кучево, 4 години си спие во куќарката и наеднаш нејќе да спие унутра ни за жива глава, ќе му кажеме и само ќе влезе и ќе излезе одма, спие на отворено под тераса, и насабајле коа му студи го слушам цивка и ќе го најдам склупчено а нејќе да влезе никако, да не имал некој друг ваков проблем?
Провери нешто да не го мачи на кучето , провери ја куќарката да не му е претесна , нешто да го боцка..
 
На врв Bottom