Кој е подобар готвач, мажот или жената?

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.339
Поени од реакции
2.232
Мажите се мрзливи?
Зошто сестра ми бара јадење од мама, а јас сам си правам? :pos2:
Не да се фалам ама најбољи омлет правам у маалото. :)
Затоа што ти поубаво ке си направиш отколку мајкати, а сестрати оти неможи да си направи тоа што сака и вика на мајкати :helou:
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Готвењето, како и сите други работи, немаат врска со мажот и жената, туку со талентот и вложениот труд. На тв можда има 10 машки познати готвачи, ама има и жени на тв, а да не збориме колку домаќинки, почнувајќи од баба, прават сан снова јадења секојдневно. Единствена разлика според мене е тоа што машките повеќе сакаат или преферираат да прават поедноставни јадења, а жените појше се внесуваат у некои домашни кујни со компликувани рецепти. Ама тоа е само моето мислење нели...:pipi:
 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
мислам дека мажот е подобар готвач .. на пример на тв на емисиине секогаш е маж
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Знам да готвам, но ретко готвам, а кога готвам летаат пофалби од сите страни, дури и мајка ми, ми има признаено..одлично се снаоѓам во кујна, за разлика од женскиве членови на мојава фамилија...и тетин ми е професионален готвач, така да кога има некој семеен собир ние сме тие што приготвуваат...жените само салати прават :pos2: Така да сепак мажите се оние на кои готвењето повеќе им оди, а јесте дека жените се тие кои готват почесто..и затоа темата вели КОЈ Е ПОДОБАР ГОТВАЧ?--Одговор: Мажот!
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
49
Поени од реакции
2
па според мене кога готви жена секогаш се придржува до рецептот, а кога готви маж бидејќи заборава на него секогаш експериментира па некогаш излегуваат многу добри работи. така да нема разлика. барем јас кога си правам за мене никогаш едно јадење не го правам исто секогаш додавам по нешто различно. хахахаха
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
zena ako neznae da gotvi zaebi ja brat ke umres jadenje...........mazite se pokreativni vo kujna:nesum:
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Убедливо мажите,иако понекогаш ги мрзи да готват:pipi:
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
мажите се подобри готвачи, а друг муабет е тоа шо жените се почести готвачки. тоа е затоа што има мажи кои ги мрзи да готват или пак мислат дека е тоа женска работа. :)
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
973
Зависи личноста.Ама мислам дека мажите поубаво готват:)а жените почесто готват
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Жените подобро готват. Татко ми и дедо ми нема теоретски шанси да ги израмнам за готвење со мајка ми и баба ми на пример.
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Не е некое правило... зависи од човекот и неговата желба за готвење.
Баба ми по толку години готвење не го загубила маеракот за готвење, па ден денес ми ги прави најубавите јадења.
Ама татко ми ги правеше најубавите палачинки и скуши, нигде не сум јадела поубави...
 
А

Александра Д.

Гостин
Што мислите според вас, кој подобро готви?
Обично жените се оние кои имаат обврска да речам да готват дома ручек, вечера... Но сепак на телевизија како најголеми готвачи се претставени мажите.... Сум гледала порано натпревари на ТВ помеѓу маж и жена, и секогаш победуваше мажот... На што се должи тоа? :raz:
Што мислите вие?
Секоја жена готви солидно, но сепак мажот или ќе готви перфектно или нема да готви. :pos2:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Зависи.. Кај мене дома и мајка ми и татко ми одлично готват. Двајцата имаат специјалитети кои само тие знаат да ги прават и не сум нашла некој кој така добро ги готви :) Јас готвам, ама не особено добро и дечко ми готви мнооогу подобро од мене:) Генерално, од луѓето што сум опкружена, готват фино сите, без разлика на полот... Во друштво сепак најдобриот готвач ни е девојче:)
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
кога јадеш нешо од баба е најфкусно ама само традиционална храна, побарајте од баба да ви зготви нешто што не е гравче, полнети пиперки и сл.ќе заклучите дека само тоа што го имаат увежбано бабите (го праат више 50 години) знаат да го направат најдобро во свет а друго секако дека ке биде вкусно ама повењке ке лици на традиционана манџа отколку на тоа што треба да биде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom