Кошарка - генерална дискусија (репрезентации)

Кој ке биде владетелот на светот?

  • САД

  • Канада

  • Аустралија

  • Франција

  • Србија

  • Шпанија

  • Грција

  • Словенија

  • Некој друг (пиши кој)


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.839
Поени од реакции
9.066
Ете го трагичарот. Промаши отворена тројка, полагање за 2+1 и сеа фрли у аут. Свака част на Германциве, заслужија после играва со САД.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.739
Поени од реакции
11.590
Скроз заслужено Германија, боље беа денес.

Ово Гудуриќ мамата ја еба у последниве 3 мин, се живо усра.
 
C

confusion

Гостин
Секоја чест за Германија, не потпаднаа под притисок и изиграа машки до крај, заслужено шампиони. Франц Вагнер и Шрудер секоја чест како ја носеа екипава.

За Србиве не знам што да кажам, ме изнервираа, сами себе се тепаа, комплетно паднаа под притисок, почнаа лошо второ полувреме и играа како сите кули да им се срушија, многу, многу грешки и лоши одлуки.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.433
Поени од реакции
3.357
Криво ми е највише за Аврамович , изгина човекот за курово здравје. Гудурич не ни очекував да дава клучни кошеви , толку му е капацитетот.
Да не остане незабележан Шрудер и како ги измести и ги искористи сите шанси што му се укажаа. Не успеаа Србите да го спречат , како Богдан шо беше невидлив цело второ.
Сосема заслужена победа на швабите , системски во нивен стил без пораз го освоија нивното прво светско.:bravobe:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.415
Поени од реакции
42.466
Алекса ГОАТ второ полувреме, само ради него беа у игра, напред назад све он битно и клучно напраи, нереално издание у 4та од него, све друго реално се испичка, се уцвика и го опипа срамот.
Милутинов не дае кош цела текма, Јович исто, дното го гушна у клучни моменти играше тотално нерезонски, Гудурич турчинот прича за себе, не толку ради тројката каде и Богдан се испичка да иде на 2, колку за зицерот што го промаши за 2 плус 1, и аутот што го фрли.

Судиите ги поебаа во битни моменти ама прашање е дали и тоа нешто ќе сменеше, Богдан кој требаше да е гејм чејнџер во второ го снема од терен, Алекса да не влезеше во емвипи моуд ќе изгубеа со double digit. Она на Петрушев мислам дека беше 2 плус 1, му свиреа фаул у напад и ова мислам дека е најголемата грешка на судиите, кога мечот се кршеше у 4та. И повредата на Добрич ги осакати али ако се земе све во предвид треба да се задоволни од турниров србите, никој не им го даваше финалево нит па титулата, да имаа малце повеќе среќа со повредите и Јокич да не им свртеше грб имаат тим и за злато, би биле така главни фаворити ама па кога све им беше подредено од тој аспект испаднаа од Италија, вака ова до некаде е и максимумот, имаат за што да жалат али денес беа полошиот тим и заслужено изгубија.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.080
Поени од реакции
2.388
Утакмицата ја изгубија во моментот кога ја украдоа топката и место да идат на обичен кош и да дојдат на -2, се извртеа за тројка да шутнат и нормално промашија.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.332
Поени од реакции
108.605
Малце ќе е клише сеа да го ругам ама овој Гудуриќ го мразам уште кога играше за Ѕвезда. Одличен играч со супер предиспозиции, само срце, муда и мозок во минус. Он ти е играч за екипа како МЗТ, знаат дека ќе бидат шампиони уште во септември па си тера лагано цела сезона без да се замара.

Жал ми е за Алекса, ова денес што го направи беше класичен пример за оставање срце на терен, дечкото буквално погина за тимот, 140 000% даде. Богдан во второ скроз невидлив и малце разочара од аспект на лидерство... Јовиќ јебига, премногу е млад и не ме чудат ваквите работи.

Германија заслужено, цел турнир без пораз, освен можда мечот со Латвија се друго им беше беспрекорно.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.415
Поени од реакции
42.466
Утакмицата ја изгубија во моментот кога ја украдоа топката и место да идат на обичен кош и да дојдат на -2, се извртеа за тројка да шутнат и нормално промашија.
На минус 1 ќе беа така, не 2, тројката беше за израмнување. Богдан тука се повлече, и се заеба, башка и во бонус беа германците така да фаул го носеше на линија за слободни. Лоша, многу лоша одлука, такви премногу направија во второ.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.323
Поени од реакции
6.838
Ау какво посерување на Гудуриќ. Отворена тројка, шут под кош, сега наместо на тројка која им е есина опција, подава на Милутинов. Сите до еден се посраа во второ, освен Аврамовиќ. Цело полувреме сам го изигра, без ни трошка помош од останатите. Видоа дека сите се посрани и само им го затворија Богдан, останативе милион грешки направија. Малион Јовиќ иако направи премногу глупи, неискусни грешки, покажа муда и постојано пробуваше. Трета четвртина и губењето на Светислав одлучувачки. Онакво форсирање на Милутинов во финале, преаматерски. Човекот цело пплувреме беше аут, не скокна по топка, он го држеше 7 минути, катастрофални на терен у 3/4-на. Стефан Јовиќ и Маринковиќ ми делува ко да ги заборави у соблекувална на полувреме.
 
C

confusion

Гостин
Тоа е, спорт не е само физичка сила, посебно на вакво високо ниво, најбитно е да носиш добри одлуки и да имаш интелигенција, Србиве имаа све освен ова во второ полувреме, само можам да кажам дека Алекса Аврамовиќ е злато вреден играч, само за него ми е криво, изгина поштено.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
Алекса ГОАТ второ полувреме, само ради него беа у игра, напред назад све он битно и клучно напраи, нереално издание у 4та од него, све друго реално се испичка, се уцвика и го опипа срамот.
Милутинов не дае кош цела текма, Јович исто, дното го гушна у клучни моменти играше тотално нерезонски, Гудурич турчинот прича за себе, не толку ради тројката каде и Богдан се испичка да иде на 2, колку за зицерот што го промаши за 2 плус 1, и аутот што го фрли.

Судиите ги поебаа во битни моменти ама прашање е дали и тоа нешто ќе сменеше, Богдан кој требаше да е гејм чејнџер во второ го снема од терен, Алекса да не влезеше во емвипи моуд ќе изгубеа со double digit. Она на Петрушев мислам дека беше 2 плус 1, му свиреа фаул у напад и ова мислам дека е најголемата грешка на судиите, кога мечот се кршеше у 4та. И повредата на Добрич ги осакати али ако се земе све во предвид треба да се задоволни од турниров србите, никој не им го даваше финалево нит па титулата, да имаа малце повеќе среќа со повредите и Јокич да не им свртеше грб имаат тим и за злато, би биле така главни фаворити ама па кога све им беше подредено од тој аспект испаднаа од Италија, вака ова до некаде е и максимумот, имаат за што да жалат али денес беа полошиот тим и заслужено изгубија.
Буквално сè истото ќе го пишев, но ќе додадев и дека колку и да си се криви Србите сами за поразот, толку и има улога какво играчиште е Шродер. Во клучни моменти презема одговорност и става точка. Имаше катастрофално лоша вечер со Латвија, но се покажа дека тоа било само една лоша вечер. Вагнерци исто беа одлични денес, дури и Бонга како специјалист за одбрана беше одличен во напад. Дури и среќа имаа Србиве што Тајс и Обст не се разиграа, ќе беше уште поубедлив пораз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom