Кој дијалект најмногу ве нервира?

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
Како може бе на некои људи да им е одвратан Кумановски език....абе од милину да га слушаш к'д ќе га збори некој чичо за време да интервју.
Пр. Па што знам газде не ни давав плату отпуштав људи да га е*у...


Немаше спас....опасно беше...на своју..еух..како да кажу вољу..и храброС..да искочимо..
искочисмо надвор, к'д погледнасмо иде Дунав..
Значи на своју вољу....
Ризик јакк...............
мила душа...
и да погинеш...колко можеш ќе се спасиш:pos2:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
абе обично дијалектите ми се некако интересни за слушање шо знам некој онаму кавадарчанец или струмичанец да слушам интересно ми е :), единствено ми се чини кумановскиот е катастрофа пошо и самите не знат шо јазик зборат
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
кумановски, не да ме нервира ама никако да не можам да го протолкувам
имав една цимерка од куманово, ама за среќа ја научивме да зборува на охридски, така да немаше проблем:wink::wink:
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Струмичкиот..
Да немојш да разбериш шо зборвет...
Зш ве нервират Охридскиов?
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Струмичкиот..
Да немојш да разбериш шо зборвет...
Зш ве нервират Охридскиов?
шо те нервира струмичкио ? как неможаш да разбераш ? охридскио е потешок од струмичкио ... на т ви завршува.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
[zEUs];1728508 напиша:
p33r43 зошто скопскиов бе?:pishtoldz супер си е само зависи на некои места има некои шо зборат педерски :blabla: а иначе кој ме нервира.....па никој посебно а најзакон ми се струмички,кумановски и охриТски
 
G

Gray Foxx

Гостин
Велешкиот дијалект е најчист. Иначе не ме нервира ни еден дијалект. Сите си имаат свои специфики и баш е интересно да се слушнат сите дијалекти. :)
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Не ме нервираат, туку ми се и симпатични сите автентични дијалекти, секако, во неформални ситуации.
Инаку, не да ме нервира, од чевли ме вади разлигавениот "скопски" по ТВ и радио програмиве, а особено од "а ла Рада Шеќеринска" акцентот ми иде со тап нож вени да исечам:tapp:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.640
Поени од реакции
43.427
Кумановскиот..Ми се лоши кога ги слушам
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
само скопски ме нервира,ногу лигавење
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Da skopskiot epten nekoi smizli koa ke go zategnat ednostavno ti ide da im piknes 4orapa vo usta:) strumi4ki i prilepski se mnogu smesni, a posebno nekoj ne me nervira....
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Зашто да ме нервира некој дијалект. Симпатично е и многу ми се допаѓа кога сум во друштво со луѓе од цела Македонија и сите си го говорат својот дијалект. Па и јас си учам некои зборчиња повремено. Струмичкиот ми е хит.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
шо те нервира струмичкио ? как неможаш да разбераш ? охридскио е потешок од струмичкио ... на т ви завршува.
Нии па немаме ич Т. Не користеме определени именки.
Иначе сите дијалекти се убави . И мене ми е мило да ги слушам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom