Кој се плаши од темнината и зошто?

Член од
22 март 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ja nekoash se plashim t.e svekoash zosh ne gleam sho ima okolu mene i strav mi e a ne znaem zashto e toa tace. I have a constant fear that something's always near.. .Fear of the daaaaark!!!! :vozbud: :baeh:
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Сега не.. Иначе како помал кога бев сам во темнина мислев дека има некој позади мене ( вампир ):pos2:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Имам голем страв од темница, не знам зошто. Уште од мала спијам со светло (мала ламбичка и минимално осветлување), само колку да не ми е црнина пред очи и така е и до ден денес. Не знам зошто, чудна психологија е тоа.
И најчудното од се` е тоа што ако некој се обиде да ја исклучи, се будам во истиот момент како кошмар да сум преживеала.
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Страв од непознатото, страв од нешто што незнаеме кога ќе не нападне, неможеме да го видиме, не ја знаеме формата, неможеме прецизно да го опишеме и тн., страв од смртта, инстинкт.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Бидејќи самите си замислуваме во темнината она што највеќе не плаши,и тоа е индивидуално за секој човек.

Нема хорор филм што сите ги плаши,нема животно што сите ги плаши,но имагинацијата на нашиот мозок е она што сите нас не престрашува
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Па како мал многу се плашев од темнина, а сега не толку. Но ако се најдам во некоја просторија или во некој дел од градот каде е ‘‘рок-темно‘‘ искрено ќе ме фати малку страв. А кога дојде време за спиење и не ме е страв од темнината, тогаш таа не ми пречи, напротив би ми пречело ако има некоја ламба што свети и нема да можам да заспијам од неа.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Јас се плашам од темнината, затоа што кога ќе падне мрак:
The squirrels in my head tell me things...Thus, I can't sleep, the clowns will eat me...And the yard gnomes, one by one, steal my sanity...and so on...:cheeky1:


Ок, озбилно...Веќе цела година и нешо спијам со вклучено светло(и музички систем), затоа што многу често почнав да имам кошмари(не лоши соништа, баш кошмари), па кога ќе се разбудам у сред ноќ, допоплнително ми е вознемирувачки мракот и потешко се смирувам.
Вака со светло и музика, некако побрзо сфаќам дека сонот бил кошмар и можам полесно да заспијам пак.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Јас. Ја мразам темнината, освен кога треба да заспијам. Ме плаши заради соновите кои ги сонував како мала. Ме плаши зашто е непозната.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Не се плашам! Напротив ја сакам баш поради тоа што е непозната(како што кажа еци^^^ уживам во неа...
А за спиење, од мала спијам во живи темници, и малку светло да има од некаде, никогаш не ќе заспијам!:nenene:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
78
Поени од реакции
2
BlInd Ja Iam :ija: Od Tebe u TeMniCaaa.. Waa .... Se Salaaam :)
Vakaaaa ...
OboZaVam TeMnica , OboZaVam da Sedam Vo Temnica << Ali DOma , Ne i NaDvor
Koa Si Idam Nakaj Doma [ naj4esto sama ]
Se Mislam Deka iDe Nekoj PozaDi Mene , Mi Se VrTaT Sliki Od SiTe HoRoR FilmoVi So Sum Gi GleaLa [ina4e obozafam horor :S ii ne mi se i strashni .. se dodeka ne se najdam nadvor ~SAMA ~]
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
78
Поени од реакции
2
Ај едно прашање до тој што ја поставил темава??? Заштио да се плашиме од темнина??? Шо, да не има вампири и духови па да не изедат? :) :) :)

ZaSo Neznaesh So Moze Da Ti Se Desi ... a Ne ZaSo Ima VaMpiri Ili DuHoVi Koj Ke Ne IZEDAT ...Naaa Mn LuGje Ne Im e StraF od Vaprimi Ili DuhoVi .. Tuku Od Toa Deka MoZe NeKoj 4oek NeSO Da Ti NaPraj ... Reket , SiluVa , KiDnaPira , UBIE ..........
Ti TreBa NeSo PoJshe Za Da Se PlaSis Koa Si IDeS Sam Nakaj Doma U NeOsveTleni Ulici , Kaj So Nema Ziv 4oek ....
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
22
Поени од реакции
1
Се плашам и тоа многу од темнина ми се случува да се укочам да неможам воопшто да мрднам едноставно затоашто неможам ништо да видам (значи зборам за темнина кај што ама буквално ништо не се гледа) и не мислам дека нешто ќе ми се случи или нешто ќе ми искочи и ќе ме изеде, туку едноставно се кочам.. тоа е фобија од темнина а ја имам и за височина.. :pipi:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
ZaSo Neznaesh So Moze Da Ti Se Desi ... a Ne ZaSo Ima VaMpiri Ili DuHoVi Koj Ke Ne IZEDAT ...Naaa Mn LuGje Ne Im e StraF od Vaprimi Ili DuhoVi .. Tuku Od Toa Deka MoZe NeKoj 4oek NeSO Da Ti NaPraj ... Reket , SiluVa , KiDnaPira , UBIE ..........
Ti TreBa NeSo PoJshe Za Da Se PlaSis Koa Si IDeS Sam Nakaj Doma U NeOsveTleni Ulici , Kaj So Nema Ziv 4oek ....
Ne se plasam od temnica bidejki kaj mene kaj sto ziveam sekogash ima luge. I sabajle da se vratam doma pak ima luge bidjeki ziveam na centar mesto. A koga minam niz temni ulicki kako ti sto kaza se plasam nekoj da ne me udri nekoja, da ne me tepa, da ne me ubie ili kidnapira ili sto i da e loso. Ne se plasam od duhovi pa zatoa ne gi zamisluvam vo temnica. A koga treba da spijam ako ima zapaleno nekoja svetilka ili da ima nesto vkluceno TV ili Muzicki sistem nema sansi da zaspijam bidejki mi doaga da go skrsam samo da ne mi buci vo glavata.:vozbud:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Какво плашење бре од што има да се плашам во темница, како мал се плашев да (како и секое мало дете)ама сега веќе не.
 

CafeLatte

Sieger
Член од
23 октомври 2007
Мислења
60
Поени од реакции
2
јас сеуште се плашам.



пс: почнувам со кирилица :pipi:

ппс. тешко оди :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom