Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Jас сум во Охридска и се многу тапа банка. Ама пусто немам време многу да префрлам се во друга банка. Е сега ми каснат многу со една услуга и веќе нема смисла да седам таму па се мислам во која банка да одам или сите се исто срање? Иначе од Охридска се најзаспани нити нудат нешто подобро банкоматите често се аут иако ги има најмалце на оваа банка и др ствари. Додуша знаат да се јават само кога нудат кредит.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Хаха



Ова нешто сигнал дека идеме кон ЕУ и НАТО?! Придонес за живот во Македонија?
Чекај малку ова е за орочување депозит за кој имаа к.стапки околу 1.8 до 2% и сега ги икинуваат? И за другите банки е исто?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.921
Чекај малку ова е за орочување депозит за кој имаа к.стапки околу 1.8 до 2% и сега ги икинуваат? И за другите банки е исто?
Ова е за каматите на трансакциски сметки и на девизно и денарско штедење по видување.

Пример имаш сметка обична трансакциска кај што ти иде плата. и на неа чуваш онака 30.000ден да речеме, таму имаше месечна каматна стапка од 0.2% или некој 60ден. даваше банката.

Или па имаш девизи 3-4000€ ама не сакаш да ги орочиш него да ти бидат достапни кога сакаш да ги ваѓаш, во НЛБ познато Ависта штедење... е и таму имаше 0.1% или 4€ даваа на 4000€

Е сега тоа го нема.
Џабе ти си им оставил СВОИ пари да ги вртат во промет. За тоа не добиваш никаква надокнада па макар била и симболична.
Кај да е ќе почнат и провизија да земаат за чување на парите.

Најубо в тегла.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ова е за каматите на трансакциски сметки и на девизно и денарско штедење по видување.

Пример имаш сметка обична трансакциска кај што ти иде плата. и на неа чуваш онака 30.000ден да речеме, таму имаше месечна каматна стапка од 0.2% или некој 60ден. даваше банката.

Или па имаш девизи 3-4000€ ама не сакаш да ги орочиш него да ти бидат достапни кога сакаш да ги ваѓаш, во НЛБ познато Ависта штедење... е и таму имаше 0.1% или 4€ даваа на 4000€

Е сега тоа го нема.
Џабе ти си им оставил СВОИ пари да ги вртат во промет. За тоа не добиваш никаква надокнада па макар била и симболична.
Кај да е ќе почнат и провизија да земаат за чување на парите.

Најубо в тегла.
Барен нека не наплќаат за одржување на сметка и електронско банкраство месечно, и така ти ги вртат парите.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ова е за каматите на трансакциски сметки и на девизно и денарско штедење по видување.

Пример имаш сметка обична трансакциска кај што ти иде плата. и на неа чуваш онака 30.000ден да речеме, таму имаше месечна каматна стапка од 0.2% или некој 60ден. даваше банката.

Или па имаш девизи 3-4000€ ама не сакаш да ги орочиш него да ти бидат достапни кога сакаш да ги ваѓаш, во НЛБ познато Ависта штедење... е и таму имаше 0.1% или 4€ даваа на 4000€

Е сега тоа го нема.
Џабе ти си им оставил СВОИ пари да ги вртат во промет. За тоа не добиваш никаква надокнада па макар била и симболична.
Кај да е ќе почнат и провизија да земаат за чување на парите.

Најубо в тегла.
Јас, ставам девизи освен евра на штедна книшка и земам кредити за 2/100 камата со гаранција депозит а со парите од кредитот можеш, да ги трошиш, можеш да ставиш уште во девизи и да земеш уште кредит, можеш да купиш акции, недвижности, злато и се што е легално во МК. Во основа си се кладам на валути...нешто како легален Форекс. Само поверсатилно ама и со малку поголеми провизии.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
501
Поени од реакции
692
Барен нека не наплќаат за одржување на сметка и електронско банкраство месечно, и така ти ги вртат парите.
Provizija za odrzuvanje mislam deka site zemaat dodeka za elektronskoto bankarstvo nekoi go naplatuvaat, nekoi ne.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Здраво

Неможев некако да најдам најсоодветна тема за прањаево мое па ја одбрав оваа, ако има нешто модераторте нека го преместат во друга тема.

Се работи за Комерцијална Банка конкретно, е сега имам дозволен лимит од 2 плати, при некои реновирања дома лимитот го надминав и сега имам -од една плата, но веќе овај месец прави година одкако е дозволен лимитот и на апликацијта пишува дозволеното пречекорување трае до 02.2019.
Прашањето ми беше дали автоматско ке се обнови за уште една година или ќе ги бара банката назад парите до 0(Нула)? Секако да напоменам дека редовно има на сметка прилив секој месец и од плата, (да не речам народски, секогаш има пари на сметката).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Здраво

Неможев некако да најдам најсоодветна тема за прањаево мое па ја одбрав оваа, ако има нешто модераторте нека го преместат во друга тема.

Се работи за Комерцијална Банка конкретно, е сега имам дозволен лимит од 2 плати, при некои реновирања дома лимитот го надминав и сега имам -од една плата, но веќе овај месец прави година одкако е дозволен лимитот и на апликацијта пишува дозволеното пречекорување трае до 02.2019.
Прашањето ми беше дали автоматско ке се обнови за уште една година или ќе ги бара банката назад парите до 0(Нула)? Секако да напоменам дека редовно има на сметка прилив секој месец и од плата, (да не речам народски, секогаш има пари на сметката).
Еве ти
Screenshot_20190207-190159.png

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
imam dozvoleno precekoruvanje vo unibanka , vo dogovorot nemozam da najdam nekade da pisuva nekakva kamata , prasanjeto mi e dali ako sum zemal precekoruvanje primer 30,000 den isto tolku treba vratam i dali moze prvicniot rok za otplata da se produze
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
501
Поени од реакции
692
Dozvolenoto precekoruvanje e povrzano so platata ili penzijata koja ja primas vo odredenata banka. Toa znaci deka duri si so primanja vo taa banka nemas rok na vrakjanje t.e. istata se prolongira mesec po mesec ili na dva, tri meseca ili godisno, zavisi od bankata.
Kamatata mozes da ja proveruvas vo eden izvod od transakciska da barash. Tuka treba da ti pisuva.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Dozvolenoto precekoruvanje e povrzano so platata ili penzijata koja ja primas vo odredenata banka. Toa znaci deka duri si so primanja vo taa banka nemas rok na vrakjanje t.e. istata se prolongira mesec po mesec ili na dva, tri meseca ili godisno, zavisi od bankata.
Kamatata mozes da ja proveruvas vo eden izvod od transakciska da barash. Tuka treba da ti pisuva.
aha , a ako nemas primanja so se slucuva so precekoruvanjeto
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
501
Поени од реакции
692
aha , a ako nemas primanja so se slucuva so precekoruvanjeto
Precekoruvanjeto ima rok na vrakjanje, na primer ti vazi do septembar 2019, ako nemas od sega plata ili penzija precekoruvanjeto nema da ti se ukine, no, koga kje mu istekuva datumot togas bankata kje te izvestuva deka imas dolg kon bankata, itn.
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
Стопанска Банка но1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom