Кошарка - генерална дискусија (репрезентации)

Кој ке биде владетелот на светот?

  • САД

  • Канада

  • Аустралија

  • Франција

  • Србија

  • Шпанија

  • Грција

  • Словенија

  • Некој друг (пиши кој)


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
19 март 2013
Мислења
2.427
Поени од реакции
3.348
Алекса ГОАТ второ полувреме, само ради него беа у игра, напред назад све он битно и клучно напраи, нереално издание у 4та од него, све друго реално се испичка, се уцвика и го опипа срамот.
Милутинов не дае кош цела текма, Јович исто, дното го гушна у клучни моменти играше тотално нерезонски, Гудурич турчинот прича за себе, не толку ради тројката каде и Богдан се испичка да иде на 2, колку за зицерот што го промаши за 2 плус 1, и аутот што го фрли.

Судиите ги поебаа во битни моменти ама прашање е дали и тоа нешто ќе сменеше, Богдан кој требаше да е гејм чејнџер во второ го снема од терен, Алекса да не влезеше во емвипи моуд ќе изгубеа со double digit. Она на Петрушев мислам дека беше 2 плус 1, му свиреа фаул у напад и ова мислам дека е најголемата грешка на судиите, кога мечот се кршеше у 4та. И повредата на Добрич ги осакати али ако се земе све во предвид треба да се задоволни од турниров србите, никој не им го даваше финалево нит па титулата, да имаа малце повеќе среќа со повредите и Јокич да не им свртеше грб имаат тим и за злато, би биле така главни фаворити ама па кога све им беше подредено од тој аспект испаднаа од Италија, вака ова до некаде е и максимумот, имаат за што да жалат али денес беа полошиот тим и заслужено изгубија.
Ќе му ги отечат јајцата на Јокич сега србиве што не се одзвал. За финалево и тоа како се одвиваше мечот дефинитивно неговиот придонес ќе им донесеше злато.Само како што реков и во претходно мислење со самото негово присуство притисокот ќе беше поголем и немаше да го изиграат тоа што го изиграа до финалево. Поточно до второто полувреме од финалево.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.414
Поени од реакции
42.465
Буквално сè истото ќе го пишев, но ќе додадев и дека колку и да си се криви Србите сами за поразот, толку и има улога какво играчиште е Шродер. Во клучни моменти презема одговорност и става точка. Вагнерци исто беа одлични денес, дури и Бонга како специјалист за одбрана беше одличен во напад. Дури и среќа имаа Србиве што Тајс и Обст не се разиграа, ќе беше уште поубедлив пораз.
Проблем е ова со србиве веќе со години, затоа се гушат на вакви натпреварувања, имаат топ генерација ама ги немаат мудата на Бодирога, Пеџа Стојјакович, Дивац и остали од таа златна генерација каде и оние Б играчи во битни моменти доставуваа.
А влезат у тесен меч обично боди ленгвиџот им е увек ужасен и укажува на тоа дека голем дел од играчиве се пичкаат, раце им се тресат и на тоа во глобала се должат промашувањата на сите оние зицери или носење на лоши одлуки во нападот, зашто нула доверба имаат у самите себе играчите.

Кога мелат на терен, мелат, тепаат со дабл диџит и све делува перфектно, а е тесно после 24,5 минути игра, тогаш тонат, така беше со Италијаѝ у група, им се вратија и заборавија наеднаш сите баскет да играат, така беше и на претходното светско со Аргенгтина, така беше и на ЕП мада тогаш Пешич у четврта 6 минути го остави Јокич на клупа, ама останативе брејнфарт имаа у дупка пропаднаа. Така беше и денеес, неколку битни играчи за оваа генерација не дојдоа ни до поен или изиграа катастрофално и аматерски, и оној што им е лидер цело второ дали 3-4 шута зема, и на крај на плус 3 се реши да додава а не да иде на минус 1, што многу говори.

Тоа што Шрудер го играше, денес србите го немаа, Алекса срамота е да ти биде таков играч иако он реално развали, али генерацијава може да им дојде до нешто големо на следно, до тогаш нека си добилдаат искуство и нека се надеваат дека ќе имаат буст од оние кои реално им се најдобри а денес не беа тука. Пешич нека им седи, чекор напред направија со него, беше мета на многу критики ама реално достави на турниров, и поише од тоа ако се земе у предвид со какви све проблеми се соочи и пред турниров и за време на истиот, со кулминација у финалево каде и Добрич се повреди на сам старт, а е исто доста битен играч за тимот.
Автоматски споено мислење:

Ќе му ги отечат јајцата на Јокич сега србиве што не се одзвал. За финалево и тоа како се одвиваше мечот дефинитивно неговиот придонес ќе им донесеше злато.Само како што реков и во претходно мислење со самото негово присуство притисокот ќе беше поголем и немаше да го изиграат тоа што го изиграа до финалево. Поточно до второто полувреме од финалево.
Никаков фактор не е ова искрено, нека баталат боље и нека се надеваат дека на следен голем турнир ќе се нафати да игра. Доставија тука и со самото тоа што ќе смараат за Јокич ќе фрлат кал на моменталнава генерација ко неспособна. Зборам за наративот кај србите, а иначе факт е дека со него и Мицич ќе беа 3 класи бољи ама истово важи и за грците, и за Канада со Мареј, а за американците да не праиме па ич муабет.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.728
Поени од реакции
30.383
Можеме да анализираме судијски грешки (и ги имаше), но Србите сами себе се победија. Се на се, офанзивно бе без концепт, одбрамбено беа без енергија (и без концепт). Неспремни за приликата. Германците заслужено си земаа титула, очигледно повеќе ја сакаа... Пешич разочара, повеќе време со судии се бавташе отколку што корегираше очигледни грешки. Елеменарни работи во одбрана не играа, она што ги донесе во финале. Не градеа простор под кош, зјапаа во топка додека ликови како Мо Вагнер им даваа кошеви под кош. Го направија Мо да изгледа како мвп. Ама да, претходно го достигнаа плафонот па ова сега му доаѓа како реалност за можностите. На крају краева 2-ро место на свет и не е толку лошо, посебно за очекувањата и реалните можности.

А Јокиќ да си го јаде таклабасот, да играше ќе земеа титула.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.080
Поени од реакции
2.388
На минус 1 ќе беа така, не 2, тројката беше за израмнување. Богдан тука се повлече, и се заеба, башка и во бонус беа германците така да фаул го носеше на линија за слободни. Лоша, многу лоша одлука, такви премногу направија во второ.
Да да, така беше. Како и да е, да го дадеа, после ќе се бркаа за еден кош, ама германија отиде на 4+.
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
544
Поени од реакции
259
Sobiraa vo reketot dosta Germancive na pikot ne i dozvolija da se igra miss mach (kako vo prvo poluvreme)
istotaka dosta dobro bese zatvoren Bogdanovic, premalku bea iskoristeni Milutinov i Petrusev vo reketot,
se na se odlicna utakmica.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.427
Поени од реакции
3.348
FB_IMG_1694450055390.jpg

Можниот тим за ОИ 2024.
За ова треба да се соберат сите најаки играчи од остатокот на светот и пак ќе биде помала квота за нив.
 
C

confusion

Гостин
После дебаклот самиот Леброн си ставил на мисија да ја брани „честа“ на Америка на ОИ 2024 па самиот решил да склопи екипа и да се осигура дека сите најдобри играчи ќе играта, веќе почнал да агитира кај Кари и слични.
Каков attention whore, каков одвратен и напорен човек, неверојатно, само да е центар пажња се ќе направи.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.563
Поени од реакции
16.394

Kajgana Shop

На врв Bottom