Кој е подобар готвач, мажот или жената?

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Што мислите според вас, кој подобро готви?
Обично жените се оние кои имаат обврска да речам да готват дома ручек, вечера... Но сепак на телевизија како најголеми готвачи се претставени мажите.... Сум гледала порано натпревари на ТВ помеѓу маж и жена, и секогаш победуваше мажот... На што се должи тоа? :raz:
Што мислите вие?
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Добро прашање :)
Мое мислење е дека мажите, но не сите, подобро готват. Можеби порати тоа што жените мораат цело време да готват и со тек на време се губи таа, да речам љубов кон готвењето. Додека пак мажите поретко готват, можеби со поголем филинг.:toe:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.390
Поени од реакции
25.191
Кога јадам нешто направено од баба, сваќам дека нема подобар готвач од жена.:)
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Не знам на што се должи ама ми се чини дека за готвење мажите се поспособни. Мислам, еве, најголемите готвачи во најлуксузните ресторани се мажи. Онака како стереотип ги замислувам како Французи со голем стомак што им надвиснува и таа готвачката шапка и престилката... Можеби и не сме толку добри готвачи колку што сме експонирани. Луѓе од типот на Џејми Оливер се наполнија со пари само со готвање пред камера.:uvo:Не се знае, можеби едноставно не бива.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.592
Поени од реакции
48.398
:) Џејми Оливер,Трупче,Јоцо на Силвија,Буцкото на А1.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Зависи од личноста, нејзината желба за готвење, нејзината посветеност и ред други такви работи (да не набројувам :) ) , а ни најмалку не зависи од полот и сега глупаво би било да се каже машките или пак женските или пак да се изврши некоја генерализација.

Еве на пример татко ми подеднакво добро готви како и мајка ми и не би можела да дадам отценка кој е поумешен во готвењето.

Сепак останува дека тоа нема врска со полот :)))
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.339
Поени од реакции
2.232
Логички размислено жената, освен се погоди некоја мрзливка и неспособна тогаш фрлај ја.:tapp:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Сепак на жената тоа и е обврска која секој ден ја исполнува, да направи ручек за семејството. Секој ден така и преку гла ќе ти дојде...за разлика од мажот, не му е тоа обврска во семејството и готви некогаш од ќејф, со задоволство и мерак. ( оние кои знаат се разбира). Можеби е тоа, не знам.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
nema opsto pravilo, nekoja zena e super kuvarka a nekoja ne, nekoj maz e super kuvar a nekoj ne znae nisto osven mozebi da sprzi jajca.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
мажите.......жените можат само вода да ни носат
:)
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Мажите готват подобро ама жените готват почесто.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Најдобрите готвачи во светот се мажи:toe:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Жените готват постојано и најчесто не експериментираат многу во готвењето, го готват она што го знаат или по рецепта и тоа е тоа. И плус готват постојано, па на некој начин им е преку глава од готвењето:)

Додека машките тоа го прават ретко, но штом ќе им се појави таа желба се знае дека ќе биде тоа добро зготвен зпецијалитет. Експериментираат често, сакаат невообичаено да е и ретко грешат. Така да нивните специјалитети уште долго после тоа се памтат.

Така мајка ми готви постојано и традиционални јадења, али кога ќе зготви татко ми како празник да е се радуваме, прсти да си излижеш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom