Кој клуб има најдобра младинска школа и зошто?

Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Aјакс,Реал Мадрид,Вест Хем,барселона.....
 
B

BooBojan

Гостин
Според мене најдобра младинска школа има Барселона.
Валдес,Пујол,Пике,Чави,Иниеста,Фабрегас,Бојан,Педро,Меси,Хефрен и неколку други(ако може некој да пише постари подобри фудбалери кои ги има произведено Барса)делумно донекаде Роналдо,Фиго, Гвардиола(не сум најсигурен дека е од младинската школа на Барса).
Погледнете како Барса освојува титули.Со домашни играчи и за тоа нема што повеке да се дискутира.
Реал истотака има добра младинска школа НО ШТО ФАЈДА.Кога не добиваат шанса.
Ајакс одлична младинска школа која секогаш ке произведува одлични фудбалери но политиката на Ајакс е произведување фудбалери па нивно продавање.
Во Англија најдобра младинска школа има Вест Хем.Сепак Венгер и Арсенал повекето фудбалери ги купуваат како тинејџери и не може да се каже дека се чист продукт на Арсенал.
Во ист кош со Арсенал ги ставам и Порто,Бенфика,Спортинг,Олимпик Лион.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Ако се гледа денешниве играчи што уште играат тогаш е Барселона и Ајакс. А ако се гледа низ претходните години и воопшто тоа е Ајакс е убедливо прв без двоумење.
 
B

boki10messi

Гостин
Зависи од кој поглед. Барселона води политика да произведува играчи во својата школа и да ги прослави во Барселона(Валдес, Пујол, Пике, Чави, Иниеста, Меси, Педро, Бојан, Џефрен и мноду други), но има и многу други играчи од школата кои се прославиле и во друг клуб, како Фабрегас, Реина, Артета и многу други.
Слична политика води и Атлетик Билбао, само што е очигледна разликата во можностите и во резултатот-големината на произведените играчи.
Реал Мадрид има своја позната школа, можеби резултатите не се големи по квантитет(бројот на играчи кои излегле), ама се огромни по квалитет, кога ќе се земе предвид фактот дека од Реал Мадрид Кастиља(така се вика школата) потекнуваат најдобриот светски голман Икер Касиљас, Гути, Раул, Мата, па и Рафа Бенитез и Висенте дел Боске. Еве ЛИНК за сите играчи од школата на Реал Мадрид.
Ајакс, фантастична школа имаат холанѓаните. Речиси секој познат и добар Холанѓански фудбалер има потекло од школата на Ајакс. Секоја им чест.

Сега за сега овие, има уште многу, ама не ми текнува одма.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Каков Ајакс каква Барселона, Беласица како што има младинска школа нема никој! :) :)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Ајакс, Барселона, Лион - по овој редослед.
Многу од фудбалските школи низ Европа (а и во Јужна Африка) го користат Ајаксовиот систем на тренинзи.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.802
Поени од реакции
2.600
Ајакс,Барса, сите ѕверови излгаат од овие тимови..
 

van Postar

поштен ко поштар
Член од
8 јули 2010
Мислења
173
Поени од реакции
16
Ајакс, ПСВ, Манчестер Јунајтед, Валенсија, аод спротивната страна се Реал Мадрид, Манчестер Шити само купуваат
 

Ares

Immortall
Член од
3 февруари 2009
Мислења
154
Поени од реакции
11
Ajax би го ставил на прво место, сите знаеме кои играчи испаднале од таа школа, после мислам дека барса вади добри таленти и би рекол Bayern, можеби нема многу играчи произведено, но тие што испаднале од школата на Bayern се стварно квалитетни, како на пр. Thomas Muller, Bastian Schweinsteiger мислам дека беше од таа школа (ако грешам, молам за исправка) :)
 
B

boki10messi

Гостин
Ajax би го ставил на прво место, сите знаеме кои играчи испаднале од таа школа, после мислам дека барса вади добри таленти и би рекол Bayern, можеби нема многу играчи произведено, но тие што испаднале од школата на Bayern се стварно квалитетни, како на пр. Thomas Muller, Bastian Schweinsteiger мислам дека беше од таа школа (ако грешам, молам за исправка) :)
На 18 години отишол во школата на Баерн.:smir:
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Ајакс :vozbud: Најмногу ѕвезди излегле од овој тим,речиси секој Холандски репрезентативец. Ryan Babel, Wesley Sneijder, Rafael Van Der Vaart, Klaas-Jan Huntelaar, Eljero Elia, John Heitinga и Nigel De Jong.
Од постарите играчи Давидс,Сидорф,Калјверт,Овермарс,Бергкамп,Ван дер Сар.:cuc::cuc::cuc:
Истотака ПСВ (речиси исто добра како Ајакс),Лион и Арсенал (земаат деца и ги прават играчишта),Барселона и Реал се веќе држава во држава :D
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.459
Поени од реакции
10.156
ги гледав коментарите на почетокот на оваа тема.И гледам навивачите на Барса Меси ,иниеста и компанија си ги праат од младинската школа на Барса излезено.Ако е така тогаш Арсенал има најдобра младинска школа и не ми се вадете 13 год. и 15 год. не е исто, зошо телото не било офрмено бла бла бла.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
АЈАКС, ПСВ И ФЕЕНОРД, крај на приказната!
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
најспремна школа и најдобро припремена има Реал.М но малкумина знаат од фановите зошто е тоа така и сега ќе ми објаснуваат барселона ајакс итаканатаму.....реал мадрид најповеќе вложуваат во млади таленти и имаат убедливо најголема школа во европа каде излегуваат илјандици таленти секоја година...можеби никој се нема докажано од оваа школа како од барса или од ајакс...но таква е политиката на клубот која не му дава доволно шанса на младите да се докажат во клубот.....е сега тука е веќе друга работа....јас сигурен сум Реал да ја имаше политиката на барса наместо да купува да ги форсираше пред 3-4 години Негредо,Гранеро,Мата,Паланка,Де ла ред и други плејада играчи кои ги распродадода на тимови како Осасуна,Мајорка,цел Гетафе,Атлетико М,Валенсиа ,ќе правевме тука друг муабет а Дел боске ќе имаше огрмони проблеми околу изборот на играчи за СП и Шпанија ќе имаше да направи ѕвезден тим од соништата(додуша и сега имаат таков)!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom