Кукаст Крст/Свастика - Сила зад која се крие култ?

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Јас го имам Кукастиот Крст на зид во мојата соба. Подржувач сум на делото на Хитлер, па затоа и го имам крстот во собата, а нема поима од каде потекнува, ниту кое е неговото значење.
а каков подржувач си на делото на Хитлер,кој се "пали" на левица (СДС):tapp:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Од многу различни работи сум слушнал дека Хитлер бил археолог и се интересирал за надприродното,откопувал пирамиди во Африка,проучувал храмови,мислам го имал копјето со кое е убиен Исус Христос или така нешто.Што имате вие слушнато?
Дека причината за која ги мразел евреите се должи на тоа што мајка му била германка, која работела како служавка за еден богат евреј аристократ кој го зачнува него. Кога жената на еврејот дознава за изневерата, ја протерува мајка му на улица, а еврејот ништо не направил за мајка му да не остане на улица. Мислам дека го пораѓа во црква. И од кога дознал за ова Хитлер, почнува крвно да ги мрази евреите. Така барем имам слушнато.

А за култови ги има многу, некој чул за Vril и Thule тајните друштва?

Нацистите од таму ги добиле своите националистички и расистички филозофии. Целиот фашизам потекнува од таму.

Јас го имам Кукастиот Крст на зид во мојата соба. Подржувач сум на делото на Хитлер, па затоа и го имам крстот во собата, а нема поима од каде потекнува, ниту кое е неговото значење.
Подржувач на делото? Кое дело? Злосторства кон човештвото? Масивен геноцид? Ти треба д асе преиспиташ себе си, зошто вакви изјави прават луѓе да се запрашаат малку што ти се врти низ главата....

Ke kazam samo edno.. Pozadi SE ama bas SE na svetov se krie samo edna rabota.. Svetskata Vlada - Komitetot 300
Не е Комитетот на 300те. Имаш и трилатерална комисија и уште многу други кои се над нив.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Дека причината за која ги мразел евреите се должи на тоа што мајка му била германка, која работела како служавка за еден богат евреј аристократ кој го зачнува него. Кога жената на еврејот дознава за изневерата, ја протерува мајка му на улица, а еврејот ништо не направил за мајка му да не остане на улица. Мислам дека го пораѓа во црква. И од кога дознал за ова Хитлер, почнува крвно да ги мрази евреите. Така барем имам слушнато.

А за култови ги има многу, некој чул за Vril и Thule тајните друштва?

Нацистите од таму ги добиле своите националистички и расистички филозофии. Целиот фашизам потекнува од таму.



Подржувач на делото? Кое дело? Злосторства кон човештвото? Масивен геноцид? Ти треба д асе преиспиташ себе си, зошто вакви изјави прават луѓе да се запрашаат малку што ти се врти низ главата....



Не е Комитетот на 300те. Имаш и трилатерална комисија и уште многу други кои се над нив.


Хитлер марионета на Thule организацијата.Thule ја формираа NSDAP и ја финансираа , и на Thule е таа "уникатна" идеја за национализам и анти-семитизам.


ПС:Фашизмот е од Италија.


Свастика = знак на Сонцето.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
Најстариот цртеж кој ја содржи свастиката е откриен на територијата на денешна Трансилванија.Научниците го датираат од крајот на епохата на неолитот.
Савстиката како симбол исто така е широко распростаранет на територијта на Индија,а и смиот збор потекнува од индискиот збор кој на снскрит звучи како „поврзана со благото“.А доста интересен е фактот дека на територијата населена со семитските народи свастиката не се наоѓала,при што научниците заклучиле дека тоа е симбол кој е карактеристичен за индоевропската група на народи.

Инаку сватиката предтставува древен симбол на сонцето,каде свитканите краеви ги представуваат четирите елементи: вода,воздух,земја и оган.Свиткани се во правец да образуваат круг каде кругот го предстравува совршенството(сонцето),
Значи свастиката представува постојано,непрекинато(циклично) обновување на животните сили,а истовремено и стабилност на материјата.

А нацистите и одаваат и окултна карактеристика.
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
420
Поени од реакции
12
Завршил уметност во Ливерпул, не во Виена. Бил доста заинтересиран за архитектурата, поточно за мистичните археолошки докази како Светиот Грал и Ковчегот на заветот.
:pos2: Dobri zeleni treses brat "vo Liverpul ne vo Viena" :pos2:
P.S Pardon za Latinicava

И ти си подржувач на делото на Хитлер ? рофл.
Abe cule nesto i glumat Ludilo :) Podrzuvaci na Hitler a nemat pojma koj e i koe e negovoto delo i tresat zeleni
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Напишано од neo_wmaster
Јас го имам Кукастиот Крст на зид во мојата соба. Подржувач сум на делото на Хитлер, па затоа и го имам крстот во собата, а нема поима од каде потекнува, ниту кое е неговото значење.
Неговото значење е објаснето на темава,а ставањето на кукаст крст во соба е знак на ЛОБОТОМИЈА.:tapp:

Инаку да,чичко Адолф престојувал неколку месеци во Ливерпул кај неговиот полубрат (секако на негова сметка,на крај го истерале како жива досада) а во Виена скитал по улици (никогаш не се запишал на академијата...а дека бил уметник...јасно е...).Завршил ширење демагогија и повторувал дека `евреите се криви за се`...како БОТ...
 
Член од
27 август 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Кукаст крст (германски: Hakenkreuz) или Свастика (санскрит: स्वास्तिक) е крст со еднакви страни со прекршени краци под прав агол и свртен во насока на движење на стрелките на часовникот (卐) или во насока спротивна од движењето на стрелките на часовникот (卍). Изразот потекнува од санскритскиот збор свасти, што значи добробит. Тајскиот поздрав со споени дланки (како при молитва) има исти корени и исто значење.
Свастиката е ширококористен симбол во дармиските религии (хиндуизам, будизам и џаинизам). Хиндуистите често ја украсуваат свастиката со по една точка во секој квадрант. Во Индија е премногу чест и вообичаен симбол, така што е дел од неколку деванагари азбуки. Исто така е дел и од модерниот Уникод. Често се наоѓа во верски текстови, покани за свадби, украси итн. Се користи за обележување религиозни знамиња во џаинизмот и будистички храмови во Азија.
Постојат археолошки докази дека облици на свастика датираат од Неолитот. Во 1920 свастиката била позајмена како нацистички симбол и од тогаш е контроверзен симбол. Во западниот свет, свастиката е најпозната како симбол на нацизмот, што го извртува историското значење на симболот на истокот.
Се среќава и во други азиски, европски, африкански и староамерикански (индијански) култури, некогаш како геометриски мотив, некогаш како религиозен симбол.
Иако и во Европа овој симбол може да се најде на голем број обjекти и споменици, неговото користење во Западниот свет се избегнува поради поврзаноста на овој симбол со Нацистичка Германија.
Еве што пишува на оваа тема на википедија
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
5
Поени од реакции
1
хитлер сакал да основа свој бренд, германски бренд, со тоа што крадел од претходните култури и цивилизации
на пример, свастиката му е украдена, таа претставува милион различни нешта и сеуште е предмет на дискусија, за хитлер таа претставувала непобедливост
исто така поздравот, хајл хитлер со високо крената исправена рака, тоа го правеле римјаните и извикувале аве цезар
има многу вакви работи, дури и банални ситници, само тоа не е темата, сакав да кажам дека свастиката првобитно се појавува како симбол сместен во шпиците на кочиските тркала, отпосле добива различни толкувања за на крај да биде синоним на нацизам и хитлер и се поврзано со нив, што е многу погрешно
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Svastikata nam najmnogu ni e poznata kako simbol upotreben od nacistichkata Germanija, no pogolemiot broj lugje ne znaat deka toj verojatno e nastariot religijski simbol koj poteknuva ushte od Neolitot.





Imeto “svastika” poteknuva od Sanskrit i znachi “onoa sto e povrzano so dobrinata”. Vo sloboden pravod toa bi znachelo prosperitet I dobra srekja. Negoviot grchki ekvivalent, pod koj sto ovoj symbol bil poznat vo Evropa, bil “gammadion”. Drugi iminja koi se koristeni za ovoj symbol se: kukast krst, dvoen krst, ognen krst, skrshen krst, sonchev krst, sonchevo vreteno, tetraskelion, Torov chekan i t.n. Sekoj narod i vera si imale svoj termin za nego. Znakot mozhe da bide svrten nadesno ili nalevo:





Ovoj simbol se srekjava kaj site Indo-Evropski narodi i civilizacii, a najstarite naodi se pronajdeni na teritorijata na deneshen Iran. Vo Neolitskata Evropa datira od okolu 5000 godini pred Hrista. So vreme stanal svet verski simbol na Hinduizmot, Dzhainizmot, Mitraizmot i Budizmot, kade sto se koristi i denes. Svastikata bila upotrebuvana kaj Egipjanite, Elinite, Romanite, Maite, Inkite, Kinezite, Japoncite i t.n.














Kaj Hinduizmot dvete formi na ovoj symbol gi pretstavuvaat dvete Bozhji formi: evolucijata i involucijata na Svetot. Kaj Dzhainizmot ovoj symbol e ushte podominanten otkolku kaj Hinduizmot i site hramovi i sveti knigi moraat da go imaat ovoj znak. Kaj Budizmot ovoj simbol ja oznachuva vechnosta, univerzalnata harmonija i balansot na protivrechnostite. Vo antichka Grcija ovoj znak go pretstavuval vechnoto dvizhenje i mozhe da se sretni na mnogu motivi. Kako takov se srekjava i vo rimskata arhitektura. Ovoj simbol se srekjava kaj site slovenski narodi (poznat e kako “kolovrat”), germanite i keltite.












Simbolov ne gi zaobikolil nitu prvite hristijani. Denes se ushte imame ornamenti po hristijanskite crkvi nasekade po Evropa, vkluchivajki ja i Makedonija. Vo prvite tri stoletija na Hristijanstvoto ovoj znak bil koristen skoro ekskluzivno od hristijanite vo Rimskata imperija vmesto deneshniot krst, koj e usvoen kako oficijalen hristijanski simbol na Isusovoto raspetie nekade vo 5-6 vek. I den denes mozhat da se vidat hristijanski svastiki koi gi ukrasuvale rimskite katakombi.











[URL=http://img511.imageshack.us/my.php?image=clergy.jpg]





Крстилницата во Охрид, на Плаошник исто така е украсена со тој симбол.Еве слика[/FONT]

Svastika na Filipoviot shtit pronajden vo Virgina.


[URL=http://img30.imageshack.us/my.php?image=filip.jpg]


Od hristijanskoto srednovekovie:



ohrid




Свастиката често се појавува и во кинеската, корејската, и јапонската уметност. Во Римската уметност Свастиката ретко се појавува сама, а повеќе во група како елемент кој се повторува повеќепати. Еве еден пример, дизајн на поврзани свастики на подот Amiens катедралата кој бил чест римски мотив за украсување на подови:



Ова е мост кој бил изграден во 1905 год. во местото Јума (Yuma) во аризона кој сега се протега преку реката Колорадо и е еден од ретките преостанати државно изградени објекти во САД на кој има 47 свастики. Го изградил “US Reclamation Service (USRS)”, кои идејата за свастиките ја земале од Индија.



Кипот на Буда во будистички храм во Кореја:





Еве ја свастиката и во Индија и преставува едно од последните предмети кои ги оставиле оние кои се*еси се нарекувале Ариевци:



Еве ја свастиката и во Рим. Овде ја гледаме на Ara Pacis Augustae, олтарот изработен да обележи мир кој го обезбедил Август. Оваквата свастика може да се сретне и во грчкиот дизајн во овој ист облик и заради тоа таквиот дизајн се нарекува "Грчки кључ"



И Кока Кола е 1925-те направила привезок за ланац од џепен саат на кок пишува: "Пијте Кока Колу во флаша 5ц".



Svarog e slovenski bog na vselenata i Soncto koj dava životna toplota .Se veruva deka on bil tvorec na svetot i na bogovite.



Кај Александар Македонски

 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
јас само знам дека Александар Македонски го имал симболот на свастика,ама толку од мене
имам јас слушнато дека Хитлер го обожавал Александар Македонски всушнотс му бил идол и дури сакал во Македонија да купи земја и да ја помине својта старост тука, и затоа Македонија за време на фашизмот не била допрена... колку е точно незнам!
не ни чудо што го користел тој крст ако веќе го користел и нашиот Александар!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
имам јас слушнато дека Хитлер го обожавал Александар Македонски всушнотс му бил идол и дури сакал во Македонија да купи земја и да ја помине својта старост тука, и затоа Македонија за време на фашизмот не била допрена... колку е точно незнам!
не ни чудо што го користел тој крст ако веќе го користел и нашиот Александар!
Се во ред, но не ми се верува дека ќе купувал било што :) и онака половина цивилизиран свет - она што вредело бил негово.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Тајна славјанској цивилизации Год выхода: 2003 Жанр: Документальныј Студија: Киностудија "Отечество" Режиссер: Алексеј Муратов
Се она за што говоревме во претходните постови, некој го средил во документарец. На руски е, но потрудете се, одете напред назад, преслушувајте повеке пати.

Пелазгите = Прасловени
Крит и Микена = Прасловени
Санскрит = Прасловени
Свастика = Коловрт = Прасловени

Тука се спомнати и везовите, слоговото писмо, калашите и што се не.

ПОГЛЕДАЈТЕ САМИ:











За крај,
Во книгата на Роман Багдасаров, СВАСТИКА: СВјаштЕННЫј СИМВОЛ
се спомнува ...
Свастическиј узор распространён среди македонцев [605], белорусов [442, р.75-90] и остальных славјанских народов*.

КОЛОВРТ , Коловорот , Kolovorot, Kolovrt, Cosmic Wheel, Mandala

Што е Коловрт и дали античкиот симбол на вечноста може да се нарече Коловрт / Коловорот. Мислам дека материјалот кој следи е многу можна варијанта. Значи тоа е една од повеќето можни варијанти.
Прво треба да имаме барем малку познавање од Астрономија, а според мене сите одговори лежат на небеото, бидејки народите со други очи гледале на истото, се разбира во минатото.
Па да почнеме. Коло или Трколо / Тркало е едно исто, нели има и Колце (Прилепски). Дали има Коло на небото. Се разбира дека има и тоа врти непрестано од кога човекот знае за себе. Моментално знаеме дека ние се вртиме, но во минатото земјата била фиксна а небото вртело (слика доле)


Целиот небесен свод, константно се врти, а се врти околу Северницата, нашата најпозната ѕвезда. Повеќе за неа на, http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=1087
Но каде во ова коло е нашиот симбол. Знаејки дека северницата е дел од соѕвездието Мала Мечка, народно познато како Мала Кола или Кочија, и знаејки дека се ротира околу северницата, резултатот е на долната слика.

Подолу се слики како тоа изгледа на антички Македонски предмети.



Погледнете колку кругови има околу централниот симбол на античката чаша. Секогаш симболот е во круг и претставува тркало / КОЛО кое врти вечно.
Македонските надгробни крстови се полни со КОЛОВРТ, желба да се оди во вечноста, во бескрајот.




коловрт













На сликата во погорниот пост забележувате дека симболот се наога на Македонска чаша од 3 век пред Христа, таа е пронајдена на Вардарски Рид близу Гевгелија, а до неа е гробот на Гоце Делчев и пред самиот гроб стои истиот симбол.

Од Музејот на Македонија сметаат дека овој симбол во антиката бил воздигнат на државно ниво, и дури бил носен и на штитовите.

Симболот го има во континуитет од антиката до денес, тој е присутен на античките Македонски монети, на украсите од гробниците, на чашите, во црквите, на надгробните плочи и во народната носија (впрочем на носиите во Музеј на Македонија го има)




Го има и на Камениот мост:




http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=37181&highlight=%D2%E0%E9%ED%E0+%F1%EB%E0%E2%FF%ED%F1%EA%EE%E9+%F6%E8%E2%E8%EB%E8%E7%E0%F6%E8%E8
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
Cekajte da raszjasnime edna rabota.se slozuvam so Jaenu Girl toj sakal da aplicira na fakultet za likovni umetnosti no toj profesorot tamu go odbil i mu rekol deka lugeto mu izgledale poveke kako nekoi gradbi blagodarejki na ostrite konturi so go imalo vo crtezite i mu rekol da proba da se zapisi na arhitektura a ne na arheologija no isto taka profesorot bil evrein so mislam deka e rezultat na zaginatite nad 6 milioni evrei. drugo za kukastiot krst nemam so mnogu da kazam posto nemam mnogu informacii ama ke imam za kratko vreme i ke ve update-uvam so poskoro POZDRAV
можда професорот бил евреин не знам ама јас колку шо знам родителите на хитлер работеле како слуги во куќа на евреи и заради тоа он ги мразел евреите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom