Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Слаба е на квалитет, за нијанса е подобра од добро изрекламираните Педигре или Чапи ама сеа ако немаш никаков друг избор за ефтина варијанта тогаш пробај ја види како ке се покаже на твојот миленик. Ако можеш да најдеш од оние што ги пишува како Супер Премиум ти е мн мн подобар избор а не би требало да ти го оптовари мн домашниот буџет.
Истата оваа што ја постираше во скопје можеш да ја купиш за 120 ден/кг. А увозник ти е Ветеринар од Штип еве ти контакт.
"Romana vet"
Makedonija
Tel: +389(0) 70 25 7030 (ова е објавено на нивната страната на производителот)
а еве ти и од златна книга
(јави се и прашај си убаво дали има некаде од супер премиум, каде и колку пари, ако ти е скапа тогаш пробај ја и оваа што ја постираше)
http://zk.mk/romana?choice=gi
140 кило по кило е кај нас во Струмица, купував од Јуниор а од оваа сега земав да видам како ќе се покаже, ама по потрошувачката и луѓе што слушам една од најдобрите е кај нас во Струмица и најпродавана, е сега за квалитетот знам дека има и подобра за исти пари а има и поефтина за овие а во некој случај поефтините знаат да бидат подобри во однос со цената и нивната реална вредност ама то е на нас ни ги трупат...Ќе земам една вреќа сега за сега од оваа па кога ќе ја изеде ќе преминам на поефтина варианта како оваа.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
110
Поени од реакции
19
Спие со вас? Му дозволувате и на гарнитура да седи до вас или го му фрлате малце храна додека јадете? Мислам дека треба да се постави Алфа статусот, има тука таква тема, прочитај ја. Линк не можам да ти дадам зошто од телефон сум.
И во двата случаеви си во право и спие со и нас и му фрламе по малку храна додека јадеме, ќе се обидам да ја најдам таа тема ти благодарам многу.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.297
Поени од реакции
5.871
Каде со лешот на домашниот миленик е името на колумнава. Ја споделувам со сите вас зошто за жал сите еден ден ке се сретнеме со оваа проблематика. Текстот е напишан од една девојка од Србија, но ист случај е и кај нас. http://www.vice.com/rs/read/kuda-sa-lesom-kucnog-ljubimca-po-propisima-republike-srbije-i-van-njih
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Дали може кутрето да качи температура поради паѓање на забчињата ? кутрето е 4 месеци и паднати му се повеќето забчиња,и денес има качено температура и такво е омалаксано,лежи,се гали само,а во глобала е доста бесна и разиграна...?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Дали може кутрето да качи температура поради паѓање на забчињата ? кутрето е 4 месеци и паднати му се повеќето забчиња,и денес има качено температура и такво е омалаксано,лежи,се гали само,а во глобала е доста бесна и разиграна...?
Moze,davajte i pomeka hrana ovie denovi. Ako davate dehidrat potopete go vo voda. Vospaleni i se zlebinitr moze da nema da saka i da jade.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Да ми кажи некој финта како да го одвикнам кучево да не гриза пластика.......:D Досадно му е назад во двор пуштено и партал прави. Имаше едно тајнирче поголемо пластично во кое го раневме, го изгриза му е.а мамата. Ќе му купам метално, али ме интересира дали можи некако да го одвикнам. Шише да најди го зема в уста, врти кругови со се шише. Пошто го зедов постаро, веројатно е учено нешто од минатите газди, али не можам да му влезам во психата x)
 
Член од
10 април 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво,
Имам Ротвајлер женка 1 година и 1 месец е. И се појави рана на задната лева нога и мислев дека и е рана која и настанала кога се стругнала додека има скокано во боксот, но сега забележувам дека полека почнува да се жири и да и опаѓаат влакната одоколу. како што читав по форумиве и по сликите што гледав на слики наликува на демодикоза. Кажете дали некој имал слично искуство и дали има некој леч што би можел да го користам додека да поминат празнициве.
Поздрав,
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Здраво,
Имам Ротвајлер женка 1 година и 1 месец е. И се појави рана на задната лева нога и мислев дека и е рана која и настанала кога се стругнала додека има скокано во боксот, но сега забележувам дека полека почнува да се жири и да и опаѓаат влакната одоколу. како што читав по форумиве и по сликите што гледав на слики наликува на демодикоза. Кажете дали некој имал слично искуство и дали има некој леч што би можел да го користам додека да поминат празнициве.
Поздрав,
По слики не можеш да познаеш дали е демодекс или не. Демодекс е паразит и мора да се провери дали е развиен под микроскоп. Совет- однеси го кучето на ветеринар нека му земат брис и да се испита што е.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Какви дебили и дебилки имаат кучиња тоа е страшно нешто.Бев во паркот за кучиња,и имаше неколку кучиња внатре...меѓу кои и едно бигле,машко.Влезе еден пар со германски овчар,со маска на устата...газдарицата се смееше се глупираше,но кучето коа ќе му се приближжеше мажјак,се накострешуваше целиот...а тоа е прв знак дека нешто не е ОК.само што влегоа,дечко и ивика,ај бе ќе му ја извадиме маската...и оваа му вика не бе чекај уште малку.Втор знак дека не е нешто ок со кучето беше тоа што го избегнуваа(откако се душнаа) кучињата...не го примаа у друштво,а ни он не се трудеше да се вклопи.Газдата на биглето тргна да го гали,седеше.Дојди биглот,и кога му се стави кучево...среќа имаше уште маска,ама пошто поголем од него,буквално го газеше со шепите,го маваше со глава...како иронија,тоа го правеше едно добр 2-3-4 минути,и тоа пред очите на газдите(двајцата).Им беше страв и на газдарицата и на "мажот" да си го тргнат кучето,па и на газдата на биглот.Пошто не можев да гледам,пошто цивкаше биглот му се раздрав тргни го бе кучето глуп,и некако му се спуштија мудата и го тргна вучјакот.Биглето од што се уплаши почна да бега и од газдата,со свиткана опашка.Дебилката у смеа му вика извини дечкооо...црева ми се превртуваа.Потоа седеа маж и жена на клупата со лабрадор мажјак,ама и тој не беше "балансиран" и една девојка тргна да го погали,среќа беше на ланец,буквално и рипна накај ффаца со ржење и лаење,и газдата вика-не сака он многу галење.

Поентата ми е,не е куче за секого.А и не знам за кој кур ги носат у парк кога си ги знаат какви им се кучињата,и на крај краева,кога не знаат да препознаат знаци.Еден дечко што беше во паркот ми кажа и дека некој дебили шетале пит бул у парк и се ставил на друго куче,едвај го спасиле.Не е расата крива апсолутно,туку газдите.У парк беше преполно со деца,што ако дете сака да го погали и му рипне на фаца ? така би го тепал газдата да видам пред мои очи кучето да му направи на дете нешто
 
Член од
10 април 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
По слики не можеш да познаеш дали е демодекс или не. Демодекс е паразит и мора да се провери дали е развиен под микроскоп. Совет- однеси го кучето на ветеринар нека му земат брис и да се испита што е.
знам дека е најдобро да ја однесам ,
но фатија празнициве ме стра да не се влоши состојбата
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
знам дека е најдобро да ја однесам ,
но фатија празнициве ме стра да не се влоши состојбата
Ако има рана, исчистија со хидроген и испрскај антибиотски спреј врз неа после гидрогенот (бивацин или бетадине можеш да стаиш), за да не се искомплицира. Ако е демодекс, не може да ескалира преку ноќ.
Ај прати слики од раната.
 
Член од
11 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo imam zagar troboec okolu 8 9 meseci imame problem so hranata kuceska od 4 meseci ja zemav ja odbiva dali moze da mi pomogne nekoj so poveke ja pozanva ovaa rasa so e naj pametno da napravam da pocne da ja jade premnogu e razmazena zenka e i uste edno nesto pileski ziger kolku smeam da i davam premnogu go saka vi blagodaram.........pomos
 
Член од
10 април 2015
Мислења
10
Поени од реакции
2
Ако има рана, исчистија со хидроген и испрскај аNeнтибиотски спреј врз неа после гидрогенот (бивацин или бетадине можеш да стаиш), за да не се искомплицира. Ако е демодекс, не може да ескалира преку ноќ.
Ај прати слики од раната.
Готово денес ја однесов на ветеринар и испадна дека е некоја габицна инфекција и прими терапија од 4 инекции и ми дадоа NEOSTOMISAN ампула да и ја третирам раната. па ке видеме што ке испадне :)
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
5
zdravo imam zagar troboec okolu 8 9 meseci imame problem so hranata kuceska od 4 meseci ja zemav ja odbiva dali moze da mi pomogne nekoj so poveke ja pozanva ovaa rasa so e naj pametno da napravam da pocne da ja jade premnogu e razmazena zenka e i uste edno nesto pileski ziger kolku smeam da i davam premnogu go saka vi blagodaram.........pomos
Moj sovet smeni mu ja hranata,zemi nekolku vrsti na hrana po malce kolicinski i ke vidis koja ke ja jade takva zimajmu pozz
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Ако може малку помош. имам Кане Корсо 5 години старо, во последно време оците му станаа зелени и мислам дека не гледа баш најдобро, дали од годините му е така или има некоја болест.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom