Кој е вашиот господ?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Кој ја докажа смртта на Исус?
кој му го допре пулсот, му ги виде зениците па да констатира дека е мртов?

Можеби воопшто не умрел?
Можеби се преправал или паднал во несвест?
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Леле догми ...
и да можеш да одлучиш кога ке умреш. Скокни од зграда ке видиш.


Се е тоа мајка природа , никаков бог што седи на трон над нас
Падобранец од Ворарлберг, Австрија, преживеал пад од 4000 метри со затворен падобран.

Австриската полиција известува дека 27 годишник со падобран скокнал од 4000 метри, но падобранот не му се отворил доволно и резервниот се заплеткал околу главниот.

Дечкото паднал во двор во Дорнбирн. Завршил со голем број на скшеници, но бил при свест.

Со скокот сакал да го испроба новиот падобран, кој самиот го подготвил претходниот ден.

На висина од 2500-3000 метри пробал да го отвори главниот падобран, но не му успеало. По неуспешниот обид, резервниот падобран му се завиткал во главниот и останал неотворен.

Не биди сигурен дека ке умреш ако паднеш,ако не ти е судено така да умреш НЕМА!:pos2:

Не си видел дека има но неможеш ни да тврдиш дека нема.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кој ја докажа смртта на Исус?
кој му го допре пулсот, му ги виде зениците па да констатира дека е мртов?

Можеби воопшто не умрел?
Можеби се преправал или паднал во несвест?

„...највероватно...„-Цацко.
 
D

DartWader

Гостин
Падобранец од Ворарлберг, Австрија, преживеал пад од 4000 метри со затворен падобран.

Австриската полиција известува дека 27 годишник со падобран скокнал од 4000 метри, но падобранот не му се отворил доволно и резервниот се заплеткал околу главниот.

Дечкото паднал во двор во Дорнбирн. Завршил со голем број на скшеници, но бил при свест.

Со скокот сакал да го испроба новиот падобран, кој самиот го подготвил претходниот ден.

На висина од 2500-3000 метри пробал да го отвори главниот падобран, но не му успеало. По неуспешниот обид, резервниот падобран му се завиткал во главниот и останал неотворен.

Не биди сигурен дека ке умреш ако паднеш,ако не ти е судено така да умреш НЕМА!:pos2:

Не си видел дека има но неможеш ни да тврдиш дека нема.

Он сакал да рипне со падобран , не сакал да умре . :pipi: Верувал дека ке остане жив и останал .
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Озбилно??
нема доказ дека Исус умрел на крстот?
Имало некои сведоци наводно...или магичните тревки биле популарни и тоа време...во Јудеја...некаква Мирта се споменува во списите...

Така, по примерот Христов, секој може да стане бог по благодат, како што тоа се случи со човекот Исус.
Ова значи дека секој од нас може да основа секта?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ова значи дека секој од нас може да основа секта?
Од кај ти е овој заклучок?

Озбилно??
нема доказ дека Исус умрел на крстот?
Озбилно бе, како да не...

Ајде и јас по истата логика: а кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Од кај ти е овој заклучок?



Озбилно бе, како да не...

Ајде и јас по истата логика: а кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?
Ја сум си сам на себе господ !
Па нели рече дека секој може да е бог,а овој над мене тоа сериозно го сватил и ете бил сам на себе бог...
Ако некој се прогласи сам за божанство може да основа нова религија.

Настанокот не е од мајмун туку оди до првите едноклеточни организми...одамна пред цицачите...макар да и за тоа има разни теории...
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Па нели рече дека секој може да е бог,а овој над мене тоа сериозно го сватил и ете бил сам на себе бог...
Ако некој се прогласи сам за божанство може да основа нова религија.

Настанокот не е од мајмун туку оди до првите едноклеточни организми...одамна пред цицачите...макар да и за тоа има разни теории...
Не прочитав ниту еден пост од погоре за да сериозна сватам нешто од вашата дискусија! Мое мислење си е тоа!

:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ајде и јас по истата логика: а кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?
Анатомски се слични и имаат 96% иста ДНК
ДНК - ГЕНЕТИКА, НАСЛЕДНИ ГЕНИ... ти текнуе?

Према библија генетски би требало да сме најсродни со калта ... но не сме.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
137
Поени од реакции
3
Анатомски се слични и имаат 96% иста ДНК
ДНК - ГЕНЕТИКА, НАСЛЕДНИ ГЕНИ... ти текнуе?

.
Mozno e i da sme 2 granki od 1 ist predok ne znaci deka direktno poteknuvame od majmuni. No evolucijata ne treba da se negira, no problematicno e kako tie ostanale na isto inteligentno nivo a nie tolku sme napreduvale, odnosno sto e ona sto go napravilo covekot pameten ili pak od biljozder bez mozok da premini vo organiziran lovec mesojadec koj se sluzi so orudija?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Mozno e i da sme 2 granki od 1 ist predok ne znaci deka direktno poteknuvame od majmuni. No evolucijata ne treba da se negira, no problematicno e kako tie ostanale na isto inteligentno nivo a nie tolku sme napreduvale, odnosno sto e ona sto go napravilo covekot pameten ili pak od biljozder bez mozok da premini vo organiziran lovec mesojadec koj se sluzi so orudija?
Интересно е и што мајмунот може многу побрзо да се качува по гранки и скока од дрво на дрво, инетерсно е и зошто кондорот може да лета а човекот не, зошто ајкулата може да плива под вода а човекот се дабви, зошто камелеонот може да смени боја на телото а човекот не, зошто кучето може има многупати поразвиено чуло мирис од човекот....
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
1. Жените-мироносици ја добија веста од ангелот во гробот Христов дека Он воскресна.
2. Он им се јави на своите Апостоли, влегувајќи во соба без физички пречки.
3. Ап. Тома се убеди дека тоа е воскреснатиот Исус, допирјаќи го телото и раните Исусови.
4. Он јадеше и пиеше со нив.
5. Апостолите го видоа Неговото вознесение.
A ти седеше така од страна и мирно го набљудуваше сето тоа за да можеш вака убаво од прво лице да ни го пренесеш на нас.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
137
Поени од реакции
3
Интересно е и што мајмунот може многу побрзо да се качува по гранки и скока од дрво на дрво, инетерсно е и зошто кондорот може да лета а човекот не, зошто ајкулата може да плива под вода а човекот се дабви, зошто камелеонот може да смени боја на телото а човекот не, зошто кучето може има многупати поразвиено чуло мирис од човекот....
Vidi mnogu raboti se interesni ama ova so covekot kako najsovrsen organizam sekako e najinteresno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom