Кој дијалект најмногу ве нервира?

Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Не дека ме нервира, ама струмичкиот ми е дефинитивно последен на листата дијалекти кои би ги употребувал... Всушност, не го ни сфаќам како дијалект, туку како посебен јазик; освен за Струмичани, за секој друг е невозможен да се научи (без никаква намера да навредам некој од Струмица, само генерализирам=)).
 
P

Polaroid vanity

Гостин
Мене ме нервираат луѓето шо ги нервираат дијалекти.

Зарем и со то да се замарам? Лол.
 
Ј

јовица11

Гостин
Оној на луѓето од градовите во источна Македонија, затоа што нивниот дијалект е поблизок до бугарскиот јазик, одошто до македонскиот. Страшно иритирачко нешто.
 
M

Mussolini

Гостин
Оној на луѓето од градовите во источна Македонија, затоа што нивниот дијалект е поблизок до бугарскиот јазик, одошто до македонскиот. Страшно иритирачко нешто.

јбг братче... пропагандата си го е направила своето на времето... :toe:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Kумановски и дијалектите од источна Македонија, тоа не е дијалект на македонскиот, тоа е дијалект на бугарскиот јазик...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Kумановски и дијалектите од источна Македонија, тоа не е дијалект на македонскиот, тоа е дијалект на бугарскиот јазик...
Е како е бобанче мое мило тоа дијалект на Бугарскиот јазик, па нели Македонија се простира речиси до Софија?! Зарем не би рекол дека официјалниот јазик на Бугарија е дијалект на македонските источни јазици?
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
6
Не ме нервираат дијалектите. Зошто би менервирале?:toe:

Единствено ме нервира она уличното:

еен, пеер, коа, као, сааш, али-.-
ептеен!:tapp:
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
Од прилепски факинг дијалект ми се дига косава на к*роф:nesvest:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
6
Прегеска на Милионер еден гледав како зборува изгледа на прилепски беше!! Стално го употребуваше зборот "че".. Мене најмногу ме нервира кумановскиот! Кога го слушам ми иде да се фрлам од терасата надоле! Поз

e ne nagore kje se frlish xD:pos2:
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Нема причина да ме нервира некој дијалект... само некои ми се малку смешни .. Кумановски,Прилепски,Кавадарски ...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Нема никаква врска дека Кумановскиот и Струмичкиот (и останатите дијалекти во источна Македонија) се бугарски дијалекти. Да не заборавиме Македонија е поделена држава во кој дел има и во бг. А тие дијалекти си постоеле. Па и во бг има дијалекти само што тие си зборуваат на нивен литературен јазик.
 

baldzi

Fascination Never Ends!
Член од
16 јуни 2006
Мислења
176
Поени од реакции
3
е да даа Господ дечко од Струмица да имаш... ја тка... уствари не не... да даа Господ да бидеш струмичка снаа :smir: :pos2:

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: алал да ти е :pos2::pos2:
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
берово - делчево - пехчево...македонскиот бермудски триаголник :nerv::nerv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom