Купи куќа-купи стан (v.2 - Купи куќа за млади)

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Лично познавам. Нема тука некоја филозофија се знаат условите кои се за да ти одобрат станбен кредит.
LOL
Druze bez 1000 evra zaednicki buget vo banka avtomatski dobivas crven karton. Ili ke treba 3-4 ziranti da baras pa vidi sea dali ke najdes nekoj ludak da ti potpise.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.097
Поени од реакции
3.292
На мене ми требаат 10-15 илјади евра, знам дека многу ќе речат дека се малку, ама за мене се доволни за почеток за мала куќичка, се имам пресметано.

Сега ќе направам груба пресметка за кредит од 10 илјадарки (ме мрзи да се замарам многу сега)
ратата би била 3000-4000 илјади денари или еве 3500
80% е 2800, значи 700 денари месечно би факало
или 8400 годишно,

ама незнам какви ќе бидат каматните стапки за 3, 5 година како што беше на претходниот тип

како и да е ако може да се земе кредит по овој основ мислам дека сефкупното што треба да се плати на банката би била помала вредност од тоа што ти го дала
примерот 10 илијади, ти ќе треба да вратеш 9 илјади остатокот ќе го плати државата т.е. ние (како што било и во југославија)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
На мене ми требаат 10-15 илјади евра, знам дека многу ќе речат дека се малку, ама за мене се доволни за почеток за мала куќичка, се имам пресметано.

Сега ќе направам груба пресметка за кредит од 10 илјадарки (ме мрзи да се замарам многу сега)
ратата би била 3000-4000 илјади денари или еве 3500
80% е 2800, значи 700 денари месечно би факало
или 8400 годишно,

ама незнам какви ќе бидат каматните стапки за 3, 5 година како што беше на претходниот тип

како и да е ако може да се земе кредит по овој основ мислам дека сефкупното што треба да се плати на банката би била помала вредност од тоа што ти го дала
примерот 10 илијади, ти ќе треба да вратеш 9 илјади остатокот ќе го плати државата т.е. ние (како што било и во југославија)
So 10.000 evra samo placot komunaliite i priklucocite ne mozes da si gi platis. Po novo kuka sam ne smees da gradis mora preku firma. Tie so napravija na crno si zavrsija rabota sega ne se isplaka da gradis.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.097
Поени од реакции
3.292
So 10.000 evra samo placot komunaliite i priklucocite ne mozes da si gi platis. Po novo kuka sam ne smees da gradis mora preku firma. Tie so napravija na crno si zavrsija rabota sega ne se isplaka da gradis.
Од каде тоа излезе дека мора преку фирма???
а плац има за 1500 евра, комуналиите толку сите не сакаме да живееме во центарот на Скопје[DOUBLEPOST=1450459899][/DOUBLEPOST]http://www.vest.mk/?ItemID=0962EABAA27B494391D9E3766A95740F

Тоа го најдов, ама таму пишува дека ако градиш со работници што не се вработени во лиценцирана градежна фирма,
ама јас нема да ја градам со работници туку сам, досега стекнав искуство зграда да направам!!!
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Од каде тоа излезе дека мора преку фирма???
а плац има за 1500 евра, комуналиите толку сите не сакаме да живееме во центарот на Скопје[DOUBLEPOST=1450459899][/DOUBLEPOST]http://www.vest.mk/?ItemID=0962EABAA27B494391D9E3766A95740F

Тоа го најдов, ама таму пишува дека ако градиш со работници што не се вработени во лиценцирана градежна фирма,
ама јас нема да ја градам со работници туку сам, досега стекнав искуство зграда да направам!!!
Ne smees sam kuka da gradis. Firma mora da ja gradi zatvorena karabina i da garantira pred gradezna inspekcija. Pa prasaj vo firma kolku ke te cini zatvorena karabina.
Za 1500e plac ne moze da kupis ni 20km nadvor od SK. Na bavca na smees da gradis. Mora da ima markica i da izvadis gradezna dozvola. 2-3 iljadi evra e samo struja i voda da ti priklucat.
Najeftini komunalii se vo posledniot krug i toa po 25e za m2. Vo SK i okolinata nema ispod 25e komunalii. Vo Gorno lisice npr se 120e i 90e za m2 vo zavisnost vo koj reon se faka.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.375
Од каде тоа излезе дека мора преку фирма???
а плац има за 1500 евра, комуналиите толку сите не сакаме да живееме во центарот на Скопје[DOUBLEPOST=1450459899][/DOUBLEPOST]http://www.vest.mk/ItemID=0962EABAA27B494391D9E3766A95740F

Тоа го најдов, ама таму пишува дека ако градиш со работници што не се вработени во лиценцирана градежна фирма,
ама јас нема да ја градам со работници туку сам, досега стекнав искуство зграда да направам!!!
А ти имаш своја фирма или имаш лиценци и овластувања за машински инжињер, и за електро, и за хидраши и за статичари за надзор на објект? А мораш и проект да имаш, прво тоа да го платиш, па после оперативата засебно секоја фаза.
Субвенцииве не се за градба на куќа туку за купување на куќа, имаш промашено.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Eftino ke se fati gradba vo ilinden taa novata naselba jaka. Tamu se komunalii 2e za m2. na drugo mesto nema ispod 25e.
PS
Placel najverojatno hot-hot kaj Grujo, ne moze da gi prodade kukite tamu u radisani ili kaj bea, ova e tamam za nego nabrzina da gi otkaci.
:)
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.097
Поени од реакции
3.292
Законот за градење
http://www.makemigration.com/userfiles/file/111.pdf

никаде не пишува глоба за физичко лице:D
туку само оваа:
ќе му се изрече за прекршок на правно лице за вршење на надзор

и знам за проектите дека треба да се спремаат, ама дека било толку скапо не, а патем сека има едни никакви проекти од владата, па ќе се измене нешто
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.919
Поени од реакции
15.910
Eftino ke se fati gradba vo ilinden taa novata naselba jaka. Tamu se komunalii 2e za m2. na drugo mesto nema ispod 25e.
PS
Placel najverojatno hot-hot kaj Grujo, ne moze da gi prodade kukite tamu u radisani ili kaj bea, ova e tamam za nego nabrzina da gi otkaci.
:)
а може ли на тие ефтини плацови да се изгради од монтажните куќи ( фирми што ги нудат, комплет со монтажа) или мора типска класична куќа ??
 
Т

Триптико

Гостин
а може ли на тие ефтини плацови да се изгради од монтажните куќи ( фирми што ги нудат, комплет со монтажа) или мора типска класична куќа ??
Немаме ние клима за такви куќи. Остај Шведска и др северни земји. Преголема разлика е. Зимно време -15, летно +40. Еден од Хот и хот кажуваше: не се будали, направи со цигла. Мода е, затоа ги продаваме.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
А ти имаш своја фирма или имаш лиценци и овластувања за машински инжињер, и за електро, и за хидраши и за статичари за надзор на објект? А мораш и проект да имаш, прво тоа да го платиш, па после оперативата засебно секоја фаза.
Субвенцииве не се за градба на куќа туку за купување на куќа, имаш промашено.
Ќе да си промашил ти :)
Проектот се однесува само за стекнување нови невселени куќи изградени од градежни компании, како и за изградба на сопствена куќа на свое земјиште или пак надградба и доградба.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.919
Поени од реакции
15.910
Немаме ние клима за такви куќи. Остај Шведска и др северни земји. Преголема разлика е. Зимно време -15, летно +40. Еден од Хот и хот кажуваше: не се будали, направи со цигла. Мода е, затоа ги продаваме.
Да, ама сега и новоградбите се со тенки ѕидови и 60мм стиропор, а пред 12г станот што го купив во Охрид е со 38см ѕид ( цигла)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Ефтини плацеви дури и на периферија кај што може нормално да се живее, нема. Освен нива, ок. Соње, Сопиште, Бардовци, Волково...Бардовци е качено 50 евра квадрат, по 200-300 квадрати, 10-15.000. Е има ефтино кај што нема канализација ни водовод или кај што нема ни една улица саглам. Илинден и таквите населби нема регуларен превоз башка тоа е веќе надвор од Скопје па ако споредуваме со такви локации тогаш може да збориме и за ниви кај Бабуна. Со свој плац вреди да се размислува за нова куќа.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.276
Поени од реакции
18.103
Да, ама сега и новоградбите се со тенки ѕидови и 60мм стиропор, а пред 12г станот што го купив во Охрид е со 38см ѕид ( цигла)
Во време на СДСМ успеа да купиш стан?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.919
Поени од реакции
15.910
Во време на СДСМ успеа да купиш стан?
не се секирај, викенд станот не го купив од тогаш бедната плата (220 евра имав) а ни од кредит ;
а прашав тогаш за кредит тука во една банка, апла ми рекоа ништо за Охрид, таму е мафија..... а имаше тешкки криминали на охридскиот октопод ( од сдсм), кој рекетираше фирми а за возврат дозволи масовна полулегална урбанизација, по принципот урни куќарка крени зградичка со 20-30 стана ... и ден денес има кара каша со регулативата на тие згради во Охрид, од периодот на сдсм ( 2002 - 2006)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom