Кој е вашиот господ?

Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Ima samo eden i edinstven, bez drugar, semoken, Bog na realnosta i nadrealnosta, na toa sto go gledame i toa sto ne go gledame.

A vide decki sto mislete deka ste "bogovi" na samite sebesi, imam edno prasanje:

Ako ste vie sto odlucuvate za vasite postapki, za toa sto ke praite, kazete mi zosto ne mozete vie samite sebesi so vasata slobodna volja da go izberete momentot na vasata smrt??????!!!!


Vie li ste tie koi odlucivte dali ke se rodite, koga ke se rodite i kako ke se rodite (ispraven, gluvonem, slep, sakat, retarda) vo ovoj svet???!!!

Kako covekot ja instalirase planetata zemja vo univerzumot??? Kako covekot so negovata volja ja vrti planetata???

Problemot e deka nekoi se epten zatrupani samo vo toa sto go gledat i mislat deka nema nisto po sovrseno od COVECKIOT MOZOK (jebem ti covecki mozok:toe:).
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Ima samo eden i edinstven, bez drugar, semoken, Bog na realnosta i nadrealnosta, na toa sto go gledame i toa sto ne go gledame.

A vide decki sto mislete deka ste "bogovi" na samite sebesi, imam edno prasanje:

Ako ste vie sto odlucuvate za vasite postapki, za toa sto ke praite, kazete mi zosto ne mozete vie samite sebesi so vasata slobodna volja da go izberete momentot na vasata smrt??????!!!!


Vie li ste tie koi odlucivte dali ke se rodite, koga ke se rodite i kako ke se rodite (ispraven, gluvonem, slep, sakat, retarda) vo ovoj svet???!!!

Kako covekot ja instalirase planetata zemja vo univerzumot??? Kako covekot so negovata volja ja vrti planetata???

Problemot e deka nekoi se epten zatrupani samo vo toa sto go gledat i mislat deka nema nisto po sovrseno od COVECKIOT MOZOK (jebem ti covecki mozok:toe:).
Јас можам да си ја одлучам својата смрт.

Не е важно како ќе се родам важно да се родам.Тоа е исто како некој да ти вика каков телевизор сакаш а тебе ти треба хитно да се видиш на телевизија бидејќи те имало за нешто важно.

Човекот не ја врти планетата ама не ја врти ни Господ сама се врти.

Човечкиот мозок нема благе везе од совршенство човечката душа е таа која е совршена.
 
D

DartWader

Гостин
Ima samo eden i edinstven, bez drugar, semoken, Bog na realnosta i nadrealnosta, na toa sto go gledame i toa sto ne go gledame.

A vide decki sto mislete deka ste "bogovi" na samite sebesi, imam edno prasanje:

Ako ste vie sto odlucuvate za vasite postapki, za toa sto ke praite, kazete mi zosto ne mozete vie samite sebesi so vasata slobodna volja da go izberete momentot na vasata smrt??????!!!!


Vie li ste tie koi odlucivte dali ke se rodite, koga ke se rodite i kako ke se rodite (ispraven, gluvonem, slep, sakat, retarda) vo ovoj svet???!!!

Kako covekot ja instalirase planetata zemja vo univerzumot??? Kako covekot so negovata volja ja vrti planetata???

Problemot e deka nekoi se epten zatrupani samo vo toa sto go gledat i mislat deka nema nisto po sovrseno od COVECKIOT MOZOK (jebem ti covecki mozok:toe:).

Леле догми ...
и да можеш да одлучиш кога ке умреш. Скокни од зграда ке видиш.


Се е тоа мајка природа , никаков бог што седи на трон над нас
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Значи видеото треба да се изгледа после коментари. За тоа колку е точно можете да си проверите башка и да не е 100% но е во голем роцент.

Поентата беше дека вишата сила наречена бог е една, која како олицетворение се појавува во различни временски периоди и места, кај различни народи и култури. Светите писма се исто така слични кои задаваат норми или некоја слика за што е тоа добро а што е зло. Еден е бог.
Не сакам да верувам во католизам, православје, ислам зошто тие институции се како марионети на лидерите на државата со кои лесно манипулираат со народот.
Проучете ги историските факти и сами ке видите колку го имаат успорено развојот на човештвото.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ima samo eden i edinstven, bez drugar, semoken, Bog na realnosta i nadrealnosta, na toa sto go gledame i toa sto ne go gledame.

...

Така е Vlora! Само БОЖЈАТА Совршена Волја, Чудесна Мудрост, Вечно Слово е Неговата Десница Рака, Неговото Совршено Чедо, Вечен и постојан Другар!

1 Perëndia
1 Zoti
1 Shpirit

Tungjatjeta!


Нема друг бог освен БОГА
Во Исус се отелотвори Неговата Совршена Волја, Чудесна Мудрост, Вечно Слово
Тоа е Негово надприродно Семе, Негова Рака, Негова Нога
Преку Него БОГ сè создал и преку Него БОГ, ќе направи сè ново!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ima samo eden i edinstven, bez drugar, semoken, Bog na realnosta i nadrealnosta, na toa sto go gledame i toa sto ne go gledame.

A vide decki sto mislete deka ste "bogovi" na samite sebesi, imam edno prasanje:

Ako ste vie sto odlucuvate za vasite postapki, za toa sto ke praite, kazete mi zosto ne mozete vie samite sebesi so vasata slobodna volja da go izberete momentot na vasata smrt??????!!!!


Vie li ste tie koi odlucivte dali ke se rodite, koga ke se rodite i kako ke se rodite (ispraven, gluvonem, slep, sakat, retarda) vo ovoj svet???!!!

Kako covekot ja instalirase planetata zemja vo univerzumot??? Kako covekot so negovata volja ja vrti planetata???

Problemot e deka nekoi se epten zatrupani samo vo toa sto go gledat i mislat deka nema nisto po sovrseno od COVECKIOT MOZOK (jebem ti covecki mozok:toe:).
А оти тој семоќен бог не му префрли на секој човек на сметка по милион евра?
Ако е толку моќен да врти галаксии и планети ваљда може да ја направи таа ситница.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А оти тој семоќен бог не му префрли на секој човек на сметка по милион евра?
Ако е толку моќен да врти галаксии и планети ваљда може да ја направи таа ситница.
Или е скржав или е шворц.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
А оти тој семоќен бог не му префрли на секој човек на сметка по милион евра?
Ако е толку моќен да врти галаксии и планети ваљда може да ја направи таа ситница.

Или неќи и нема никаква обврска :toe:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
А оти тој семоќен бог не му префрли на секој човек на сметка по милион евра? ...
А дали би одбил ти кога би ти дал нешто во натура, на пример по едно златно теле? :)
 
Член од
24 август 2009
Мислења
13
Поени од реакции
3
Problemot e deka nekoi se epten zatrupani samo vo toa sto go gledat i mislat deka nema nisto po sovrseno od COVECKIOT MOZOK (jebem ti covecki mozok:toe:).
Па човечкиот мозок го создал Господ а воедно и религијата што значи дека да човечкиот мозок е совршен. А преку религијата станува совршено средство за манипулација на народните маси..
и тоа Господ решава кој е слеп кој сакат, а зошто баш Господ да решава нели викаат дека апсолутната моќ е огромна одговорност и ако еден човек има таква апсолутна моќ дека може да ја злоупотреби... добро ај ќе следува реплика Господ не е човек и со тоа тој може совршено да одреди каде и што да даде а каде да земе ама ете ти ако си се родил/а ретардиран/а шо си па ти крив тебе Господ таков/таква да те СОЗДАДЕ, не се криви татко ти и мајка ти што те направиле покасно па со тоа ризикот за некое ментално и генетско заболување е драстично поголем итн да не ги објаснувам другите деформитети и влијанието на гените како и другите биолошки фактори врз нив.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Прашањето алудира на тоа дека Бог е човечка креација. Мое мислење е дека постои судбина, детерминизам, не сме бирале ништо, ни дали ќе се родиме како човек или живоптно...и ништо не правиме слободно,волјата за живот не тера да ги избираме оние опции кои се подобри за нас... но за да има Бог...тоа е дискутабилно, оти ако има бог од каде толку религии, вери, секти...????
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ма и бакарно нека е... и бакарот е на цена.
А не е ли (телето) живото и животот воопшто, многу, многу повеќе од милион евра, од златно или бакарно теле?


 

Kajgana Shop

На врв Bottom