Кој е најубав град во Македонија (слики) и зошто?

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Нема збор, Струмица дефинитивно.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Abe kakov zivot vo strumica...pa toa za gevgelija ti e nula...ma aj shto zborite
Ne ste posetile nishto pa oshte kje kazuavte....jas imam mnogu gradovi poseteno i videno kakvo e(na gosti...na nekolku dena) ...Za Najubav grad ne mozam da go izberam...Skopje e poubav...ama vo sporedba so Strumica e podobar Gevgelija
 
П

Петар-МКД

Гостин
Nen@d напиша:
STRUMICA-definitivno. I ajde ne se karajte se znae kade ima najubavi devojcinja, najobar noken zivot, najdobra zurka i zabava. Posle Strumica doagaat Ohrid, pa Skopje. A za drugite gradovi nemozam da kazam mnogu zasto ne sum gi prosetal dovolno dolgo za da utvrdam. STRUMICA....STRUMICA....STRUMICA
Можеби за вас струмичаните е убаво.. али велат С. О. С. ( сељак си останува сељак ) оди кажи му го тоа на тој што го паркирал тракторот пред кафичот. Сепак, нејќам да навредувам, ама сепак мислам дека Охрид и Скопје се закон.

П.С. Јас сум од Штип
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
74
Поени од реакции
1
Skopje e zakon zs imame se i sestooo...
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Петар-МКД напиша:
Можеби за вас струмичаните е убаво.. али велат С. О. С. ( сељак си останува сељак ) оди кажи му го тоа на тој што го паркирал тракторот пред кафичот. Сепак, нејќам да навредувам, ама сепак мислам дека Охрид и Скопје се закон.

П.С. Јас сум од Штип
he he he ne bese traktor be kombajn bese Zmaj,greska si razbral,a so e razlikata megju Shtip i SR aj kazi ziti se,moze samo so kaj nas devojcinjata gi vikaat=momichki a kaj vas momichka e=parche lebce,filiichka.:sekss:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Sekoj si go fali svojot grad najnormalno.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
DuFFy напиша:
Sekoj si go fali svojot grad najnormalno.
Токму така, сите викаат мојот град е најубав. Сите ни се убави, мене Струмица ми е најубава!!! И немојте со навреди, мојот е убав твојот не е убав. Глупо е :kez:
 
N

Nen@d

Гостин
Петар-МКД напиша:
Можеби за вас струмичаните е убаво.. али велат С. О. С. ( сељак си останува сељак ) оди кажи му го тоа на тој што го паркирал тракторот пред кафичот. Сепак, нејќам да навредувам, ама сепак мислам дека Охрид и Скопје се закон.

П.С. Јас сум од Штип
На кого бе ти сељачиште. У Штип има поеќе селјаци одошто овде у Струмица. Шо вие да не немате трактори? Се праите од којзнае каде. И точно за секого својот град си е најубав. Јас го кажав своето мислење, така да...:kez:
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
Петар-МКД напиша:
Можеби за вас струмичаните е убаво.. али велат С. О. С. ( сељак си останува сељак ) оди кажи му го тоа на тој што го паркирал тракторот пред кафичот. Сепак, нејќам да навредувам, ама сепак мислам дека Охрид и Скопје се закон.

П.С. Јас сум од Штип
:kajg: taka e
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Кога Господ ја создавал Македонија, работел 6 дена во неделата, а седмиот (в недела) одмарал. На седмиот ден, се вмешувал ѓаволот. И така, Господ создавал секој ден по еден македонски град. Една недела кога одмарал, ѓаволот го создал Охрид. Доаѓа во понеделникот Господ и се чуди како ѓаволот направил нешто толку убаво, дури и го прашал како може ѓавол да креира рај на земјата. А ѓаволот му одговорил: Не брзај со заклучоци, почекај до следната недела кога ќе ги создадам охриѓани.

:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Во основа, охриѓани не се лоши луѓе и не ја расипуваат убавината на Охрид. Тие, веројатно, се само малку постудени за разлика од луѓето од останатите краеви на Македонија. На крајот на краиштата, како и во секој град, и во Охрид има лоши и добри охриѓани (туристите тврдат дека почесто налетуваат на првите :icon_lol:). Но, еден е македонскиот менталитет и, сакале ние да признаеме или не, тој е карактеристичен за сите македонски градови и граѓани :wink:.

А Охрид ... Охрид е божествено место! Бидејќи немам поетски афинитети (тешко е убавината на било што да се опишува прозаично), нема многу да пишувам околу убавината на Охрид - следниве стихови кажуваат се што сакам да кажам:

Тамо зората греит душата
и с’нце светло заjдвит в гората;
тамо дарбите - природна сила
со с’та раскош ги растурила:
бистро езеро гледаш белеит
и си од ветар сино темнеит;
поле, погледниш или планина,
сегде божева jе хубавина.

Тамо по с’рце в кавал да свирам,
с’нце да заjдвит, jа да умирам.
 
P

Princ

Гостин
Ohrid. Vo Skopje ziveam ama iskreno receno ne mozam da vidam nekoja posebna ubavina vo gradov (iako ako go napustam za 2 dena, mislam deka ke poludam, tolku mnogu mi nedostiga). Dodeka Ohrid ima edna ubavina koja ne mozam so zborovi da ja opisam. Ednostavno, super mi e da sum tamu.
 
Член од
3 март 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
a dali ste bile vo PEHCEVO pa da vidite za so se raboti?
)::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

vlatko напиша:
Охрид е убав град ама луѓето го прават грд!
Место Охрид би можел да кажам дека убав град е Битола!
samo kazi koi luge go pravat grd za da sme potpolno jasni.
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
----STRUMICA----


DEFINITIVNO, JAS SUM OD KR.PALANKA,NO STRUMICA E MOJ FAVORIT ZA NAJUBAV GRAD VO MAKEDONIJAVA NASA .

AKO TREBA DA SE GLASA GLASAM 10+ .


Filip99 напиша:
Na mene najomilen grad u mk mi se Solun,strumaica,Skopje!

I JAS SE SOGLASUMAM SO TEBE,ZA SOLUN
I VAKA JAS CENAM
SOLUN 10
STRUMAICA 10+
SKOPJE 3+
:je:
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
Охрид си е Охрид сега не да си го фалам ама најубав со е најубав е!
каква црна Струмица сто има таму бе ај нека казе некој!
Добро после Охрид се разбира Скопле ама како Охрид нема нигде на светов!(Струмица ха ха ха)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
dusicka напиша:
Охрид си е Охрид сега не да си го фалам ама најубав со е најубав е!
каква црна Струмица сто има таму бе ај нека казе некој!
Добро после Охрид се разбира Скопле ама како Охрид нема нигде на светов!(Струмица ха ха ха)
Точно дека Охрид е убав град јас од секогаш го велам тоа. А штом тоа го велиш за Струмица дефинитивно ниту еднаш ја немаш посетено, а ако си ја посетила 100% не знаеш во што се состои убавината на еден град. Зошто е убав Скопје, затоа што е голем?
Хех абе ај те молам Скопје нема врска со убавина, ај поздрав сега и да не слушнам навреди за Струмица!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom