Кој филм/серијал е подобар и зошто? A Quiet Place v. Bird Box

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Сите го изгледавте, толку го испофаливте, никој ништо не напишал за I Origins.
Јас само шо го догледав, во таборот на хејтерите сум, bring it on.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Ја неам ниеден од филмовиве гледано. Ама штом најчестите коментари се "ау филмиштееее!!!1" без конструктивна критика, делува како плитки филмови.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Ја неам ниеден од филмовиве гледано. Ама штом најчестите коментари се "ау филмиштееее!!!1" без конструктивна критика, делува како плитки филмови.
Напишано е доста и за двата, ако те мрзи да бараш тоа е друга работа.
 
W

wicked_1

Гостин
postov me zamisli.. izbori li se izbori..
koj e vasiot favorit i zosto?
И двата се предобро изработени на re-experiencing концептот
И двата имаат ептен комплексен storytelling

Mr.Nobody е според мене пренатрупан со различни состојби (случки) кои не се призма на финале (нешто како што беше замислата на Vantage Point), заради оваа и нема некој поголем раззвој на карактерите, оти на секој нареден живот имаше нова рандом сцена

Eternal Sunshinе е далеку по-среден филм. :unsure:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@wicked_1 - Би пишал мислење, ама Mr. Nobody не ми е гледан се уште :nesumjas:

*runs off before the lynch crew gets here* :eek:
 
G

grande-juve

Гостин
Топло е за големи анализи... али во глобала се слагам со викед1. Главното е дека и со двата нема утка. Мр. Ноубади е одличен, а Беспрекорниот Ум ми е во топ 50 на сите времиња и неам дилеми кој ми е подобар. Кејт Винслет :love:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.608
Јас не ни знаев дека сте смениле „дуел“ во темава. :P Mr. Nobody го изгледав неодамна за прв пат, мислам дека дури ми е и последен гледан филм, а Eternal Sunshine... ми е гледан одамна, па може е малку неблагодарно од тој аспект да ги споредувам, зашто од првиот сѐ уште ме држи „еуфоријата“. Но морам да се сложам со образложението на @wicked_1 - Eternal не само што беше посреден, туку и повеќе имаше смисла, со оглед на тоа што re-experiencing моментите не беа само средство за да се оправда целта на филмот, каков што имав впечаток дека се во Mr.Nobody. Плус, на Letterboxd сум му дал 10 на Eternal, а 9 на Mr.nobody, па затоа и мојот избор е Eternal Sunshine of the Spotless Mind.

И треба ли да додавам дека Eternal е единствен филм во кој Џим Кери не ми е антипатичен?
 

Lenny

Seventh Son of a Seventh Son
Член од
16 февруари 2012
Мислења
335
Поени од реакции
406
Шознам и двата ги гледав пред 3-4 години у времето кога се заразив со филммови, за Mr.Nobody одма се приврзав и до ден денес ми е еден од најдобри филмови у 21 век и еве уште се убедувам да го репризирам ама ќе биде и то.Е сеа за другиов со Џим Кери бев шокиран кога го изгледав дека очекував нешто сасвим друго ама изненаден бев у позитивна смисла и плус многу ми се свидна карактерот на Кејт Винслет. Overall и за двата имам високо мислење и планирам да си ги гледам пак у скоро време ама ако веќе бираме би одел со Мr.Nobody без некоја значајна причина
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
И jас сум тука за Mr. Nobody.
Eternal е одличен, и Кери си растури, и вероjатно во било коj друг дуел би го избрала, ама со Nobody не си може.

Eternal jас повеке го доживеав како многу пасивна некласична романтична комедиjа, додека Nobody e покомплексен и структурно и содржински и може од повеке аспекти да се гледа, што многу го сакам каj филмови со philosophical nature
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ај да ја живнеме малку темава бе дечки :pipi:
м, @Zlatikevichius , што викаш?
Имаш идеја за дуел?

За Fantastic Beasts и Miss Peregrine расположени сте?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.608
Ај да ја живнеме малку темава бе дечки :pipi:
м, @Zlatikevichius , што викаш?
Имаш идеја за дуел?

За Fantastic Beasts и Miss Peregrine расположени сте?
Може, зошто да не. Ми текнува на еден куп дуели од понови филмови. Пр.
Whiplash vs. La La Land???
Zootopia vs. Kubo?
Gone Girl vs. The Girl on the Train?
...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom