Која е вистинската вера/религија?

Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
На почетокот постоел јудеизмот, односно верувањето во еден Бог. Бидејќи грешноста на лугето станала преголема, затоа Бог промислил да им даде спасение на лугето, односно да го зртвува својот еднинороден син Господ Исус Христос. Така настанува новиот завет кој е продолзеток на стариот. Подоцна се создаваат нови религии и секти, а некои опстојуваат и до денес. Според вас која е вистинската?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Вистината е во Православната Христијанска Црква, верувањето во Единиот Бог Господ Исус Христос.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
На почетокот постоел јудеизмот, односно верувањето во еден Бог. Бидејќи грешноста на лугето станала преголема, затоа Бог промислил да им даде спасение на лугето, односно да го зртвува својот еднинороден син Господ Исус Христос. Така настанува новиот завет кој е продолзеток на стариот. Подоцна се создаваат нови религии и секти, а некои опстојуваат и до денес. Според вас која е вистинската?
Нема вистинска. Сите се исти т.е. лажни.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Полека...а што беше вистина?
 

ScaryGirl

Lurker
Член од
19 јуни 2008
Мислења
303
Поени од реакции
4
никоја не е вистинска.сите се измислени.да беше некоја од нив вистинска, ќе ја имаше само таа.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
На почетокот постоел јудеизмот, односно верувањето во еден Бог. Бидејќи грешноста на лугето станала преголема, затоа Бог промислил да им даде спасение на лугето, односно да го зртвува својот еднинороден син Господ Исус Христос. Така настанува новиот завет кој е продолзеток на стариот. Подоцна се создаваат нови религии и секти, а некои опстојуваат и до денес. Според вас која е вистинската?
Грешка!
На почетокот постоела египетската митологија, па јудаизмот, па христијанството. Грешноста на луѓето не станала преголема, таа отсекогаш била на исто ниво, Господ не дал никакво спасение, затоа што не постои, Исус не е син Божји, поради тоа што Бог не постои.

А за вистинската.... нема таква, зависи во која држава си.

п.с.
И зошто си дал, така погрешен наслов? Место да прашаш која е вистинската христијанска црква, ти ја пишуваш темата со наслов за вистинска религија, а бараш мислење за христијанството. Баш ме интересира муслиманите тука што ќе ти кажат!
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Па грешка , а анимализам , тотенизам и др , ги заборавите ?

Тие се пред вашата ВИСТИНСКА религија .. прво е полиетизамот , потоа е моноетизамот
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Ако не знаете за вистина и за вистинска вера тогас зивеете во нереален свет и сте изгубени случаи.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Кога и да влезам во некоја тема од подфорум „Религија“, наоѓам препуцавање за тоа што постоело, што не постоело, некој други очајно се убедуваат да проповедаат за одредена религија, трети се стални опоненти. Не дека ми смета, јасно сум кажал дека секој има право на свое мислење, а јас сум најмалку оној кој нешто може да дозволи или забрани овде, на форумов. Јас само сакам да ве ЗАМОЛАМ, најкултурно, па ако сакате и најпонизно, отворајте соодветни теми со соодветни наслови, и пишувајте издржани постови...Имајте обзир за луѓето како мене...Јас сакам да научам, сакам да се едуцирам и да разберам се, покрај од православието, сакам да научам и за исламот, и за будизмот....па и за атеизмот и неговите сфаќања. Затоа сметам дека, земајќи го во обзир фактот дека има тема за тоа дали Бог постои или не, пишувајте нешто поучно на ваквите теми...

Се извинувам на забелешките, и ви се заблагодарувам на разбирањето.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
да постоеше вистинска религија немаше да има потреба од повеќе религии
и јасно дека христијанот ќе ти рече христијанска(католичка/православна)
муслиманот-муслиманската
будист-будистичка
скинтолог-скиентологија...
......
.....
атеист-ниедна

значи уште една од многуте теми која поентата гласи мојот бог е подобар(вистински)од твојот(невистински)
ти ќе гориш во пеколот:)baeh:)ја не:)baeh:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom