Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
не се секирај, викенд станот не го купив од тогаш бедната плата (220 евра имав) а ни од кредит
Wow, дај кажи ни ја тајната како се купува стан со бедна плата (а да не е криминал).
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.832
Поени од реакции
15.761
Wow, дај кажи ни ја тајната како се купува стан со бедна плата (а да не е криминал).
јакиот викенд стан, 20000 евра, па кола на синот му купивме 10000 евра ...
а се тоа се купува од заштеда, не од плата... а се плаќа од книшки, на банкарски сметки, поодамна нема плаќање во кеш...
.... а сакаш да кажеш дека и во времето на сдсм цветаше криминал ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
јакиот викенд стан, 20000 евра, па кола на синот му купивме 10000 евра ...
а се тоа се купува од заштеда, не од плата... а се плаќа од книшки, на банкарски сметки, поодамна нема плаќање во кеш...
А да ме посвоиш ти мене, не мора стан од 20.000 и кола од 10.000 евра, доволно ќе ми биде само кола од 10.000 евра. :D

.... а сакаш да кажеш дека и во времето на сдсм цветаше криминал ?
25 години цвета.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.832
Поени од реакции
15.761
А да ме посвоиш ти мене, не мора стан од 20.000 и кола од 10.000 евра, доволно ќе ми биде само кола од 10.000 евра. :D

25 години цвета.
Добро, донекаде си во право, без приходи од страна,
( наследство, акции или слично ) нема купување сам ништо крупно.. а друго беше јас кога бев млад... излегував пешки на корзо во близина, еднаш -2 пати неделно седнувавме негде и само по еден сок... ретко кој во друштво имаше кола, па и јас прво купив стан ( и тоа 67м2 ) а немав ни кола ни дозвола.. Првата рата 1982 беше 70% од мојата плата, но со време инфлацијата ни олесни... но како и да е, за 5г работа , од 76 до 1981 како беќар заштедив 20000дм за учество , како сега да заштедиш 20000еур ... а одев и на одмор а им давав и на родителите по 150дм месечно...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.199
Поени од реакции
18.012
Добро, донекаде си во право, без приходи од страна,
( наследство, акции или слично ) нема купување сам ништо крупно.. а друго беше јас кога бев млад... излегував пешки на корзо во близина, еднаш -2 пати неделно седнувавме негде и само по еден сок... ретко кој во друштво имаше кола, па и јас прво купив стан ( и тоа 67м2 ) а немав ни кола ни дозвола.. Првата рата 1982 беше 70% од мојата плата, но со време инфлацијата ни олесни... но како и да е, за 5г работа , од 76 до 1981 како беќар заштедив 20000дм за учество , како сега да заштедиш 20000еур ... а одев и на одмор а им давав и на родителите по 150дм месечно...
И после СФРЈ не чинела ...

Или беше политички малтретиран, те тераа само во една партија да бидиш?
 
Член од
8 април 2012
Мислења
165
Поени од реакции
84
Ме интересира какви услови има во овој владин проект .Какви поволности се нудат кој се критериумите за аплицирање .Околу тоа тој што аплицира ако е во брак ,ако има деца 1 или 2 или повеке деца,самохрани родители или млади не женети / мажени.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
Од каде тоа излезе дека мора преку фирма???
а плац има за 1500 евра, комуналиите толку сите не сакаме да живееме во центарот на Скопје[DOUBLEPOST=1450459899][/DOUBLEPOST]http://www.vest.mk/?ItemID=0962EABAA27B494391D9E3766A95740F

Тоа го најдов, ама таму пишува дека ако градиш со работници што не се вработени во лиценцирана градежна фирма,
ама јас нема да ја градам со работници туку сам, досега стекнав искуство зграда да направам!!!
Сам можеш да градиш негде надвор од урбанистички план - дивоградба, инаку мора со фирма коа има стално вработен градежен инженер и архитект и има лиценца за градење, на крај тие прават технички прием на изградениот објект и со него го внесуваш во катастар и добиваш тапија за куќата.
Не можеш да појдеш во катастар и речеш, “Добар ден јас сам си напраив куќа дајте ми документ“
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Завршив со куќа пред да наполнам 35 години... Три години подоцна, носат ваков закон...
Ебати среќата...
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.089
Поени од реакции
3.258
Сам можеш да градиш негде надвор од урбанистички план - дивоградба, инаку мора со фирма коа има стално вработен градежен инженер и архитект и има лиценца за градење, на крај тие прават технички прием на изградениот објект и со него го внесуваш во катастар и добиваш тапија за куќата.
Не можеш да појдеш во катастар и речеш, “Добар ден јас сам си напраив куќа дајте ми документ“
Да речеме таа куќа ја има во урбанистичкиот план, баш има и ги гледав урбанистички планови од 80-90 години на тој регион, таму се планирани 100-тина плацови со куќи (иако сега секој си има направено куќа како сакал).

Значи ме интересира зошто не можам самиот да си ја изградам куќата???
 
Ф

Флеш

Гостин
Завршив со куќа пред да наполнам 35 години... Три години подоцна, носат ваков закон...
Ебати среќата...
Е ти па кукаш шо не можеш поради години,а ја па ??Имам плац,има фирма,но потребното го немам,парите упм !!! Отидоа за ситници :mad::(:icon_mrgr:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во однос на платите и опциите голем дел да граѓани се дискриминирани.
А и кога ќе се пресметаат каматите до крај на кредитот излегува дека си во загуба.
И што е нај трагични 10г не можеш предвремено да го отплатиш кредитот односно ќе треба да го вртиш субвенционирантото.


Поисплатливо е класичен стамбен кредит
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Е ти па кукаш шо не можеш поради години,а ја па ??Имам плац,има фирма,но потребното го немам,парите упм !!! Отидоа за ситници :mad::(:icon_mrgr:
Не кукам за години...
Кукам оти задоцни (од моја перспектива) проектот.
Ќе заштедев пари ќе имав за една пристојна кола :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
Да речеме таа куќа ја има во урбанистичкиот план, баш има и ги гледав урбанистички планови од 80-90 години на тој регион, таму се планирани 100-тина плацови со куќи (иако сега секој си има направено куќа како сакал).

Значи ме интересира зошто не можам самиот да си ја изградам куќата???
Зато шо е така законот, и јас грантирам дека колата ми е исправна али пак морам да ја носам на технички.
Треба да имаш проект, план, надзор и фирма која ќе одговара за работата и која ќе даде технички прием на објектот. Со тие документи можеш да добиеш дозвола за градба и со тие документи можеш после да си ја внесиш куќата во катастар. Куќа можеш да си направиш како сакаш ако е во рамките на дозволените вредности (површина, висина, катност. Тука ти е слободно али работите мора да ги изврши фирма со лиценца за градба.
Е сега фирма може да ти направи карабина а после ти да си довршуваш внатре сам да ставаш плочки, паркети, малтерисваш, клаваш дограма.. aли темели плочи зидови кров... она шо се смета за готов објект - оди со фирма
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.089
Поени од реакции
3.258
Зато шо е така законот, и јас грантирам дека колата ми е исправна али пак морам да ја носам на технички.
Треба да имаш проект, план, надзор и фирма која ќе одговара за работата и која ќе даде технички прием на објектот. Со тие документи можеш да добиеш дозвола за градба и со тие документи можеш после да си ја внесиш куќата во катастар. Куќа можеш да си направиш како сакаш ако е во рамките на дозволените вредности (површина, висина, катност. Тука ти е слободно али работите мора да ги изврши фирма со лиценца за градба.
Е сега фирма може да ти направи карабина а после ти да си довршуваш внатре сам да ставаш плочки, паркети, малтерисваш, клаваш дограма.. ли темели плочи зидови кров... она шо се смета за готов објект - оди со фирма
Ama jas vo zakonot ne vidov deka mora firma da ti ja pravi karabina,
utre ke go procitam detalno celiot zakon.
Planovi ima I besplatni, a I toa ispekcija da proveri smetam deka e vo red, ama toa da plakam firma za nesto sto mozam samiot da go napravam, a patem ke me fati I dvojno poskapo ne biva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom