Кошарка - генерална дискусија (репрезентации)

Кој ке биде владетелот на светот?

  • САД

  • Канада

  • Аустралија

  • Франција

  • Србија

  • Шпанија

  • Грција

  • Словенија

  • Некој друг (пиши кој)


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.607
Поени од реакции
16.593
Бидејќи често се случува да се коментира во други теми наменети за играта под обрачите (посебно во НБА) и се оди со оф топици, ја отварам темава и ке ве молам тука исклучиво да се пишува за репрезентативните настапи. Разбирам дека повеќето ги гледаме поради ѕвездите од оваа лига, ама би било прикладно да се користи темава.

За почеток се играат пријателски натпревари, а и екипите се спремаат за предстојново Светско првенство што ке се игра од 25 август на Филипините, Јапонија и Индонезија. Името на Светскиот шампион ке го дознаеме на 10 септември, кога е закажано финалето во Пасај, Филипини. Од 2019. година се одржува на секои четири непарни години (порано беше иста година кога се играше и во фудбалот). Форматот е исти како во фудбалот, барем првиот дел каде настап имаат обезбедено 32 национални тима.

Aктуелни шампиони се Шпанците кои имаат освоено две титули, додека најмногу имаат освоено Соединетите Американски Држави и Југославија. Kaко и секогаш, фаворит број еден е колевката на овој спорт, САД и за разлика од некои претходни изданија, сега ке настапат со состав каде нема многу звезди. Позади нив е соседната Канада која има брутален состав, а третото и четвртото место го делат Аустралија и Франција. Што се однесува до „Галските петлови“, интересно е да видиме дали ке се одлучи МВП-то во регуларниот дел, Жоел Ембид да настапи за нив или за матичната земја, Камерун.

МВП-то на финалето, Никола Јокиќ, реши да одмори од обврските и да не се стави на располагање на селекторот Светислав Пешиќ, а покрај него уште неколку клучни играчи го откажаа настапот, па и поради тоа, предводени од Богдан Богдановиќ кој беше најдобар стрелец на минатиот собир, се вбројуваат во „фаворити“ од сенка. Словенците заедно со Дончиќ, Шпанците и Грците со Aдетокумбо и Итудис на клупата го затвораат овој круг.

Од земјите од екс-Ју ке настапат и Црногорците кои ке бидат предводени од суперстарот на Чикаго, Никола Вучевиќ.

Ке отворам анкета, иако секако ке можете да коментирате за пријателските и се останато поврзано за Светското и ке ве молам само овде да се пишува за репрезентациите.
 
Член од
16 јули 2023
Мислења
156
Поени од реакции
386
Kakva neznalica, Embiid uste od pred 2 meseci go ima otkazano ucestvoto na ova svetsko prvenstvo.
A za vo idnina ostanuva da vidime dali ke zaigra za Francija ili Amerika, kakov crn Kamerun.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.730
Поени од реакции
3.891
Kakva neznalica, Embiid uste od pred 2 meseci go ima otkazano ucestvoto na ova svetsko prvenstvo.
A za vo idnina ostanuva da vidime dali ke zaigra za Francija ili Amerika, kakov crn Kamerun.
Евентуално за ОИ има да се одлучува.
За наредното светско има да биде небитен ко Дарко Миличич.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.605
Иако составот не е ВАУ и да си падне човек на газ + ќе имаат проблем со поинаков пристап на судење отколку во НБА, сепак мислам дека америте се фаворити.
Од сенка типувам на Канада заради составот и Шпанија/Словенија као изненадување.
Сепак, ниту една репка не предничи во квалитетот значително многу над составот од САД и затоа нив прво им давам предност, млади се, ќе играат фул во секој случај, а дали на крај ќе бидат победници ќе видиме.

Ќе навивам за Шпанија и Словенија (заради Дончиќ) ама очекувам САД да победат на крај.
 
Член од
16 јули 2023
Мислења
156
Поени од реакции
386
Slovenija ostana bes Cancar steta

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
Shto se sluci so nego ? vcera igrase na prijatelskata protiv Grcija...

Inace Paolo Banchero namesto da igra za Italija, prifati da igra za Amerika.

Filipincite ke bidat interesni za gledanje, igraat doma go imaat Jordan Clarkson i najdobrite igraci od domasnata liga.

Karl Anthony Towns ke igra za Domknikanska republika.

Janis imal problemi so kolenoto, uste ne se znae oficijalno shto i kako no eve na prijatelskite utakmici protiv Slovenija ne igrase, se nadevam ke igra bidekji ako igra grkot ke bide najak igrac na svetskoto prvenstvo.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Shto se sluci so nego ? vcera igrase na prijatelskata protiv Grcija...

Inace Paolo Banchero namesto da igra za Italija, prifati da igra za Amerika.

Filipincite ke bidat interesni za gledanje, igraat doma go imaat Jordan Clarkson i najdobrite igraci od domasnata liga.

Karl Anthony Towns ke igra za Domknikanska republika.

Janis imal problemi so kolenoto, uste ne se znae oficijalno shto i kako no eve na prijatelskite utakmici protiv Slovenija ne igrase, se nadevam ke igra bidekji ako igra grkot ke bide najak igrac na svetskoto prvenstvo.
Na zabivanje i gi sjebal prednite vkrsteni ligamenti jbg,krivo mi e dobar igrac.

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
14
Поени од реакции
6
Kanada e silna kako nikogas dosega, timot ke go predvodi Murray koj e vo top forma, tuka e i Gilgeous-Alexander, ako e dobro izmenadziran timot ne gleam zosto da ne bidat finalisti
Автоматски споено мислење:

Иако составот не е ВАУ и да си падне човек на газ + ќе имаат проблем со поинаков пристап на судење отколку во НБА, сепак мислам дека америте се фаворити.
Од сенка типувам на Канада заради составот и Шпанија/Словенија као изненадување.
Сепак, ниту една репка не предничи во квалитетот значително многу над составот од САД и затоа нив прво им давам предност, млади се, ќе играат фул во секој случај, а дали на крај ќе бидат победници ќе видиме.

Ќе навивам за Шпанија и Словенија (заради Дончиќ) ама очекувам САД да победат на крај.
Isto taka e vredno da se spomene deka timovite USA i Kanada go nemaat toj kolektiv kako Srbija, Slovenija, Grcija, timovi vo koi igracite se poznavaat i imaat odigrano povekje natprevari zaedno za razlika od USA koja od sekogas go pravela timot pred samiot pocetok na golemite natprevaruvanja i ne gi bolelo glava za razigruvanje i kolektivnost bidekji vo timot se Bryant, Lebron, Wade, Curry i uste po nekoj superstar, no od 2016 pa navaka USA ne e tolku dominantna, timot im e silen no daleku od nepobedliv kako porano.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2023
Мислења
156
Поени од реакции
386
Kolektivot e mnogu bitna rabota ako ne i najbitna no amerite imaat neshto pojako od kolektiv a toa e 10 igraci koi vo sekoe vreme ke ti stavat 20+ poeni.
Автоматски споено мислење:

Edinstvena slabost im e toa sto nemaat asalen covek pod kosh, no Portis i Kessler ne se ni loshi ke izbrkaat rabota.
Kessler letovo stavil 10 kila muskul, 213cm e.
Portis 211.
Автоматски споено мислење:

Vtorata utakmica ja igraat Amerika - Grcija, grkot ke gi izede pod kosh no nema da bide dovolno i 50 poeni da stavi.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.605
Kanada e silna kako nikogas dosega, timot ke go predvodi Murray koj e vo top forma, tuka e i Gilgeous-Alexander, ako e dobro izmenadziran timot ne gleam zosto da ne bidat finalisti
Автоматски споено мислење:


Isto taka e vredno da se spomene deka timovite USA i Kanada go nemaat toj kolektiv kako Srbija, Slovenija, Grcija, timovi vo koi igracite se poznavaat i imaat odigrano povekje natprevari zaedno za razlika od USA koja od sekogas go pravela timot pred samiot pocetok na golemite natprevaruvanja i ne gi bolelo glava za razigruvanje i kolektivnost bidekji vo timot se Bryant, Lebron, Wade, Curry i uste po nekoj superstar, no od 2016 pa navaka USA ne e tolku dominantna, timot im e silen no daleku od nepobedliv kako porano.
Да, се согласувам, сепак тука освен Словенија како репка (мада и тоа е сега знак прашање после повредата на Чанчар, да видиме другите како се физички спремни да го носат товарот, особено Лука), Грција изгледа нема да можи да смета на Гркот, а Србија без Јокарата не верувам дека ќе има поголем успех и баш тука ги гледам шансите на УСА. Немаат противник што е класа над нив, во најмала рака се изедначени ако не и подобри од противниците (на хартија, во пракса ќе видиме).

Така да, стои муабетот за колективот. Исто, ќе биде интересно Кер како ќе се снајде во оваа улога бидејќи и умешноста на тренерот ќе биде фактор. Тимовите се горе долу изедначени.
Автоматски споено мислење:

Kolektivot e mnogu bitna rabota ako ne i najbitna no amerite imaat neshto pojako od kolektiv a toa e 10 igraci koi vo sekoe vreme ke ti stavat 20+ poeni.
Автоматски споено мислење:

Edinstvena slabost im e toa sto nemaat asalen covek pod kosh, no Portis i Kessler ne se ni loshi ke izbrkaat rabota.
Kessler letovo stavil 10 kila muskul, 213cm e.
Portis 211.
Автоматски споено мислење:

Vtorata utakmica ja igraat Amerika - Grcija, grkot ke gi izede pod kosh no nema da bide dovolno i 50 poeni da stavi.
Коленото му е партал, како ќе доминира, од на клупа?
Се надевам нема да го играш на кладилница, пошто не е будала да си ризикува НБА кариера само и само за да одигра за ебана Грција. Ќе игра со лимитирана минутажа и претпазливо или воопшто нема да игра, според мене.
 
Член од
16 јули 2023
Мислења
156
Поени од реакции
386
Автоматски споено мислење:


Коленото му е партал, како ќе доминира, од на клупа?
Се надевам нема да го играш на кладилница, пошто не е будала да си ризикува НБА кариера само и само за да одигра за ебана Грција. Ќе игра со лимитирана минутажа и претпазливо или воопшто нема да игра, според мене.
Ne se znae uste nisto za Janis... mislam deka ke igra... ima vreme da se oporavi do eliminacionata faza ima uste skoro cel mesec... mozebi najdobro e da ne igra i da se cuva za NBA...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.605
Ne se znae uste nisto za Janis... mislam deka ke igra... ima vreme da se oporavi do eliminacionata faza ima uste skoro cel mesec... mozebi najdobro e da ne igra i da se cuva za NBA...
Неколку месеци не беа доста за да биде фул, изигра ПО неличејки на себе, штом досега не е 100% таму не е работата како што треба. Сигурно нема да дивее по терен, ниту ќе игра фул напад и одбрана за да и обезбеди на Грчка колку-толку добар настап. Не го форсирај на кладилница на овер, а до кај ќе стигни Грчка со него е големо прашање, мислам нема да ризикува премногу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom