Кукаст Крст/Свастика - Сила зад која се крие култ?

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Од многу различни работи сум слушнал дека Хитлер бил археолог и се интересирал за надприродното,откопувал пирамиди во Африка,проучувал храмови,мислам го имал копјето со кое е убиен Исус Христос или така нешто.Што имате вие слушнато?
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Мислев дали кукастиот крст го означува нацизмот или некоја култна секта.

П.С.
Кукастиот Крст го има во базиликите во Охридски Плаошник,и го означува вечното космичко движење,и е пред Хитлер дури од 10 век
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
јас само знам дека Александар Македонски го имал симболот на свастика,ама толку од мене
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Мислев дали кукастиот крст го означува нацизмот или некоја култна секта.

П.С.
Кукастиот Крст го има во базиликите во Охридски Плаошник,и го означува вечното космичко движење,и е пред Хитлер дури од 10 век
Кукастиот крст е свастика која постоела неколку илјади години пред новата ера.
 

R1

Член од
7 мај 2007
Мислења
40
Поени од реакции
1
I jas imam slusnato,imalo stignato do nego nekoi informacii za Kamenot na Mudrosta-osobeno,gorel za nego.Samo moze da go najde Kamenot na Mudrosta onoj koj nema da go upotrebi,zatoa i Hitler ne go nasol.;) Posledno go baral vo Romanija,i posle se otkazal.Od Egipet do Romanija uste vo Tursko imalo Germanci sto ja obucuvale Turskata vojska.Najverojatno tuka Gemancite ja imaat lapnato taa informacija.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Jaс мислам дека Хитлер не се занимавал со археологија,ископувања и такви работи.За него знам дека живеел со вујко му кој го малтретирал,па го одбиле на факултетот за уметност бидејќи не бил талентиран и на млади години и се приклучил на армијата во 1 Светска Војна.
А колку што имам читано за кукастиот крст,го нашол во некои готско-црковни книги при што го нацртал и претставил опколен со белата и црвената боја.
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Мислев дали кукастиот крст го означува нацизмот или некоја култна секта.

П.С.
Кукастиот Крст го има во базиликите во Охридски Плаошник,и го означува вечното космичко движење,и е пред Хитлер дури од 10 век

не мешај баби и жаби не е истиот крст. едниот е со кратците на лево другиот со кратците на десно!

кукасти крста има и во Хераклеа, Плаошник и на мнооооогу други места и тие немаат врска со нацизам
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Свастиката претставува се` што е добро и чисто на овој свет, но Хитлер си го преземал за себе и својата војска, како и поздравот, многу ритуали и уште илјада други работи...нема ништо оригинално во фашизмот, се е преземано од други места.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
непланирам на темава да коментирам многу, ќе кажам само дека свастиката со краци налево е живот кон полошо, додека со краци надесно значи живот кон подобро.

Крстот, паганите го сметаат за симбол на товарот на една душа.

Свастиката е крст со краци, значи живот кон пдообро или полошо?
п.с. срамота е нацистите да ги нарекуваш секташи.


од тука произлегува и прашањето зошто свастиката најчесто се ставаше во втора светска војна на железните крстови кои означуваат највисокстепен на одликување на еден војник?


што значи - да носиш свастика со краци надесно не е страшно, страшно е да носиш давидова звезда.

да вистина е во македонија имаат најдено во една црква свастики со краци налево и тоа стари преку 4/5000 години.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
5
Поени од реакции
1
Свастиката е идеограм што го означува движењето на космосот и творечката енергија и е најраспространетиот од сите графички симболи.
Традиционално има позитивно значење но кога нацистите почнале да го употребуваат добил сосем спротивна репутација.
Свастиката е правилен рамностран крст со “скшени“ врвови. Кога врвовите се скршени на лево свастиката го претставува машкиот принцип и бескрајниот циклус на постоењето а кога е на десно - женскиот принцип.
Свастиката се упоребува уште од античко време и се појавува во повеке религии како старогрчката, староримската, будистичката, христијанската, хинду, во Египет и Вавилон и секаде е поврзувана со кружењето на материјата, животната материја, сонцето и повторното раѓање.
 
B

black angel

Гостин
ova e malce cudno koga otvoriv na wikipedia da citam za svastika mi se isklucija prozorcite sto mi bea otvoreni na net duri i koga gi otvoriv pak vidov deka stoi ne sum se registrirala na kajgana a pred toa bev!cudno neli?
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Бев во Охрид, на Плаошник ги има свастиките
 

Kajgana Shop

На врв Bottom