Криминалци, криминални групи и мафијата во светот

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Црноризец Храбар, 16 ноември 2015.

 1. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.741
  Допаѓања:
  3.745
  Веке стана претесна доста ипишаната (Криминалци и криминални групи во МК) па навистина дојде време да се отвори нешто повеке. Интерес има за ваков тип на тема, луѓе што навистина се разбираат уште повеке па еве.

  Неможам на подобар и по оригинален начин да ја почнам темава освен со неколкуте цитати за Мафијата во светот од првенствената тема за крминал на форумов поточно онаа само за криминалот во МК. Добредојдовте. :)
   
  На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.741
  Допаѓања:
  3.745
  Зачетокот на разговор за криминалот на меѓународно ниво и општо во светот.
  --- Споено дупло мислење, 16 ноември 2015 ---
  Дефинирање на поимот Мафија. (y)
  --- Споено дупло мислење, 16 ноември 2015 ---
  Надоврзување на дефинирањето на поимот Мафија. :)
  --- Споено дупло мислење, 16 ноември 2015 ---
  Коментари околу Политичките врски со Мафијата и воопшто криминалот во светот.
  --- Споено дупло мислење, 16 ноември 2015 ---
  Стручно објаснување на поимите Мафија, Организиран криминал.
  --- Споено дупло мислење, 16 ноември 2015 ---
  Разликите во структурата на традиционалната италијанска некогашна Мафија и модерните владеачки криминални групи како Руската мафија.
   
  Последно уредено: 16 ноември 2015
  На No9, Dr.House и Naked Gun им се допаѓа ова.
 3. haCk0r

  haCk0r Customization Windows OS

  Член од:
  8 јануари 2009
  Мислења:
  4.195
  Допаѓања:
  1.530
  Белградската мафија или познати како Земунски клан кој е формиран некаде 90те од Душан Спасојевич и неговата десна рака Миле Лукович познат како Кум, Почетокот биле ситни криминалци кој се доселиле во Белград и претежно се занимавале со кражби на Автомобили,потоа кога добија малце слава видоа дека со дрогата има повеќе пари почна да се занимаваат исклучиво со дрога Душан потоа стекнал силни врски во цела србија а и надвор имале договор да идат за Колумбија каде ке набават чист Хероин или кокаин, ама биле уапсени во Франција тајната полиција го следела секој нивни чекор, потоа почнаа да киднапираат најбогатите луге во србија и да бараат откуп по 5-7 милиона, кој потоа го трошеле на луксузирање во другите земји како казина и клубови,после ова почињаат да играат уште по прљаво како како редовни убиста итн има многу да се пишува а има и документарци за оваа банда која била страв и трепер во Цела србија а и во општо во регионов,Мафијава целосно пага после убивањето на премиерот на Србија 2003 год

  Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
   
 4. курајбер

  курајбер млад, потентен

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  11.247
  Допаѓања:
  12.904
  едвај дочека овој :icon_lol::icon_lol:
   
  На Torchyrus, пунтер, Roy Fokker и уште 7 други им се допаѓа ова.
 5. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.741
  Допаѓања:
  3.745
  На овој начин ја почнав темата чисто од причина што ми е цел да не личи низ страниците дека само јас пишувам, само јас знам, само јас сум најпаметен итн. Со ваков пристап се има еден видик на ние. Ние пишуваме, учиме еден од друг се поправаме итн.
  Морам да признаам дека и мене малку ми здосади само и само за криминал во МК ама пак ми беше и голема желба колку што се може прецизно да ги заокружиме 90 па и повеке проценти од криминалците што досега постоеле кај нас. Си помислив и на тоа и воопште не би ми било драго да личи дека некој се исфрлени од првобитната тема. Подобра класификација значи и подобра организација поточно ке имаме за читање разноврсно од секаков тип на криминал и размер.
   
 6. Тоде Гранката

  Тоде Гранката

  Член од:
  6 април 2013
  Мислења:
  342
  Допаѓања:
  263
  За криминалнаа група Black Panters одсекогаш сум се интересирал и сакам да дознаам многу за нив.. Генијални умови со прејаки тактики за кражби.. Би напишал и јас што знам кога ќе имам време ама сигурен сум дека има од вас некој што знае многу повеќе имате прочитано.
   
 7. MiaSanMia

  MiaSanMia Chipolopolo

  Член од:
  7 април 2012
  Мислења:
  9.963
  Допаѓања:
  8.679
   
  На Црноризец Храбар и TITTANIK им се допаѓа ова.
 8. Fenix955

  Fenix955

  Член од:
  30 ноември 2011
  Мислења:
  661
  Допаѓања:
  151
  Досије Земунски Клан погледни го се објаснето детално :D
   
 9. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.741
  Допаѓања:
  3.745
  Книгата (Мафија) од Џо Дарден Смит да си ја најдете тие што ве интересира. Не памтам од која издавачка куќа беше ама не беше многу скапа. Околу 100 и нешто страни е. Тие што очекувате лудница од приказни со разнесување глави подобро не ја ни гледајте на излог... Во книгата писателот кој има истражувано за многу Мафии пишува за Италијанската Мафија. Од почетоците во Сицилија до распадот на Мафијата во девеесетите. И баш е онака буквар за поими и ликови во историјата на нај Мафијашкиот период досега. :)
   
 10. Grmys

  Grmys

  Член од:
  11 март 2015
  Мислења:
  1.082
  Допаѓања:
  921
  Вистинските мафијаши ( а не гангстери ), ретко кога ги знаеле под вистинско име и ретко кога знаеле што се имаат направено. Тој тренд на популаризација почнува со Ал Капоне, јавни настапи, телевизиски гостувања и слично. Предходно ретко кој ги знаел правите мозоци на мафијата. Се дознавало за нив дури од кога ќе завршел некој судски процев против нив.
   
  На tomemk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.741
  Допаѓања:
  3.745
  Ритуал на иницијација во Италијанската Мафија. (Папарацо снимки.) http://www.vice.com/rs/read/policij...a-ceremonije-inicijacije-u-italijansku-mafiju

  Сложената структура на Калабријската мафија. http://www.vice.com/rs/read/crimine-infinito-slozena-struktura-kalabrijske-mafije

  Човек кој случајно навлегол во тесните кругови на големата мафија. http://www.vice.com/rs/read/upoznajte-coveka-koji-se-ubacio-u-italijansku-mafiju

  Погледнете како изгледа стан на некој од италијанските мафијаши. (Се работи за апартман во скромен станбен комплекс, но внатрешноста е...) http://www.vice.com/rs/read/u-raskonim-odajama-italijanskih-mafijaa
   
 12. Mr.HyPNoTiC

  Mr.HyPNoTiC UnTraceable Guest!

  Член од:
  13 ноември 2007
  Мислења:
  1.407
  Допаѓања:
  168
  Прочитајте ја книгата "КРИВ ПРАВЕЦ" за мафијата во Македонија :)
  1рвиот дел се говори како една проститутка ја вмешуват во криминал.
  2риот дел е за сиромашно дете од Велес кој станува обезбедување на министер за транспорт ...
   
  На Sokipoki, MaNNe, Vampiria и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. Тоде Гранката

  Тоде Гранката

  Член од:
  6 април 2013
  Мислења:
  342
  Допаѓања:
  263
  За кој период се работи и каде можам да ја најдам книгава? :) Фала
   
 14. Mr.HyPNoTiC

  Mr.HyPNoTiC UnTraceable Guest!

  Член од:
  13 ноември 2007
  Мислења:
  1.407
  Допаѓања:
  168
  Мислам дека се работи за времето кога Б.Ц. беше премиер. Книгата е напишана од Дитас...
  А што најмногу ми беше интересно е што на почетокот од вториот дел од книгата т.е на 1рвата страница пишува „Романот излезе од печат благодарение на финансиската помош на големиот љубител на пишаниот збор, г-динот Сашо Мијалков.“
  Дел 1 симнете го од овде, Дел 2 од овде
   
  На Hell Angel Ghost и Vampiria им се допаѓа ова.
 15. Деко reloaded!

  Деко reloaded!

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  9.153
  Допаѓања:
  4.923
  Ја ќе пишам деновиве за криминалните банди како MS-13, MS-18, Latin Kings, Картелите во Мексико итн.

  Дополнително имате многу јаки документарки за нив на Јутуб - вреди да се погледне.
   

Сподели преку: