Криминалци, криминални групи и мафијата во светот

Член од
20 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
nesto za ruskata mafija[DOUBLEPOST=1447850604][/DOUBLEPOST]a 3 del go ima nekoj citano i kaj mozi da se najdi mislev na kriv pravec
 
F

Flatter

Гостин
Вистинските мафијаши ( а не гангстери ), ретко кога ги знаеле под вистинско име и ретко кога знаеле што се имаат направено.
Мене ме копка тоа дали сеуште ги има тие вистински мафијаши или веќе се е ветер и магла?
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Мене ме копка тоа дали сеуште ги има тие вистински мафијаши или веќе се е ветер и магла?
Тие се сега "легални" мафијаши.Можеби моментално криминалот е на нај високо ниво. Сега имаме нај многу казина, нај многу наркомани и трговија со дрога, нај многу трговија со органи и оружје, а никој не знае кој го прави сето тоа!
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Крив Правец(y) знам еднаш се наоѓаше дома(позајмена) првиот дел, јас не знаев да читам па ја терав мајка ми да ми чита. Многу ја барав фала ти!!
Инаку има и една друга книга се вика Мафија, може би некој ја има прочитано, верувам дека е веродостојна, се збори за Италијанската мафија, која била најдобра до пред 100 тина години, нивното проширување во Америка (Њујорк) дилање цигари, кримчарење, Капо ди тути капи и сл... Околу 200 страни е книгата, од што ми беше интересна за 3часа ја прочитав..
 
T

Torchyrus

Гостин
Suburra
http://www.imdb.com/title/tt4025514/
Интересен филм поврзан со Италијанската мафија. Мислам дека не е based on a true story, ама не е ич далеку од вистината и реалноста во тој свет на политика и мафија.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Ако не се согласувате надополнете. :)

Балканска сцена.

Македонците - трговија со цигари
Албанците - дрога
Бугарите - кражби на автомобили
Црногорците - грабежи
Србите - рекетирање
Хрватите - рекетирање
Босанците - лихварење

Ова е пишано во глобала која држава кој криминал највеке го застапува се разира дека во секоја држава секој криминал постои.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
А Косоварите бело робје?
Ги заборавив нив... Браво што надополни. За албанците нема зима во подземјето и тоа на интернационално ниво не само во МК, и се сомневам на меѓународна политичка заштита за преку нив преперување пари пошто се главни со дрога а тоа е најпрофитабилно.

Дарко Шариќ црногорец главен нарко бос на балканот и во европа еден од најбогатите луѓе во европа, покрај милијардите и голмите политички врски го апсат и осудуваат на многу години затвор.

Ќазим Османи Феликс исто така еден од поголемите нарко босови на балканот, но не голем колку Дарко со години не го апсат иако значајно помалку богат од него а е и многу истакнат во јавноста со скандали и луксуз за разлик од другиов. Интересно е да се спомне дека браќата на Казим имаат и во МК бизнис односно покритие за дрогата а тоа се недвижнини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom