Која е вистинската вера/религија?

Член од
13 април 2021
Мислења
3.151
Поени од реакции
10.536
Ниту една не е вистинска, затоа што сите религии се човечки изуми, создадени под влијание на различни историски, културни и социјални фактори, како и индивидуални духовни искуства и верувања.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
192
Поени од реакции
78
Каде го прочита тоа дека Христијанството ја става жената во подредена улога баш ме интересира, дај извадоци од Библијата што те наведуват на таков заклучок, мислам дека нема да успееш да најдеш. Ајде малце просветли не.
И што ако ти посочат? Ќе се се откажеш од христијанството?

Баш да видиме:
1 Corinthians 11:3

3 But I want you to understand that the head of every man is Christ, the head of a wife is her husband and the head of Christ is God.

1 Corinthians 14:34
34 the women should keep silent in the churches. For they are not permitted to speak, but should be in submission, as the Law also says.

Ephesians 5:22–24
22 Wives, submit to your own husbands, as to the Lord.
23 For the husband is the head of the wife even as Christ is the head of the church, his body, and is himself its Savior.
24 Now as the church submits to Christ, so also wives should submit in everything to their husbands.

Colossians 3:18
18 Wives, submit to your husbands, as is fitting in the Lord.

1 Timothy 2:11–12
11 Let a woman learn quietly with all submissiveness.
12 I do not permit a woman to teach or to exercise authority over a man; rather, she is to remain quiet.

Titus 2:5
5 to be self-controlled, pure, working at home, kind, and submissive to their own husbands, that the word of God may not be reviled.

1 Peter 3:1
1 Likewise, wives, be subject to your own husbands, so that even if some do not obey the word, they may be won without a word by the conduct of their wives,

1 Peter 3:5–6
5 For this is how the holy women who hoped in God used to adorn themselves, by submitting to their own husbands,
6 as Sarah obeyed Abraham, calling him lord. And you are her children, if you do good and do not fear anything that is frightening.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.813
Поени од реакции
8.422
Каде го прочита тоа дека Христијанството ја става жената во подредена улога баш ме интересира, дај извадоци од Библијата што те наведуват на таков заклучок, мислам дека нема да успееш да најдеш. Ајде малце просветли не.
Еве колегата @Херман наведе убаво некои делови, истите можеш и онлајн да ги најдеш во Македонскиот превод.

Или следен пат кога ќе одиш на свадба за време на опредот во црквата попот цитира дка жената треба да го слуша мажот и да му се покори.

Единствено секуларизацијата на општествата овозможи на жените да им се дадат права.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.678
Поени од реакции
3.806
Единствено секуларизацијата на општествата овозможи на жените да им се дадат права.
Прилично точно; но ако име малку понатаму, ќе видиме дека „давањето„ права станува безмалку неограничена категорија, која одмана е навлезена во безумие.

Наведи ни пар „права„ кои им се дадени на жените, а кои верата Христова не ги познава, па да расудиме и процениме колку (не) се корисни.
Автоматски споено мислење:

Ниту една не е вистинска, затоа што сите религии се човечки изуми, создадени под влијание на различни историски, културни и социјални фактори, како и индивидуални духовни искуства и верувања.
Ако ниту една не е вистинска, ама секоја од нив вели дека токму таа е вистинската, од кај тогаш се појавиле религиите, кои, види чудо, постојат и во нашено „најнапредно„ време, кое е навлезено во атеизам и во безумие.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
За да знаеме која е вистинската религија трбе да ги познаваме сите религии кои постојат и постоеле во светот.
Колку се, над 1000!??
Така да нема шанса да се даде точен одговор на ова прашање.
Која е вистинска вера? Таа што е во моето срце, таа каде што е и БОГ...и секој има право да верува во кого сака.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.151
Поени од реакции
10.536
Ако ниту една не е вистинска, ама секоја од нив вели дека токму таа е вистинската, од кај тогаш се појавиле религиите, кои, види чудо, постојат и во нашено „најнапредно„ време, кое е навлезено во атеизам и во безумие.
Па токму тоа ти го зборам. Од човечката потрага да се разбере постоењето, моралот и целта на универзумот.
Повеќето религии потекнуваат уште од античко време кога човештвото немало научно разбирање. Преку вербата луѓето си давале објаснувања за природните феномени, неубави работи и личните искуства и имале чувство на припадност во заедницата. Како што еволуирале општествата, така се развивале и нивните религии, нормално прилагодувајќи се на новите културни контексти и предизвици. Верувањата и традициите не е невообичаено дека се пренесуваат од генерација на генерација.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.167
Иако сум Христијанка ги почитувам останатите вери, но сепак, највеќе си ја сакам Христијанската вероисповест, јас не славам Бајрам, и сметам дека жените се доста периферно поставени во таа вера, не ми се допаѓа тоа, а Бог е еден.
Верата во праведноста, љубовта, чесноста, сомилостието е правата вера.
Се прашувам, зошто ли мораше да потенцираш дека не славиш Бајрам.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.451
Поени од реакции
19.715
Се прашувам, зошто ли мораше да потенцираш дека не славиш Бајрам.
Заради четфрото говорно бајрамско подручје.
Очајна се издаде дека муж ву е мусли,ск неможе да се извади на сфи стране.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.362
Поени од реакции
2.274
Заради четфрото говорно бајрамско подручје.
Очајна се издаде дека муж ву е мусли,ск неможе да се извади на сфи стране.
Зашто @мкд владе збореше глупости дека муж ми бил муслиман ахаххах
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.655
Општествата/државите кои себе си се гледаат за рисјански, а ја одделиле религијата/Црквата од државата, веќе не се рисјански, туку секуларни.

Токму од нив и ни доаѓа LGBTCJQWED@D идеологијата и сличните срања.
Автоматски споено мислење:



Е ми дај кажи како се прај таа работа, да не си го арчам животов бадијала...:(
...кога ќе престанеш во секое поинакво толкување на бог и верување во истиот да гледаш непријатели и неверници,кога ќе го прифатиш своето верување како начин на живот и размислување,кога ќе им го свртиш грбот на туторите и демагозите од било какво свештено чиновништво....и за крај, кога ќе успееш да ги "гушнеш" и своите непријатели :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.678
Поени од реакции
3.806
...кога ќе престанеш во секое поинакво толкување на бог и верување во истиот да гледаш непријатели и неверници,кога ќе го прифатиш своето верување како начин на живот и размислување,кога ќе им го свртиш грбот на туторите и демагозите од било какво свештено чиновништво....и за крај, кога ќе успееш да ги "гушнеш" и своите непријатели :)
...кога ќе...
...кога ќе...
...кога ќе...

Откако „ќе„...тогаш ќе станеш атеист и све ќе ти биде ем „рамно„ ем „исто„...:)
Автоматски споено мислење:

Па токму тоа ти го зборам. Од човечката потрага да се разбере постоењето, моралот и целта на универзумот.
Повеќето религии потекнуваат уште од античко време кога човештвото немало научно разбирање. Преку вербата луѓето си давале објаснувања за природните феномени, неубави работи и личните искуства и имале чувство на припадност во заедницата. Како што еволуирале општествата, така се развивале и нивните религии, нормално прилагодувајќи се на новите културни контексти и предизвици. Верувањата и традициите не е невообичаено дека се пренесуваат од генерација на генерација.
Младиќу,

објаснувањево за појавата и историскиот тек кај религиите ти е ептен редукционистичко а вала, и прилично и марксистичко, во стилот „...некогаш луѓето биле мноу заостанати, па си го толкувале Светот и животот како малоумници...„.

Прочепкај малку повеќе низ историјата и самиот ќе увидиш со какво знаење располагале историски познатите општества, без притоа да ги споредуваш со денешните состојби, за кои сметаш дека се врв во човековото знаење воопшто.
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.655
...кога ќе...
...кога ќе...
...кога ќе...

Откако „ќе„...тогаш ќе станеш атеист и све ќе ти биде ем „рамно„ ем „исто„...:)
...за да користиш сарказам треба и да знаеш како се прави тоа,нели?
...знаеш ти и подобро,ајде ќе те биде :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.678
Поени од реакции
3.806
...за да користиш сарказам треба и да знаеш како се прави тоа,нели?
...знаеш ти и подобро,ајде ќе те биде :)
Знам, веќе ме бива...:)...со сета моја (не)скромност.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.713
Сепак врти сучи - сите одат во лудило ако не се православни христијани... и тие сеуште постојат бидејќи ја имаат вистината :)
Кога веќе спомнавте сарказам, па и јас да се пробам :D

Жени каде што се поставени да се над мажите и да управуваат со фирми, не ги бидува по се изгледа, според одредени православни момци кои се плашат жената да е успешна и да им кажува на мажите што и кога да сработат за да ефективно се заврши работата...
Луѓе кои не живеат со жена - не ги слушајте за ништо во однос на животот! Тие зборуваат за смртта и за минливоста и непотребноста од човечкото месо и крв на Земјата! :)
Бегајте колку ве држат нозете од такви луѓе кои проповедаат такви ствари!

Се додека жената не се постави за свештеничка, бегајте од тие религии - толку е едноставно... ставете пепел на сите други проповеди и разводенување на реалноста... тие религии нудат поделба, моето па моето, сите други сте казнети, ако треба и јас ќе ве казнам - вреска верникот и свештеникот...

Тивко, полека, барајте си чарето инаку, тешко нам и тешко вам и тешко на Земјата која ја газиме... :coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom