Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

H

HoT _iCe

Гостин
Од НЛБ последниве години се станати тежок крш, една услуга не можат да ти овозможат, жити вадење пари од банкомат, за тоа и ја можам банка да си отворам.

Препорака за банка?
Ја бегам од Охридску у Стопанску.
Причина е што су још заглавени у 2008 годину и прости работе како апликацие, м-банкинг и слични глупости су за њима апстрактна појава.
Два три пут се дешава колеге да ме заебавав дека стигнала плата, трчу на банкомат у 2018 год да проверу дека ме дупив и дека нема, док има банке сс аплцикацие и глупости да си провериш онлајн.
Беше и у Охридску, прашува што како, триста токени, пинови и глупости ми тражив и реши да ги решу по кратак поступак. Плус имам много трансацкие онлајн што не ми ги одобруев ради картицу(Виза) а имам паре на њума, не знам зашто, ни они неумев да ми објаснив.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најискрено незнам дали имаат малку и вработените им се за нигде овие постариве пак младиве се очај овде па во Струга и најмногу клиенти имаат а спори се ко желки треба сат време да чекам само ред
На интернет со неа имаш ли плаќано некоја повисока сума, за да видиш дали ти стига таква лозинка за верификација?

Иначе на сите банки кога ќе им ги погледнеш апликациите им се ужас и мислат дека ако се бесплатни и ај ќе помине и ваква.
Не може да се логира со пин и бара застарено со креирање на корисничко име, не и стигнуваат нотификации за прилив, нема опција за промена на лозинка и некаде мора да го избришеш корисничкото име и да направиш се одново, а за тоа ти треба број кој еднаш го имаат испратено на мејл или во банката да одиш да ти сменат лозника која некои ја наплаќаат. Ако ја избришеш апликацијата за некоја банка ти требаат нови пинови пак одиш во банката. 2019 година ќе дојде и за секаква глупост да одиш во банката. Зошто да биде едноставно кога може да биде комплицирано.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Vo Komercijalna aplikacijata ti e so PIN, fingerprint i najnovo so Face ID. Plus, pri sekoj priliv ili odliv ti ide odma notifikacija.
Besplatna e.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.661
Vo Komercijalna aplikacijata ti e so PIN, fingerprint i najnovo so Face ID. Plus, pri sekoj priliv ili odliv ti ide odma notifikacija.
Besplatna e.
Isto i vo nlb, pin za logiranje, sekoj priliv i odliv stiga poraka, lesno pregledna, ima dosta opcii, zadovolen sum so visa electronot, za sesto ja koristam, marketi, barovi...

Posledno imav problem so limit za internet plakjanje, porano go nemav ama izgleda so obnovata na kartickata e resetirano, ja ima opcijata vo aplikacijata da si odredis ti kolkav sakas da bide ama nemav pristap... navodno za sigurnost im bilo, pa mora da se javis ili licno u banka a jas ne vo mk... Pa brat mi na mob se pretstavuvase kako mene

Me interesira dali imaat fiksen procent provizija ako izvadam kesh od drug bankomat ili zavisi civ e bankomatot t.e od koja druga banka vadam (also stranstvo)?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.246
Поени од реакции
78.872
Искуство некој што кеширал чек од САД во Македонија ? Во која банка и дали ви гарантираа дека ке биде искеширан ?
Mислам дека освен NLB друг никој не го праи тоа. Се чека 20-тина дена. Зимаат некои 600 ден.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Me interesira dali imaat fiksen procent provizija ako izvadam kesh od drug bankomat ili zavisi civ e bankomatot t.e od koja druga banka vadam (also stranstvo)?
И мене ме интересира ова, колкава им е провизијата за вадење поголема сума од банкомат во странство.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Vo Komercijalna aplikacijata ti e so PIN, fingerprint i najnovo so Face ID. Plus, pri sekoj priliv ili odliv ti ide odma notifikacija.
Besplatna e.
Апликацијата е бесплатна, ама не е бесплатно известувањето за секој прилив и одлив. Провери си.

Иначе со логирање се понапред од другите, ама и имаат некои работи кои треба да ги отстранат демек според нив ги има поради безбедносни причини.
Не се прави скриншот, имаат ограничување на плаќањата ако апликацијата е инсталирана на рутиран уред и го сметаат за помалку безбеден.
Ја разгледав и немаат export опција за ако платиш уплатница за да можеш да си ја испринташ.

Isto i vo nlb, pin za logiranje, sekoj priliv i odliv stiga poraka, lesno pregledna, ima dosta opcii, zadovolen sum so visa electronot, za sesto ja koristam, marketi, barovi...

Posledno imav problem so limit za internet plakjanje, porano go nemav ama izgleda so obnovata na kartickata e resetirano, ja ima opcijata vo aplikacijata da si odredis ti kolkav sakas da bide ama nemav pristap... navodno za sigurnost im bilo, pa mora da se javis ili licno u banka a jas ne vo mk... Pa brat mi na mob se pretstavuvase kako mene

Me interesira dali imaat fiksen procent provizija ako izvadam kesh od drug bankomat ili zavisi civ e bankomatot t.e od koja druga banka vadam (also stranstvo)?
Кој пакет го имаш од овие и според ова пристапот за промена на лимит е во пакет кој се наплаќа.
Фиксен процент на провизија барем така и пишува во тарифникот.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
910
Поени од реакции
589
Апликацијата е бесплатна, ама не е бесплатно известувањето за секој прилив и одлив. Провери си.

Иначе со логирање се понапред од другите, ама и имаат некои работи кои треба да ги отстранат демек според нив ги има поради безбедносни причини.
Не се прави скриншот, имаат ограничување на плаќањата ако апликацијата е инсталирана на рутиран уред и го сметаат за помалку безбеден.
Ја разгледав и немаат export опција за ако платиш уплатница за да можеш да си ја испринташ.


Кој пакет го имаш од овие и според ова пристапот за промена на лимит е во пакет кој се наплаќа.
Фиксен процент на провизија барем така и пишува во тарифникот.
komercijalna ispraca besplatni notifikacii, i ne se naplacaat.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Не знам јас ова го видов.


Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Da vo pravo si, ama procitaj malce pogore deka toa se odnesuva za SMS izvestuvanje i ne za notifikacija od samata aplikacija.

Notifikaciite na samata aplikacija se besplatni dodeka vo samata aplikacija ima i odreduvanje na limiti od kartichki bilo za ATM bilo za POS terminali odnosno internet. No, za da imas pravo da smenis limiti, mora da imas aktivirano vo samata aplikacija transakcii so lista na kodovi.

@Forza Milan!!!, da poradi bezbednosni pricini ne mozes da pravis screenshot, inace dobro kje bese export na nalog, inaku istiot nalog mozes da go printas preku web iako e realiziran preku mobilen.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
КОЈА Е ЦЕНАТА НА БАНКАРСКАТА УСЛУГА ЗА ПРИМАТЕЛИ НА ПЛАТА?

https://kapital.mk/koja-e-tsenata-na-bankarskata-usluga-za-primateli-na-plata-2/

Начинот на кој некои банки наплаќаат трошоци за водење на сметките на клиентите, трошоци за вадење пари од банкомат, за затворање или отворање на сметка и многу други скриени трошоци понекогаш изгледа како возење со „диво“ такси во кое никој не ја знае тарифата.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Стопанска банка пред 2 месеци ми се јавуваат и ми викаат господине имате долг и доколку не го подмирите ќе ви ја замрзнеме сметката. И ја прашувам колку е долгот и вика 10 денари. И викам абе не ви е срам да се јавувате за 10 денари и да блокирате сметки.

Остана нема 2 минути по што ми даде одговор дека и за 1 денар се јавувале. Какви неандерталци само...за 10 денари долг ми се јавуваат. После ќе те даде на извршител и ќе должиш 10.000 денари наместо 10.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.951
Хаха

Почитувани,
Би сакалe да Ве известиме дека НЛБ Банка ја укина каматата на позитивно салдо на трансакциските сметки кај физичките лица. Воедно се укинува и каматата на денарските и девизните депозити по видување кај физичките лица.
Измените се со важност од 01.12.2018 година и се однесуваат на сите постојни и новосклучени договори за трансакциски сметки и депозити.
За сите дополнителни прашања, Ви стоиме на располагање во најблиската експозитура на Банката.

Со почит,

НЛБ Банка
Ова нешто сигнал дека идеме кон ЕУ и НАТО?! Придонес за живот во Македонија?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дечки јас сум од нлб банка, и со картичкава ако истам пари од банкомат на халк (пример) дали ми се задржвит фиксна провизија или варират во зависност од сумата?
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Дечки јас сум од нлб банка, и со картичкава ако истам пари од банкомат на халк (пример) дали ми се задржвит фиксна провизија или варират во зависност од сумата?
Tuka imas odgovor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom