Која е причината зошто не го напуштите домот на родителите?

  • Креатор на темата Intex
  • Време на започнување
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.374
Едноставна е:
Ми купуваат да јадам, пијам се што сакам имам, кур не ме боли, не глеам причина да го напуштам.!
 
С

сашенко

Гостин
А зарем не е полесно со цимер ако си имаш?Другар4е на пример исто ако тебе и се вработите на исто место имате редовна плата и си делите кирија и остали трошоци?Ке биде многу полесно така.За исзлегување не е проблем малце ке си внимаваш со трошењето сепак ако правиш таков чекор треба да се откажеш од многу работи на да успееш во тоа.Имам тетка која пред 2 години замина од кратово дојде во скопје најде работа исто околи 16,000 зима се запиша на факултет вондердно и сеа е втора година супер и иде и плус и истануваат пари...
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Море каква ти е таа глупа константација ( до отворачот на темата ) .. оти не сте храбри ???

Друрче живееме у МК !! Кој има пари на 20-26 години да си дозволи сопствен стан ??? Една третина не се вработини , 2/3 не зимаат плата од тие вработени , ти прашуваш дали немате храбтрост ...цццц....
 
I

Intex

Гостин
Стан за некој сам да живее за 50 евра? Една гарсоњера најефтина е 100 евра. А сметки, струја, телефон, вода, телевизија бла бла. Јадење, пиење, искачање млади сме си нели, плус студирање...
Епа пак треба убава плата да имаш!
А до 25 години без искуство, со студии плус, тешко се наоѓаат тие пари.
А немаат таква плата младите во Македонија!

Значи не станува збор само за киријата тоа е најмал проблем, сметките се проблем. Плус дома мама ти прави јадење. Ако живееш сам, сам ќе пазаруваш, сам ќе готвиш, сам ќе чистиш, переш... а со се тоа си идат и трошоци.
Аман! Таа гарсоњера можат да ја поделат двајца. Може ќе живеат у скоро подпросечни услови ама тоа е.
На факултет си по 5-6 саати дневно, 8 саати за спиење (севкупно 14 имаш), имаш 10 за куроклатење, можеш да ги искористиш за нешто корисно, а и да остане за учење.

Туку, темава колку шо се сеќавам не беше за моиве сметки. x)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
А која е поентата да живееш со странец (макар и со другар) за да можеш да лудуваш далеку од родителскиот дом?

Се прашувам дали вие дискутанти на темава што го поддржувате заминувањето од дома имате живеено со цимери/цимерки, имате работено домашни работи и триста обврски што доаѓаат со тоа?

Мене ми е тешко што сум одделена од дома затоа што студирам во друг град, а не пак да избегам заради некаква лична сатисфакција или глумење бунтовност. Башка тоа... Живееме во земја во која таквите „луксузи“ се еднакви на научна фантастика.

Убаво ми е кога сум дома, кој сака нека си оди ама нигде нема да му биде поубаво. Секаде има проблеми.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Аман! Таа гарсоњера можат да ја поделат двајца. Може ќе живеат у скоро подпросечни услови ама тоа е.
На факултет си по 5-6 саати дневно, 8 саати за спиење (севкупно 14 имаш), имаш 10 за куроклатење, можеш да ги искористиш за нешто корисно, а и да остане за учење.

Туку, темава колку шо се сеќавам не беше за моиве сметки. x)
Куроклатење а? А кај е работата?
Или мама и тато ќе ти плаќаат за станот? Како што им плаќаат на 99% од оние што доаѓаат од другите градови за да студираат во Скопје.
Јас не зборев за мама и тато да ми платат стан и студирање и јас сама да живеам. Тоа не ми е вистинско осамостојување.
Сватив како сама да си обезбедам стан, да си платам сметки, да си готвам, пазарувам итн. Јас бар тоа не можам да си го дозволам! А и на прсти се тие млади кои можат тоа да си го дозволат, без мама и тато!
Можеш како повозрасен, кога ќе добиеш поубава работа, со завршен факултет. Ама тогаш е веќе време е за стекнување на семејство, па така да тогаш станот го делиш со партнерот.
Тоа си е мое мислење.
Немаме стандард да размислуваме за живот самички без мама и тато веднаш по полнолетството.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Прво зашо немаме стандард.
Кај нас луѓево не прават свадби у денешно време освен ако невестата не е малку трудничка зашто немаат кај да живеат, а да не зборам за студенти! Имаме плати ко во Зимбабве, а имаме цени на станови ко у Виена.
Епа јебига ќе живееме кај мама и тато.
Кај нас немаш работа со факултетска диплома, а како студент може да заработиш како келнер само. Со 300 денари на ден ни трошоци на факс не можеш да покриеш, а камо ли и стан сопствен, секако со сметки.
А да не зборам за луѓе од Скопје да се осамостојат и да живеат сами. ТОА Е ЛУКСУЗ!
А второ е што сме си поврзани со мама и тато. Иако мислам дека да имаме можности да студираме, работиме за добри пари, ќе сакаме и ќе размислуваме да живееме сами. Вака само во американски филмчиња тоа го гледаме.
Да не и ги повторувам зборовите, кога збориме за мнозинството-сосем точно. Луѓе и на 20 и на 30 живеат у заедница, се е главно до парите и можеби малку до навиките и менталниот склоп.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Јас тоа го сторив, иако не сум 100% олободена од нив, сепак не живеам со родителите. Е сега, главниот проблем е шо нашиве млади им ењ убаво да си се во закрилата на мама и тато, и ништо не плаќаат, ништо не работаат, само јадат, спијат, некој учи, и трошат пари. Е убаво е така! Сега демек немале пари за да се осамостојат. Па ќе си најдат некоја работичка, лесна, како на пример келнер/ка во некој кафиќ, или нешто слично. И нема да земат станови( кои инаку се многу скапи), во Холандија на пример студентите одат да живеат во некој интернат( штета во Македонија немат државни саламски интернати), или пак може да си најдат цимери и така ќе си делат киријата. Ама таков е наштиот менталитет, тешко е тоа да се промени! Многу е полесно кај мама и тато, се сервирано, средено. Прво н младите треба да им се укаже дека ТРЕБА да се осамостојат и да живеат одделено од родителите. Значи тука и родителите се проблем. Тие своите деца не си ги воспитале, т.е не им рекле кога биле мали дека кога ќе наполнат 18 години , треба да се иселат од дома, и да се сосамостојат. Родителите напротив им кројат планови на децата како ќе живет со нив, или пак ќе им купат стан или куќ за да живеат таму ОТКАКО ќе се венчаат! Морам да употребам една мисла што еден мој професор ја употребува: Децата не се криви, родителите плачат за ќотек! Во секоја смисла, родителите се криви за се! Што не го воспитале правилно, и не ги насочиле како треба!
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Немање доволно муда да си заминеме од дома и покрај расправиите.Сум имала големи расправии со родителите посебно со мајка ми и сум сакала многу пати да си ги соберам парталите и да си заминам од дома но кога ке размислам подобро и се запрашувам кој ке ми пружи таква љубов ко родителите?комшиите сигурно нема.А ни родителите на мојата најдобра другарка,кој ке ми прави такво јадење ко мојата мајка иако умеам сама да си зготвам,кој ке бдее над мене кога ке сум болна?
Не е за џабе изреката Доме сладок доме:pipi:
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
131
Поени од реакции
3
Сакам да го напуштам и мислам дека ке го направам тоа за некоја може за 1-2 години максимум.Имам 18 и трета година средно сега завршив и несакам да си одам пред да завршам школо како прво.А после средно ке си најдам некоја работа и на факс ке одам сигуерно и мислам дека ке можам да се снајдам тогаш.Имам разговарано со моите на оваа тема неколку пати и ич не им се свиќа ама јас одлучив дека несакам до 20 и кусур да седам дома со нив поради многу работи и мислам дека ке биде правилно ако си отидам.Не верувам дека некогаш ке се сложат со мене ама ке дојде тој ден и ке речам ЧАО mom, dad its time....пак отварам тема за тоа деновиве со нив хех колку да не заборават ама сигурен сум дека сватија барем дека сум сериозен околу моето заминување.Ако некој има заминато од дома како јас што планирам нека пише да сподели искуства баш ме интересира што ме чека..позз
гладување те чека пред се и ќе те мрзи да готвиш пошто рече дека ќе одиш и на фак и на работа и се ќе ти се згади шо е купечко т.е фаст фуд итн. зато прво оди на факултет нека те финансират пробај дури студираш да се осамостоиш ако бива одели се ако не после факултет дома оти како дома нигде нема
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Едноставно кажано: балкански или македонски менталитет. Сите си сме навикнати на сервирано, на послужено и платено, на топло и удобно, на свежо и чисто. Што не е случај со западот каде после 20тата година самата држава ги субвенционира младите, особено младите брачни парови да живеат во посебен стан/куќа. Кај нас тоа тешко да дојде во наредниве 50 години. Но и вака е добро, што ни фали? :smir:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
зошто не знам да зготвам ништо сам, ќе треба да јадам само сендвичи, пици, хамбургери, а дома мама прави јадења со се прсти да изедеш. и плус имам цел спрат само за мене, кога сакам можам клучот да си го ставам и да не ме вознемируваат, се средено си е само да изразам желба. сестра ми за помалку од 20 години би требало да си замине :vozbud: абе уживанции
 
С

Спенсер

Гостин
Не сум доволно финансиски моќен... :) а сакам да видам како е сам... или со некој цимер/ка... :)
 
B

Borg_Drone

Гостин
WE CAN DO IT.Никогаш нема да дознаеш дали можеш ако не пробаш нели?Ама несакам да го правам тоа само за да видам дали е можно и како би идело.Ако одам одам да останам.И се распрашав може да се најде и за 50 евра ако си сам....како за почеток премија е...и незнам кој спомна 16 000 денари плата па тоа е одлично.Ако најдеш за 3000 сместување тогаш имаш и за факс и за остало а луксуз хах FAR AWAY FROM THAT.Сепак праиме муабет за осамосталување тешко е на почеток нормално...

Колку само не, ама сега да ти пишувам зошто и како бесполезно е. Кога ќе пробаш, ќе осетиш како е и ќе ти биде јасно.Така да пробај, осети на сопствена кожа па ако успееш супер, ако не успееш (што јас мислам дека е реално да не успееш) штета.Во секој случај, ќе извлечеш поука.

--- надополнето ---

Едноставно кажано: балкански или македонски менталитет. Сите си сме навикнати на сервирано, на послужено и платено, на топло и удобно, на свежо и чисто. Што не е случај со западот каде после 20тата година самата држава ги субвенционира младите, особено младите брачни парови да живеат во посебен стан/куќа. Кај нас тоа тешко да дојде во наредниве 50 години. Но и вака е добро, што ни фали? :smir:
Чудно, јас колку што знам најголемите дебили се на западот и тоа баш поради тоа што се навикнати на сервирано, послужено (од страна на друг) и платено.Јас колку што знам тука Македонците самите си сервираат, готват и затоа и не се дебели, зошто не јадат во Мек Доналдс и не стануваат преку ноќ пити кашкавал, како што се децата на запад на пр.
Со вториот дел се согласувам, но донекаде не споредувај стандард македонски, со стандард западен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom