Која е вистинската вера/религија?

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.531
Поени од реакции
1.088
Која е вистинската вера/религија?

Првин човек да си го одговори вечното прашање "кој сум јас" ,па после да суди за вистинската вера/религија.

Во спротивно не е битно која е вистинска, кога тој што одбра или суди е невистинит/идол.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.499
Поени од реакции
19.909
Која е вистинската вера/религија?

Првин човек да си го одговори вечното прашање "кој сум јас" ,па после да суди за вистинската вера/религија.

Во спротивно не е битно која е вистинска, кога тој што одбра или суди е невистинит/идол.
Ти одговори ли си устфари кој си ти?
Ај ако не е тајна еве пиши ни кој си што си(знаеш дека не алудирам на лични податоци и приватност).Много филозофираш,а ништо не кажуеш.Духовност бла бла бла.Можда тебе ти е убаво,ако,нека ти е.Ама дај еве образложи што си како си.
Глеам дека ептен си духовно настроен.Ама никако да објасниш што си.
Христијанин мислу дека едн пут пиша дека не си.Некој мистичан спиритуалист?

И што ти значеше поука на денот?
Тија што не дигнале сидро, збориф за едрење.Што као демек сфе неписмени верници,удараф се у груди,постиф,причеста и слично,а врску си немаф од веру?
За овој си упрао,девеес посто су такфи,верници на батерие.
Ама образложи ми зшто се ти праиш оргиналан верник и сфи ги глеаш како да су под тебе.Само некои метафорични глупости пишуеш,а си обичан смртник.
Како и сфи ми.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.372
Поени од реакции
2.295
Иако сум Христијанка ги почитувам останатите вери, но сепак, највеќе си ја сакам Христијанската вероисповест, јас не славам Бајрам, и сметам дека жените се доста периферно поставени во таа вера, не ми се допаѓа тоа, а Бог е еден.
Верата во праведноста, љубовта, чесноста, сомилостието е правата вера.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.792
Поени од реакции
3.992
Верата во праведноста, љубовта, чесноста, сомилостието е правата вера.
И другите вери пропагираат вакви или слични вредности, кои се пред се‘ чисто човечки потреби, а не религиозни доктрини.

И сеа, шу прајме? Која е вистинската?...
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.372
Поени од реакции
2.295
И другите вери пропагираат вакви или слични вредности, кои се пред се‘ чисто човечки потреби, а не религиозни доктрини.

И сеа, шу прајме? Која е вистинската?...
Христијанската е вистината. Исламот учи дека одмаздата е благословена, џихадот е света војна, значи поучува на крвопролевање. Исламот ја става жената во подредена улога, не сме еднакви со мажите таму. Тоа е секта проширена во светски размери. Не значи ако пола свет ја практикуваат дека е исправна.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.792
Поени од реакции
3.992
Христијанската е вистината. Исламот учи дека одмаздата е благословена, џихадот е света војна, значи поучува на крвопролевање. Исламот ја става жената во подредена улога, не сме еднакви со мажите таму. Тоа е секта проширена во светски размери. Не значи ако пола свет ја практикуваат дека е исправна.
Покрај рисјанството и Исламот постои мноштво од други религии по Земјава, кои учат „за ова и за она„ и како од тоа мноштво да знам која е онаа вистинската?...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.327
Поени од реакции
4.671
...вистинската ќе ја препознае нашето срце
...религијата е една работа, а верувањето е друга.Иако многумина мислат дека е едно те исто :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.792
Поени од реакции
3.992
...вистинската ќе ја препознае нашето срце
А кога ќе се случи тоа препознавање? Во некоја недочекана иднина? Во некоја „посветла иднина?...
Автоматски споено мислење:

...религијата е една работа, а верувањето е друга.Иако многумина мислат дека е едно те исто :)
Не се „исто„, ама се взаемно зависни.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.327
Поени од реакции
4.671
А кога ќе се случи тоа препознавање? Во некоја недочекана иднина? Во некоја „посветла иднина?...
Автоматски споено мислење:



Не се „исто„, ама се взаемно зависни.
...некому што цел живот го живеел по свети закони,писанија и верски подучувања никогаш
...а некому како тивко ветре што пирка во рана пролет :)
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.481
Исламот ја става жената во подредена улога, не сме еднакви со мажите таму.
Христијанството исто ја става жената во подредена улога но за среќа државите кои се доминантно Христијански изградиле општества каде прво ја одделиле религијата од власта и потоа како секуларни општества им дале на жените права.

Исламските општества сеуште го немаат (ако воопшто се случи) поминато овој процес.

Дополнителен проблем за правата на жените:

Коефициент на интелигенција по држава.

1712923804500.jpeg


 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.792
Поени од реакции
3.992
Христијанството исто ја става жената во подредена улога но за среќа државите кои се доминантно Христијански изградиле општества каде прво ја одделиле религијата од власта и потоа како секуларни општества им дале на жените права.
Општествата/државите кои себе си се гледаат за рисјански, а ја одделиле религијата/Црквата од државата, веќе не се рисјански, туку секуларни.

Токму од нив и ни доаѓа LGBTCJQWED@D идеологијата и сличните срања.
Автоматски споено мислење:

...некому што цел живот го живеел по свети закони,писанија и верски подучувања никогаш
...а некому како тивко ветре што пирка во рана пролет :)
Е ми дај кажи како се прај таа работа, да не си го арчам животов бадијала...:(
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.827
Поени од реакции
8.481
Општествата/државите кои себе си се гледаат за рисјански, а ја одделиле религијата/Црквата од државата, веќе не се рисјански, туку секуларни.

Токму од нив и ни доаѓа LGBTCJQWED@D идеологијата и сличните срања.
Пред се од Америка почнале и Америка е главната движечка сила која ги пропагира, лобира, извезува и подржува такви идеологии и срања но ако сега почнам да ги редам по имиња главните финансиери веќе ќе влеземе во атисемитизам :D
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.372
Поени од реакции
2.295
Христијанството исто ја става жената во подредена улога но за среќа државите кои се доминантно Христијански изградиле општества каде прво ја одделиле религијата од власта и потоа како секуларни општества им дале на жените права.

Исламските општества сеуште го немаат (ако воопшто се случи) поминато овој процес.

Дополнителен проблем за правата на жените:

Коефициент на интелигенција по држава.

Прегледај го приврзокот 412753
Каде го прочита тоа дека Христијанството ја става жената во подредена улога баш ме интересира, дај извадоци од Библијата што те наведуват на таков заклучок, мислам дека нема да успееш да најдеш. Ајде малце просветли не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom