Кунг-Фу vs Аикидо vs Таеквондо vs Кик-бокс vs Karate

Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Кажи што сакаш на ова да ти одговорам? Кога доаѓа збор за вештини сите некако се прават паметни,а кога ке дојде моментот да се докажат е тука ги нема..Не дека имам нешто против тебе али неможеш да викаш не тресете зелени кога не ги читаш целите постови.. Јас тренирам ММА моментално и знам што е JKD пошто сум тренирал.Мене највеќе ми одговара ова како вештина а не викам дека останатите не се добри.Слушам совет од човек кој знае,кој пробал и го користи.А не од човек што има учено дека Тој и Тој го правел тоа.. Мислам дека ме сваќаш




Види,незнам што уште треба да ти објаснам за ЈКД,затоа што гледам си информиран сигурно знаеш дека ЈКД е повеќе филозофија одколку што е боречка вештина,а пошто знаеш ќе преминам на тоа дека филозофијата се гледа од повеќе агли и секој ја толкува различно како му одговара каде што веќе се губи смислата на целата работа...а за да ти го објаснам принципот на целото ЈКД неможам,затоа ќе треба да го гледаш тој што го правел Тоа и Тоа па да разбереш и сватиш колку глупаво изгледа кога споредуваш боречки вештини една спрема друга,мислам дека бев јасен...поздрав.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Доколку се најдеш во ситуација каде што мора да се бориш аикидото ќе ти помогне премногу (ако имаш тренирано од 3+ години отприлика) ,сум се нашол во ситуација и сум го применил ,ај да не изгледа дека се фалам зошто мразам кога некој се фали во врска за боречките вештини. И мислам дека техниките кој што вклучуваат виткање на зглобот на противникот се бајаги опасни ,можеш лигамент ,коска да му сломиш за миг и.т.н.
Не се фалиш и мене многу зафати ми се имаат најдено во корист посебно кога имам борење .
Прашање за двајцата, колку техники од аикидо сте успеале успешно да примените во реална улична борба со трениран противник? Стварно ме интересира да не помислите ве провоцирам :).
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Не се фалиш и мене многу зафати ми се имаат најдено во корист посебно кога имам борење ..Јас тренирав реално аикидо 3 ипол години и не се каам што почнав со аикидо а продолжив со друго.. Ама сепак мислам реалното е подобро од традиционалното.. Пошто се разликуваат некои техники..
И те како се разликуваат ,си тренирал реално ,поатрактивно е и затоа ти се допаѓа. Но во реалното укето (лицето врз кое зе врши техниката) е здрвено ,нема баш улога . Доколку во традиционалното укето има и те како главна улога ,тој одлучува како и со што ќе нападне.

Прашање за двајцата, колку техники од аикидо сте успеале успешно да примените во реална улична борба со трениран противник? Стварно ме интересира да не помислите ве провоцирам :).
А што е за тебе улична борба ? Објасни.

Во аикидото имаш избор или ќе примениш техника или со боксови (со удари) ,зошто не може аикидото да биде steet fight ? Скоро секоја техника во аикидото можеш да ја замениш со удари ,т.е. тебе во аикидото ти е намера да го удриш противникот со удар и доколку он се одбрани тогаш техниките произлегуваат ,а не одиш ти директно на техника па го вртиш и си играш со него. Нема врска не се провоцираме ,разменуваме мислења , добро е тоа што имаме различни мислења.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Прашање за двајцата, колку техники од аикидо сте успеале успешно да примените во реална улична борба со трениран противник? Стварно ме интересира да не помислите ве провоцирам :).
Не сите.. околу 30% совршено работат и помагаат незнам колку и да е јак противникот.Зафати виткање и сл.А сите многу тешко позз

--- надополнето ---

Види,незнам што уште треба да ти објаснам за ЈКД,затоа што гледам си информиран сигурно знаеш дека ЈКД е повеќе филозофија одколку што е боречка вештина,а пошто знаеш ќе преминам на тоа дека филозофијата се гледа од повеќе агли и секој ја толкува различно како му одговара каде што веќе се губи смислата на целата работа...а за да ти го објаснам принципот на целото ЈКД неможам,затоа ќе треба да го гледаш тој што го правел Тоа и Тоа па да разбереш и сватиш колку глупаво изгледа кога споредуваш боречки вештини една спрема друга,мислам дека бев јасен...поздрав.
многу нормално затоа и јас напишав дека се е до човекот.. Брус Ли уште пред да се запише на wing chun учествувал во тепачки во школо.. Што требало тоа да значи дека вештината го направила него добар? Не неговата посветеност и учење и напорна работа од 8 часа дневно го напраила тоа што станал.. за на крај самиот да си искомбинира што му користи што не во еден концепт.поз
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
@ Дамјан
@ Streight

Баш би сакал да видам да му фатите рака на боксер со аикидо техника ако е типот добро трениран и не е физички послаб од вас. Јас такво нешто не сум видел досега. Нормално под услов да се двајцата слично тренирани a не едниот да е апла подобар.

А за удари не зборам, тоа е веќе нешто друго.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
@ Дамјан
@ Streight

Баш би сакал да видам да му фатите рака на боксер со аикидо техника ако е типот добро трениран и не е физички послаб од вас. Јас такво нешто не сум видел досега. Нормално под услов да се двајцата слично тренирани a не едниот да е апла подобар.

А за удари не зборам, тоа е веќе нешто друго.
е за овие работи ти реков дека аикидото не делува секогаш.. Во такви работи нема шанси само можеш да се излажеш..Ама од стап или ако те фати за рака и половина и те како има да го заебеш :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
е за овие работи ти реков дека аикидото не делува секогаш.. Во такви работи нема шанси само можеш да се излажеш..Ама од стап или ако те фати за рака и половина и те како има да го заебеш :)
Да го заебеш или да се заебеш :) ?

Нема да ме фати освен ако не е доста појак и потрениран од мене. Ако сме исти нема шанси да ми фати лев директ освен ако не му дојдам преблиску за што пак треба дебело да згрешам.

Фала на одговор у секој случај :).
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236


--- надополнето ---

Сум вежбал аикидо потоа и малку кикбокс но ми беше премногу агресивен па го откажав.
Аикидото за мене е една од најдобрите боречки вештини во светот, искрено од искуство ќе кажам дека дека има боречки вештини кои
се учат за пократко време и се поефикасни кога ќе дојде до насилство.
Но сепак аикидото како одбрамбена техника е најефикасна, затоа што ретко кој од оние што вежбаат аикидо се склони кон тепачки,
и секогаш знаат да избегнуваат такви ситуации, и поради начинот на однесување кој се стекнува од оваа вештина не се движат во
круг со луѓе кои се склони кон насилство.
Односно се учи дека насилството не е решение толку дека насилството е проблемот, така да тие луѓе никогаш немаат такви проблеми од
насилен карактер.
Потоа е многу добро за телото, таа вештина создава една
дисциплина на умот при што стресот полесно се елиминира,
добро е и за физичката кондиција и се останато.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
значи вежбаф кунг фу повеќе години и иам правено спаринг со кик боксер карате и аикидо... едноставно преслаби се затоашто они знаат да се борат само по нивните правила ...

тренираф и карате и видоф дека е срање... тренираф и тајландски кик бокс ништо посебо само удирање у вреќа и демек некој правила кој се учат за 2 недели

Кик боксер е премногу слаб за мене.ја у спаринг може само да изгубам од фристајл борач или од кечер.... можеби да продеолжеф до сега да учам ке земеф и неколку лекции џиу џитсу со што би можел да се справам и со фристајл борачи.

значи јас тренираф повеке вештини и сам заклучив која е најдобра а не само затоа што ја тренирам е најдобра
Значи неможеш да кажеш дека само со кунг фу можеш да се извлечеш во борба.. Си вежбал и друго а тоа е што сакам да ти кажам..

Кога се тренира одредена вештина постојат ограничувања.Различни мислења и различни техники според некои правила..Но кога ќе застанеш со човек на спаринг ќе сватиш дека 1на вештина неможе да ти користи.. Мора да знаеш повеќе работи за да го совладаш..
Се зависи до човекот.. Јас може да изгубам од човек што вежба само аикидо,карате или некоја друга вештина само ако е доволно спремен и подобар од мене..Ако посветил доволно време во тоа што го прави..
Но Тоа не значи дека неговата вештина ме совладала :)
 
M

marko 1996

Гостин
Неможеш да кажеш која е најдобра пример винг чу ти е за борба од блиску , секој си има своја област кај што е најдобра освен Кик-боксот некако како простачки ми излгеда тој спорт/боречка вештина.
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Џабе ви се техники ако во борба неможеш да го контролираш адреналинот ..
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Џабе ви се техники ако во борба неможеш да го контролираш адреналинот ..
Многу нормално.. Улица и тренинг не е исто.. Мислам со спаринг најдобро можеш да се навикнеш на тоа чуство..
Али зависи од ситуација понекогаш срцето чука 300 на сат рацете ти се тресат тој адреналин е тешко да се контролира..
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Значи неможеш да кажеш дека само со кунг фу можеш да се извлечеш во борба.. Си вежбал и друго а тоа е што сакам да ти кажам..

Кога се тренира одредена вештина постојат ограничувања.Различни мислења и различни техники според некои правила..Но кога ќе застанеш со човек на спаринг ќе сватиш дека 1на вештина неможе да ти користи.. Мора да знаеш повеќе работи за да го совладаш..
Се зависи до човекот.. Јас може да изгубам од човек што вежба само аикидо,карате или некоја друга вештина само ако е доволно спремен и подобар од мене..Ако посветил доволно време во тоа што го прави..
Но Тоа не значи дека неговата вештина ме совладала :)

момак... кунг фу-то е една вештина но со 10 стилови, јас вежбав кунг фу санда, во сандана има боксови, кикови, тејкдоуни, локс, тоа е комплетна боречка вештина.... ако ја знаеш добро не ти требаат други вештини, плус другите вештини се копирани од кунг-фу така да нема потреба од други вештини ако знаеш кунг фу.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom