Која е причината зошто не го напуштите домот на родителите?

  • Креатор на темата Intex
  • Време на започнување

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Прво, и основно. Како тоа зборите кога не сте биле никогаш сами?! Второ, јас прашав каде го наоѓате задоволството во тоа да бидете паразити. И трето, последно, не навлегувам во тоа дали некој сака повеќе семеен или самотнички живот, само... како и сите други теми на форумов, дискусиите се шаблонски. Дури, место да пишуваат форумџиите, може да се отвори анкета, дали ја видел некој темата или не и јасно ќе ти биде каков му е ставот. На пример, Гладиус може да се пријави само и ќе знаеме дека не може да живее без гравчето на мама. Или Росонерка. Исто може да се пријави и Јуник еве ја над мене и ќе ни биде јасно дека иако има 16 години ќе размислува потрезвено и понормално од претходните. :toe:
A ти каде ке бидеш???
Ок,знам...во не-паразити:)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Значи колку е типично за предвидување во кон правец ќе се движи муабетов.
Луѓето што се самостојни или имаат поголема итенција од останатите да бидат веднаш на нож ги земаат овие што од дома не саакат да излезат,а другиве кои што сметаат дека нема како дома одма како навредени рипаат на тие зборови.
Видете,поприлично е јасно зошто повеќето кај нас не се осамостојуваат,не откривме топла вода ако кажеме дека причина се финансиите,тие се најголемиот проблем.Зашто да беше нормална оваа ненормална држава процентот на самостојни луѓе ќе беше поголем.
Што подразбира тоа?
1.Македонија важи за земја со енормно високи кирии и квадратен метар за продажба.Земете ја тежата на џебот ,и не е тешко да разберете зошто некој не може да живее под кирија.
2.Најголем дел од населението кое не е вработено е од 22 до 34????Статистички и реално така е,што значи тој за кој дискутираме има минимум речиси никакви шанси да се осамостои кога треба.
И ајде да не генерализирам да се ставам себеси како пример,со 23 години и речиси м-р јас живеам со моите дома.Дали ми е сеедно,ич не ми е,ама јас знам колку е тешко да се најде работа,а богами знаат и другиве сруденти.А башка има и еден друг момент,нашите родители опстојуваат со просечни плати,и да ви кажам искрено би си го жртвувала самотничкиот живот кој го посакувам за да им придонесам во буџетот дома.Место за кирија нив ќе им ги дадам парите.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
^^^
Верувај сум била сама и знам како е без родители...и тоа месец ипол.Сите работи оставени на мене,чистење перење,пеглање,правење ручек ке немаш време за себе да си посветиш. И уште првиот ден посакав да се врати мајка ми,за малку помош.
Секако дека нема предност за тоа да бидеш паразит но едно е кога живееш со родители кои секогаш ти спремале јадење и топол дом а сосема друго кога си оставен самиот на себе да живееш и да се снајдеш.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Секој според можностите и воспитанието.
Јас излегов од дома прв пат на 18 години кога дојдов во Ск да студирам. Прво мислев дека нема да издржам ни еден месец, е ама се лажев.
А за наоѓање работа додека студираш???
Сега не знам како е...ама тогаш (пред 4 5 години) да најдеш работа...многу тешко, некој спомна нешто како келнер можеби. Или ако имаш среќа па да фатиш нешто подобро, но тоа беше многу ретко.
И сите што ги знам, што студираа и работеа тогаш, или го заебаа факултетот или многу повеќе им требаше да го завршат.
Значи, јас гласам секој кој што сака и кој што може нека проба да живее сам, ако не друго тоа ќе му биде искуство во животот, ќе научи сам да си носи одлуки и да ја сноси одговорноста за тоа.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Секој според можностите и воспитанието.
Јас излегов од дома прв пат на 18 години кога дојдов во Ск да студирам. Прво мислев дека нема да издржам ни еден месец, е ама се лажев.
А за наоѓање работа додека студираш???
Сега не знам како е...ама тогаш (пред 4 5 години) да најдеш работа...многу тешко, некој спомна нешто како келнер можеби. Или ако имаш среќа па да фатиш нешто подобро, но тоа беше многу ретко.
И сите што ги знам, што студираа и работеа тогаш, или го заебаа факултетот или многу повеќе им требаше да го завршат.
Значи, јас гласам секој кој што сака и кој што може нека проба да живее сам, ако не друго тоа ќе му биде искуство во животот, ќе научи сам да си носи одлуки и да ја сноси одговорноста за тоа.
Па и во тоа е целата поента.Каде го има тоа,да ти овозможат се а ти само да си заминеш...кажав јас,Холанѓани ги пуштаат децата сами од 18 нагоре-за да станат луѓе,а не за да се топлат во маминото скутче.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Читам и се чудам. Многу ми е поубаво дома, мама меси-тато носи. Со таква младина само во планина. Што ако си дома и дома можеш да придонесуваш. Јас сум машко и сам пеглам, сам чистам, сам спремам јадење, барем колку што знам и можам. Да, свилени кошули не знам да пеглам, па морам да „најмувам“ некој од дома. И да манџи не знаам да правам, ама ако не манџа барем јајца, виршли, кобасици, пица и ред други работи знам да правам. Треба сами да си се засрамите што уште сте на товар на вашите, ама и они се криви: „Мајкино што сакаш да ти направи мама да јадеш, мајкино што да ти испегла мама, мајкино колку пари да ти даде мама!“... Можеш да имаш самостојност и дома, јес да тоа нема да биде целосна самостојност (пак ќе те прашаат од време на време дали си гладен или не), ама пак колку толку можеш да ја имаш.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Сметам дека живеењето со родителите денес, на нашиве простори е резултат на повеќе околности:

- традиција: многу родители настојуваат нивните деца да живеат со нив, ги воспитуват во тој дух, вложуват и финансии (втор, трет спрат) и сл. Самите родители некогаш се извор на проблемот и пречка и во овој случај се зависи од тоа колку му е испран умот на оној што треба (или не треба) да си оди
- сиромаштија: некои семејства опстануваат на пензијата на баба (дедо), социјална помош, или бедна заработувачка на некој од помладите членови од семејството, кој можеби и сака да замине, ама на тој начин ќе ја направи материјалната состојба на семејството а и неговата неиздржлива, сепак заедништвото нуди каква - таква, можеби и само привидна сигурност
- некои од објективни причини не можат да заминат (лоша здравствена состојба на оној што сака да живее сам или на некој од семејството за кој е потребна нега и сл.)
- џаболебарство: се имаат услови, материјални, дури и станбени, ама секогаш е добро некој да ја раскрене масата, да зготви и да испазарува, па зошто не, да пушти вода место некого. Бројот на ваквите не е занемарлив
- страв од промени, несигурност, недораснатост за предизвикот. Да не се лажеме, многумина и покрај возраста 25+, размислуваат како тинејџери, за што делумно вина сносат и општествениве прилики, но и мама и тато. Мислам дека оваа група е најбројна.
Инаку, верувам дека секој треба да си го тера животот онака како што му одговара. Некој сака да биде сам, некој не. Некој сака да живее во странство, некој не сака ни домот да го напушти. Секој си е господар на своите постапки и на својот начин на живеење.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Па и во тоа е целата поента.Каде го има тоа,да ти овозможат се а ти само да си заминеш...кажав јас,Холанѓани ги пуштаат децата сами од 18 нагоре-за да станат луѓе,а не за да се топлат во маминото скутче.
Па и затоа се вели полнолетен нели :)
Кога наполни 18 значи дека ако не повеќе, човек треба да се труди да почне да мисли со својата глава и сам да донесува одлуки. Тоа не значи дека треба да отфрли секаков контакт со фамилијата или да не побара совет од нив, далеку од тоа, тоа само значи дека крајната одлука треба да се обиде да ја донесе сам.
Заборавив да напоменам, познавам луѓе што од икс причини не ги пуштиле да пробаат сами (овде ги исклучувам финансиските) т.е да донесат сами одлука за својата иднина. Сега тие луѓе велат..."ме заебаа моите дома". Значи уште една причина да проба човек да биде самостоен (значи тука не мислам само сам да живее) е сам да одлучи што ќе прави, затоа што така ќе нема да му биде криво дека друг го зафркнал, а и ќе нема кого да обвини за евентуалниот неуспех.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Да, свилени кошули не знам да пеглам, па морам да „најмувам“ некој од дома. И да манџи не знаам да правам, ама ако не манџа барем јајца, виршли, кобасици, пица и ред други работи знам да правам. Треба сами да си се засрамите што уште сте на товар на вашите, ама и они се криви: „Мајкино што сакаш да ти направи мама да јадеш, мајкино што да ти испегла мама, мајкино колку пари да ти даде мама!“... Можеш да имаш самостојност и дома, јес да тоа нема да биде целосна самостојност (пак ќе те прашаат од време на време дали си гладен или не), ама пак колку толку можеш да ја имаш.
Eх и ти си подготвен цел свој живот да јадеш јајца,кобасици и пици?ебате здравиот живот.А што ако барем еднаш ја залепиш кошулката?ке велиш оф леле мори мајко и следниот пат ке ја повикаш нејзе...Ручекот кој што го прави мајката е поубав од пиците и такви суви работи.Таа ке направи за својот сопруг вкусно јадење па и ти се овде и пак ке посакаш да пробаш што вкусно направила денес мамичка:pipi:
А од тоа отугување од дома и оставен самиот на себе многу тинејџери тргнаа по лош пат.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Eх и ти си подготвен цел свој живот да јадеш јајца,кобасици и пици?ебате здравиот живот.А што ако барем еднаш ја залепиш кошулката?ке велиш оф леле мори мајко и следниот пат ке ја повикаш нејзе...Ручекот кој што го прави мајката е поубав од пиците и такви суви работи.Таа ке направи за својот сопруг вкусно јадење па и ти се овде и пак ке посакаш да пробаш што вкусно направила денес мамичка:pipi:
А од тоа отугување од дома и оставен самиот на себе многу тинејџери тргнаа по лош пат.
хммм...донекаде имаш право. Ама тоа не е правило.
Процентуално не знам..ама од мое искуство т.е јас луѓе што познавам...многу од нив станаа луѓе од кога се осамостоија, што би рекле им дојде паметот. Имам и роднини и пријатели такви случаи.
А знам и луѓе кои баш поради тоа што не им дозволиле да пробаат сами, направиле многу глупости само да го искажат револотот поради тоа.
Така да ...Зависи како е воспитан човек, какви пријатели има и колку ќе дозволи негативните елементи од општеството да влијаат врз него.
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Како ја наоѓате сатисфакцијата во реченицата, ми готват, ми перат, ми плаќаат? Уживате у тоа да бидете паразити или нешто пропуштам?
:icon_lol:Уше се мислам како не ја најде сатисфакцијата во оваа реченица.:icon_lol: Ок животот е мизерен, ама кога ми готват, перат, плаќаат не успеам да најдам сатисфакција, is just LAME!:icon_lol:
Try it, you will find it. :icon_lol:
 
Член од
24 април 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Mislam deka i ne e mnogu tesko i vo Makedonija dokolku saka nekoj mlad da se osamostoi,no ne celosono osamostojuvanje,delumno.Primer da zviee so cimer ili cimerka so sto bi se reducirale trosocite.Licno jas sum studentka koj studira vo drug grad,ziveam so cimerki i gi delime trosocite sto ja olesnuva celata situacija.Od prilika mesecno trosam 14000den so se kirija,smetki za struja,voda,greenje,internet,za jadenje,za fax,pa duri i za izleguvanje.Pa kako sto nekoj bese spomnal deka od prilika bi mozele da se zarabotat 16000 toa e super sto znaci moze da se opstane. Gotvenjeto,peglanjeto,cistenjeto i ne e nekoja mnogu teska rabota se e do navikata.Koga ke si sam i da ne znaes nesto ke se naucis.Suma sumarum so malku poveke trud,zelba trpenie moze da se uspee. :toe:
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Eх и ти си подготвен цел свој живот да јадеш јајца,кобасици и пици?ебате здравиот живот.А што ако барем еднаш ја залепиш кошулката?ке велиш оф леле мори мајко и следниот пат ке ја повикаш нејзе...Ручекот кој што го прави мајката е поубав од пиците и такви суви работи.Таа ке направи за својот сопруг вкусно јадење па и ти се овде и пак ке посакаш да пробаш што вкусно направила денес мамичка:pipi:
А од тоа отугување од дома и оставен самиот на себе многу тинејџери тргнаа по лош пат.
Ауу...идеме на карта здрав живот. Ако тоа ти е оправдување, тогаш секоја чест. Да дома мајка ти секогаш има време да ти зготви храна полна со витамини и без холестерол. Ова може да се искористи како реклама за зејтин.

Никој не рече дека цел живот ќе јадам тоа, туку напоменав само неколку работи што во моментов знам да ги направам. Сепак нека ти текне дека и мајка ти научила како се готви со тек на време, а не се разбудила еден сончев ден и напамет го знаела „Готвачот за домаќинки“. Работата е што ти е многу полесно кога на готово дома мамичка се ќе ти спреми, за да имаш ти повеќе време за на „кајгана“. Не дај боже да ти текне и ти да направиш од „магичниот ручек“. ;)

Никој не вели дека од фамилијарниот ручек ќе ескивирам. Побогу, па затоа се вика фамилијарен. Зар кога ќе се отселиш од дома и ќе формираш семејство нема да одиш кај твоите на ручек!? Не си ми јасна баш.

„...оставен самиот на себе многу тинејџери тргнаа по лош пат“. Какви глупости. Знам за млади луѓе кои живеат во богати фамилии и не се оставени сами на себе, па пак тргнуваат по лош пат. Кој е крив тогаш !? Лошиот ручек можеби !? ;)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Eх и ти си подготвен цел свој живот да јадеш јајца,кобасици и пици?ебате здравиот живот.А што ако барем еднаш ја залепиш кошулката?ке велиш оф леле мори мајко и следниот пат ке ја повикаш нејзе...Ручекот кој што го прави мајката е поубав од пиците и такви суви работи.Таа ке направи за својот сопруг вкусно јадење па и ти се овде и пак ке посакаш да пробаш што вкусно направила денес мамичка:pipi:
А од тоа отугување од дома и оставен самиот на себе многу тинејџери тргнаа по лош пат.

хммм...донекаде имаш право. Ама тоа не е правило.
Процентуално не знам..ама од мое искуство т.е јас луѓе што познавам...многу од нив станаа луѓе од кога се осамостоија, што би рекле им дојде паметот. Имам и роднини и пријатели такви случаи.
А знам и луѓе кои баш поради тоа што не им дозволиле да пробаат сами, направиле многу глупости само да го искажат револотот поради тоа.
Така да ...Зависи како е воспитан човек, какви пријатели има и колку ќе дозволи негативните елементи од општеството да влијаат врз него.
Апсолутно нема право. Поразите и победите се дел од животот. Успехот и несупехот во животот се дел од нас. Некој од нас ќе стане директор на сопствена фабрика, некој ќе умре од дрога. Нормално е и не зависи од тоа дали останал дома по 18. година или не.

Всушност, кога сме тука, ако детето по 18. замине од дома и стане наркоманче, значи дека уште пред да дојде до таа фамозна осумнаесетка бил третиран погрешно. Лошо воспитан, репресиран или комплетно препуштен на себе и улицата без никакво домашно влијание што е исто толку лошо. Но, на детето да му го одземеш правото да биде човек е исто како да си го фрлил во контејнери по раѓање.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Апсолутно нема право. Поразите и победите се дел од животот. Успехот и несупехот во животот се дел од нас. Некој од нас ќе стане директор на сопствена фабрика, некој ќе умре од дрога. Нормално е и не зависи од тоа дали останал дома по 18. година или не.

Всушност, кога сме тука, ако детето по 18. замине од дома и стане наркоманче, значи дека уште пред да дојде до таа фамозна осумнаесетка бил третиран погрешно. Лошо воспитан, репресиран или комплетно препуштен на себе и улицата без никакво домашно влијание што е исто толку лошо. Но, на детето да му го одземеш правото да биде човек е исто како да си го фрлил во контејнери по раѓање.
Идејата ми беше дека постојат лабилни лица, кои ако бидат оставени сами на себе сигурно ќе бидат деструктивни, и останувањето дома и одржувањето каква таква контрола, можеби ќе ги спречи да отидат во погрешната насока, но мислам дека за ова може да се збори во сосема друга тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom