Коронавирус (COVID-19)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Инаку јас навистина не сфаќам што сакате да се направи. Да се отвори се - океј, за 2 недели ќе се отвори се, издржете уште еден викенд.

Кога беше полицискиот час од 21-6, се истуравте смешки коронава само после 21 работела хехехехе. Кога го затворија Куманово, имаше постови дури Скопје да се затворело како Дебар :pos: За викенди воведоа полициски час и од 16, сега не одговара зошто гужви имало во маркети а заборавате дека гужвите во маркети беа и кога се дозна за Цаца, цело брашно и тоалетна кога се собра од маркет.

Заклучок? Не седите дома и не се дистанцирате за мерак на Филипче, Заев, Мицкоски, не знам кој. Се седи дома од прост разум за да се купи време и здравството да се консолидира. Ако ви се лежи од корона под багрем на Водно затоа што нема капацитети, бујрум, уште во вторник улетајте во гужва. Друго, сите одеднаш станаа верници, спортисти, планинари, слободари а да бидеме искрени, да немаше корона ќе фрчеа сториња од прв крак викендов. За две недели кога сево ова ќе престане, сами треба да знаете дека што повеќе избегнувате гужви и групирања, тоа подобро за вас.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.502
Поени од реакции
2.632
Инаку јас навистина не сфаќам што сакате да се направи. Да се отвори се - океј, за 2 недели ќе се отвори се, издржете уште еден викенд.

Кога беше полицискиот час од 21-6, се истуравте смешки коронава само после 21 работела хехехехе. Кога го затворија Куманово, имаше постови дури Скопје да се затворело како Дебар :pos: За викенди воведоа полициски час и од 16, сега не одговара зошто гужви имало во маркети а заборавате дека гужвите во маркети беа и кога се дозна за Цаца, цело брашно и тоалетна кога се собра од маркет.

Заклучок? Не седите дома и не се дистанцирате за мерак на Филипче, Заев, Мицкоски, не знам кој. Се седи дома од прост разум за да се купи време и здравството да се консолидира. Сите одеднаш станаа верници, спортисти, планинари, слободари а да бидеме искрени, да немаше корона ќе фрчеа сториња од прв крак викендов. За две недели кога сево ова ќе престане, сами треба да знаете дека што повеќе избегнувате гужви и групирања, тоа подобро за вас.
За две недели ке има милион жалби зошто кафичите и школите не се отворени а се друго почнало да работи :D
Едноставно не може да им се угоди на нашиве.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Германскиот државен институт за контрола на болести направил студија за репликативниот број на вирусот. Резултатите се дека вирусот паднал под р0 1 (со други зборови престанал да се шири) пред да се воведат рестриктивните мерки во Германија. Иста студија и циришкиот факултет имаше направено со ист резултат. Ете колку резултат даваат рестриктивните мерки.

Извини вака, ама тоа не го пишува во студијата. Првите мерки се воведоа уште крајот на Февруари ама биле благи. Од 16.03. буквално све затвори. Една од причините што опадна е исто така масовното тестирање. Значи мерките имаа голем ефект.

Види ја табелата на страна 12 која покажува почетокот на заболувањата. Се гледа дека по 16.3. од ко се затвори све, бројките паѓаат.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.295
Поени од реакции
15.512
Да речиме брачен пар живеј самостално во некој стан. Двајцата одат на работа од понеделник до петок од 8 до 16. Кога ќе испазарат?
Не е разбран народот, а тие шо ги донесоја овие мерки се тешки идиоти. Пред да бидат мерките, позитивни беа околу 10% од тестираните. И после 3 недели строги мерки процентот е ист. Кој е ефектот на полицискиот час од 16?
Со девојка ми живееме заедно, работиме од дома двајцата, од работа не ни прават проблем и на двајцата да излеземе во текот на работно време па и по саат-два.
Секој што оди на работа има 30 мин пауза што може да ја искористи за пазарење. Еднаш неделно.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.114
Да речиме брачен пар живеј самостално во некој стан. Двајцата одат на работа од понеделник до петок од 8 до 16. Кога ќе испазарат?
Не е разбран народот, а тие шо ги донесоја овие мерки се тешки идиоти. Пред да бидат мерките, позитивни беа околу 10% од тестираните. И после 3 недели строги мерки процентот е ист. Кој е ефектот на полицискиот час од 16?
Bas ovie brojki se pokazatel za efektot na karantinot,ako se zeme predvid deka pred da se vovedat merkite virusot bese vo pocetna faza na ekspanzija,a sega blizu pikot plus kapacitetite za pravenje testovi bea 5-6 pati pomali od sega.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Не си правете со умот Бајрам за две недели ништо нема да отвори, тоа уште затегаат со малоумни мерки...
Автоматски споено мислење:

Во Гевгелија оро се врти...

 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Пред да биди карантинот се правеа по 50 тестови денот затоа беа тие бројки, сега бројката на тестови е 10 пати поголема, и кога ќе се земи тој факт значи има резултати од карантинот и тоа големи.
Пак е ист процентот, вкупно околу 11 000 тестови направени, 1100 заболени. Секојдневно околу 10% се новозаболени иако пак ќе речам дека дневно новозаболените не се од тестовите направени претходните 24 часа!
Ајде сега да не претеруваме, ем сите имаат време на пауза да излезат, ем врие маркети што имаат онлајн порачка и достава. Затворија кафичите на улица Македонија, на пауза може да испазарат месго да лигават макијато.
Ајде не претеруваме, јас пример немам конкретна пауза во работното време пример 10 до 10:30 туку пауза ми е времето кога немам работа ама морам да седам на работното место. Врие маркети со онлајн продажба ама не заборавај дека во мк живејме. Во Скопје можи се ефикасни и брзи со доставата ама за другите населени места не ми е за вервање. Никој не вика дека не треба да има мерки. Еве тебе што ќе ти смени ако на пензионерите му е дозволен излез од 5 до 12? Што ќе ти смени ако место во 16,полицискиот час почни во 18 и рает да се прибериш од работа и да испазариш?
Друга работа, на почетокот се очекуваше пикот да биди околу Велигден па уште тогаш најавија олабаени мерки на почеток на мај. После то, пикот да биди крајот на април и олабаени мерки најбрзо во втора половина на мај. Трета изјава и уште алтуелна дека пикот ќе биди на крајот на април и олабаени мерки од почетокот на мај. Втф? Која е логиката на ова последна изјава и на Филипче и на Спасовски? Друга работа една новинарка го праша Филипче дали во вкупниот број на тестови направени последните 24 часа се рачунат и оние за кои проверуваат дали се оздравени пациентите, а тој многу добро го изврти одговорот и не даде конкретен одговор на тоа прашање.
За резултат чекале и до 7 дена :facepalm:
За на крајот, ова ретардираната да се пофали со јајце вирусот :facepalm:. Која бедотија.
Јас бев тој шо велеше на почетокот дека добро се справуваат, ама сега се тотално изгубени и секоја одлука му е донесена само ради паника
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.067
Извини вака, ама тоа не го пишува во студијата. Првите мерки се воведоа уште крајот на Февруари ама биле благи. Од 16.03. буквално све затвори. Една од причините што опадна е исто така масовното тестирање. Значи мерките имаа голем ефект.

Види ја табелата на страна 12 која покажува почетокот на заболувањата. Се гледа дека по 16.3. од ко се затвори све, бројките паѓаат.
Веќе на 16ти кривата опаѓа и продолжува да опаѓа со ист интензитет. Она што го забавува се мерките на дистанцирање и хигиена кои се воведени претходно. Значи и да не се затворело се а луѓето да продолжеле да држат дистанца и хигиена пак ќе стигневме до иста ситуација
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Bas ovie brojki se pokazatel za efektot na karantinot,ako se zeme predvid deka pred da se vovedat merkite virusot bese vo pocetna faza na ekspanzija,a sega blizu pikot plus kapacitetite za pravenje testovi bea 5-6 pati pomali od sega.
Да беа за некој сат полабави мерките, уште подобар ќе беше резултатот. Јас не велам дека не го забавува ширењето, ама мерките донесени како во Куманово видовме каков резултат дадоја. Само 8 сати во денот можност за завршвање на обврски и одење на работа некако малку се.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.526
Поени од реакции
17.207
Пак е ист процентот, вкупно околу 11 000 тестови направени, 1100 заболени. Секојдневно околу 10% се новозаболени иако пак ќе речам дека дневно новозаболените не се од тестовите направени претходните 24 часа!

Ајде не претеруваме, јас пример немам конкретна пауза во работното време пример 10 до 10:30 туку пауза ми е времето кога немам работа ама морам да седам на работното место. Врие маркети со онлајн продажба ама не заборавај дека во мк живејме. Во Скопје можи се ефикасни и брзи со доставата ама за другите населени места не ми е за вервање. Никој не вика дека не треба да има мерки. Еве тебе што ќе ти смени ако на пензионерите му е дозволен излез од 5 до 12? Што ќе ти смени ако место во 16,полицискиот час почни во 18 и рает да се прибериш од работа и да испазариш?
Друга работа, на почетокот се очекуваше пикот да биди околу Велигден па уште тогаш најавија олабаени мерки на почеток на мај. После то, пикот да биди крајот на април и олабаени мерки најбрзо во втора половина на мај. Трета изјава и уште алтуелна дека пикот ќе биди на крајот на април и олабаени мерки од почетокот на мај. Втф? Која е логиката на ова последна изјава и на Филипче и на Спасовски? Друга работа една новинарка го праша Филипче дали во вкупниот број на тестови направени последните 24 часа се рачунат и оние за кои проверуваат дали се оздравени пациентите, а тој многу добро го изврти одговорот и не даде конкретен одговор на тоа прашање.
За резултат чекале и до 7 дена :facepalm:
За на крајот, ова ретардираната да се пофали со јајце вирусот :facepalm:. Која бедотија.
Јас бев тој шо велеше на почетокот дека добро се справуваат, ама сега се тотално изгубени и секоја одлука му е донесена само ради паника
Повеќе тестови се прават сега како можи процентот да е ист ?
За пикот никогаш точно не потврдија кога ќе биди затоа што никој со сигурност не знае да каже, се е врз база на искуства од другите земји.
Во Шпанија премиерот вчера по трет пат им го продолжи карантинот, и таму им викаа дека пикот ќе биди до крајот на март.
Карантинот ќе продолжи само мерките ќе се олабавуваат полека полека.
Друга работа е кај нас и кај сите други земји не се почитуваат во целост мерките.
Имаме еден куп случаи кои си се шетаат по викендици, по комшии нљ кафе, не носат заштитни маски итн.
Се туркаат по маркети, се берат по паркови ...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Пак е ист процентот, вкупно околу 11 000 тестови направени, 1100 заболени. Секојдневно околу 10% се новозаболени иако пак ќе речам дека дневно новозаболените не се од тестовите направени претходните 24 часа!

Ајде не претеруваме, јас пример немам конкретна пауза во работното време пример 10 до 10:30 туку пауза ми е времето кога немам работа ама морам да седам на работното место. Врие маркети со онлајн продажба ама не заборавај дека во мк живејме. Во Скопје можи се ефикасни и брзи со доставата ама за другите населени места не ми е за вервање. Никој не вика дека не треба да има мерки. Еве тебе што ќе ти смени ако на пензионерите му е дозволен излез од 5 до 12? Што ќе ти смени ако место во 16,полицискиот час почни во 18 и рает да се прибериш од работа и да испазариш?
Друга работа, на почетокот се очекуваше пикот да биди околу Велигден па уште тогаш најавија олабаени мерки на почеток на мај. После то, пикот да биди крајот на април и олабаени мерки најбрзо во втора половина на мај. Трета изјава и уште алтуелна дека пикот ќе биди на крајот на април и олабаени мерки од почетокот на мај. Втф? Која е логиката на ова последна изјава и на Филипче и на Спасовски? Друга работа една новинарка го праша Филипче дали во вкупниот број на тестови направени последните 24 часа се рачунат и оние за кои проверуваат дали се оздравени пациентите, а тој многу добро го изврти одговорот и не даде конкретен одговор на тоа прашање.
За резултат чекале и до 7 дена :facepalm:
За на крајот, ова ретардираната да се пофали со јајце вирусот :facepalm:. Која бедотија.
Јас бев тој шо велеше на почетокот дека добро се справуваат, ама сега се тотално изгубени и секоја одлука му е донесена само ради паника
Мене ништо не ми смета зошто си го организирам времето и со работата и со пазарењето, најлесно е да се кука по форуми дека нешто не чини а да не се даде конкретен пример како да се подобри. Кога сум работела и паралелно учела за на факултет за сесија не сум излегувала и подолго време. Да го направат полицискиот час за пензионери како што викаш ти, пак нема да чини и пак ќе се најде причина зошто е лошо да биде продолжен полицискиот час.

Кога сме кај пензионери, во Словенија а и во околните држави изгледа забраните ќе продолжат до крајот на годината а не па да се олабават.

Пикот е претпоставка, каде си видел ти во епидемија некој да гарантира кога ќе биде? Ако може да ти гарантира кога ќе биде, значи дека може и да ја реши епидемијата :)

Кога си со партнер, дечко/девојка, можете и да се менувате кој да оди до маркет. Сигурно не одите во маркет секој ден, јас живеам сама и товарам кола еднаш месечно, знам и брачни парови што го прават истово. Мислам дека само во Македонија остана навиката да се оди во продавница 3 пати на ден затоа што се нема попаметна работа.

Не знам што работиш ама сигурно немаш работа од 5 сабајле до 16 попладне константно. Не го мешај Скопје во приказнава, да знаеш каков локален биртијашки маркет во Ѓорче сестра ми ми кажа дека работат со достава, ќе си го избришеш постот :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.526
Поени од реакции
17.207
Веќе на 16ти кривата опаѓа и продолжува да опаѓа со ист интензитет. Она што го забавува се мерките на дистанцирање и хигиена кои се воведени претходно. Значи и да не се затворело се а луѓето да продолжеле да држат дистанца и хигиена пак ќе стигневме до иста ситуација
За кај кажваш за Германија ? Кај нас полициски час не почитуваат не дистанца ќе одржувале, батали тие работи, ние сме друга планета
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Веќе на 16ти кривата опаѓа и продолжува да опаѓа со ист интензитет. Она што го забавува се мерките на дистанцирање и хигиена кои се воведени претходно. Значи и да не се затворело се а луѓето да продолжеле да држат дистанца и хигиена пак ќе стигневме до иста ситуација
Да, беше близу 10 а стигна до 3 со првите мерки. Ама и со 3 растот е експоненционален и доведува до оптеретување на здравствениот систем. Мора да биде под 1 да се намали. Меркел убаво кажа ако е 1,2 или 1,3 до Јуни/Јули капацитетите ќе се исполнат. Така да мерките си дадоа ефект.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Мене ништо не ми смета зошто си го организирам времето и со работата и со пазарењето, најлесно е да се кука по форуми дека нешто не чини а да не се даде конкретен пример како да се подобри. Кога сум работела и паралелно учела за на факултет за сесија не сум излегувала и подолго време. Да го направат полицискиот час за пензионери како што викаш ти, пак нема да чини и пак ќе се најде причина зошто е лошо да биде продолжен полицискиот час.

Кога сме кај пензионери, во Словенија а и во околните држави изгледа забраните ќе продолжат до крајот на годината а не па да се олабават.

Пикот е претпоставка, каде си видел ти во епидемија некој да гарантира кога ќе биде? Ако може да ти гарантира кога ќе биде, значи дека може и да ја реши епидемијата :)

Кога си со партнер, дечко/девојка, можете и да се менувате кој да оди до маркет. Сигурно не одите во маркет секој ден, јас живеам сама и товарам кола еднаш месечно, знам и брачни парови што го прават истово. Мислам дека само во Македонија остана навиката да се оди во продавница 3 пати на ден затоа што се нема попаметна работа.

Не знам што работиш ама сигурно немаш работа од 5 сабајле до 16 попладне константно. Не го мешај Скопје во приказнава, да знаеш каков локален биртијашки маркет во Ѓорче сестра ми ми кажа дека работат со достава, ќе си го избришеш постот :)
Си го организираш времето зошто имаш таква можност. Каква работа јас ќе завршам од 5 до 8 сабајле? Константно немам работа, ама морам константно да сум на работно место. Јас се зедов само како пример.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom