Коронавирус (COVID-19)

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.990
Поени од реакции
8.539
Мене ништо не ми смета зошто си го организирам времето и со работата и со пазарењето, најлесно е да се кука по форуми дека нешто не чини а да не се даде конкретен пример како да се подобри. Кога сум работела и паралелно учела за на факултет за сесија не сум излегувала и подолго време. Да го направат полицискиот час за пензионери како што викаш ти, пак нема да чини и пак ќе се најде причина зошто е лошо да биде продолжен полицискиот час.

Кога сме кај пензионери, во Словенија а и во околните држави изгледа забраните ќе продолжат до крајот на годината а не па да се олабават.

Пикот е претпоставка, каде си видел ти во епидемија некој да гарантира кога ќе биде? Ако може да ти гарантира кога ќе биде, значи дека може и да ја реши епидемијата :)

Кога си со партнер, дечко/девојка, можете и да се менувате кој да оди до маркет. Сигурно не одите во маркет секој ден, јас живеам сама и товарам кола еднаш месечно, знам и брачни парови што го прават истово. Мислам дека само во Македонија остана навиката да се оди во продавница 3 пати на ден затоа што се нема попаметна работа.

Не знам што работиш ама сигурно немаш работа од 5 сабајле до 16 попладне константно. Не го мешај Скопје во приказнава, да знаеш каков локален биртијашки маркет во Ѓорче сестра ми ми кажа дека работат со достава, ќе си го избришеш постот :)

Како ќе се држи растојание од 2 метри во такси или ЈСП?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
За кај кажваш за Германија ? Кај нас полициски час не почитуваат не дистанца ќе одржувале, батали тие работи, ние сме друга планета
Кога веќе ја спомна Германија
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ок се мерките! Уште од Индија да доведат полицајци и да го ограничат движењето на 2-3 саати во ден! Да не доаѓаат индијците за џабе!
Ако некој знае што прави у оваа држава еве јас...
Па чиста математика бе луѓе, со скратување на времето за движење и завршување на обврските, ги тераш луѓето да го кршат редот. Или ќе се тепаат за во маркет, банка и слично или ќе ги фати психоза дека ќе останат со прстот у уста, па ќе направат поголема беља. Ние со нечистата вода го исфрливме и бебето!
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.106
Поени од реакции
8.380
Кога веќе ја спомна Германија
а па јас мислев дека таму народот свесен бил, ама таму свеста доаѓала со казни, ќотек и слично.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495

Како ќе се држи растојание од 2 метри во такси или ЈСП?
За во автобус решението е со маски сите. Проблемот што има гужви е уште еден проблем што ексалираше сега а постоеше декади уназад, имаме најкрш градски превоз од сите екс Ју републики. Затоа и се оправам со идиоти што викаат одете со ЈСП, не возете коли, за загадувањето :facepalm:
Тие немаат капацитет автобус плус да пуштат, цел град ЈСП да користел.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
а па јас мислев дека таму народот свесен бил, ама таму свеста доаѓала со казни, ќотек и слично.
Едно што е свесен, дуго очигледно и на трајќути германецот му дошле преку таквоото мерките. Сосема друг муабет е што они имаат сила и самосвест да се побунат, кога гледаат дека не држи вода нешто. На нашиве овде ѕвонци да им обесиш, они ќе викаат мали се!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.990
Поени од реакции
8.539
За во автобус решението е со маски сите. Проблемот што има гужви е уште еден проблем што ексалираше сега а постоеше декади уназад, имаме најкрш градски превоз од сите екс Ју републики.
A што правиме со фотографската документација со која може да те казнат? Како во Австралија што се случило:

A Facebook post has led to a couple being mistakenly fined more than $3300 by police.
According to the Herald Sun, Victorian couple Jaz and Garry Mott were slapped with hefty fines after they posted throwback photos on social media of a holiday to Lakes Entrance in June 2019.

 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Да бе на пешачки и во автобуси ќе ви пишуваат казни, така иде тоа. Ќе ви пишат ако дремете на клупи и си вртите трач муабет или играте баскет или не знам што. Голем број поединци си тераат по свое и треба да се пернат малце.

Вакво нешто има во сите држави скоро и не знам што е чудно. Првин плачете за вакви казни, а сега се противите. Серевте што полицискиот е од 21 требало порано, да сега кога е порано зошто толлу рано. Баравте карантин во Куманово, Скопје за сега кога има за викенд зошто имало. Пред тоа беше за кучињата, сега е за децата да се прошетале. Кога ќе дадат дозвола за децата да прошетаат ќе бараат нешто трето за шетање, голфот на пример.
Или не знаете што сакате или пак си мешате политика со ова и ќе си критикувате за се, чисто онака
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
A што правиме со фотографската документација со која може да те казнат? Како во Австралија што се случило:

A Facebook post has led to a couple being mistakenly fined more than $3300 by police.
According to the Herald Sun, Victorian couple Jaz and Garry Mott were slapped with hefty fines after they posted throwback photos on social media of a holiday to Lakes Entrance in June 2019.

Чисто сумњам дека некој ќе ти ровари по ФБ што си постирал спомени :)

Ваљда исто како на ПОЦ кога ќе оставиш кола без пуштен СМС, ти ја сликаат колата и казната на шофершајбна :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.782
Поени од реакции
18.393
Веќе на 16ти кривата опаѓа и продолжува да опаѓа со ист интензитет. Она што го забавува се мерките на дистанцирање и хигиена кои се воведени претходно. Значи и да не се затворело се а луѓето да продолжеле да држат дистанца и хигиена пак ќе стигневме до иста ситуација
Мамата нивна нацистичка, види која тиранија ја спороведуваат на оние на кои не им одговараат мерки


диктатурата на дело!
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Абе јас на пример живеам сам...одам еднаш неделно маркет и доволно е, да купам два леба/2 млека и имам за неделата...ами 5-6то члено семејство ако оди еднаш неделно или еднаш во две недели како што спомна некој поназад...колку леба треба да купи? Колку млека? Колку месо? Колку овошје/зеленчук?
Можам да замислам, нели само еден член е дозволено да пазари, и членов оди дома со 60 леба, за во наредните две недели да не прави гужви низ маркетиве.. :pos:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ми стана одбивна темава како и многу други на форумов поради константното мрчење, на оваа брзо се менаа работите затоа е полесно човек да запамети што се пишувало.
Ете погоре ме потсетија на досетката дека короната спиела после 21 часот.

Едно прашање имам за загрижените, какви обврски имате за време на вонредна состојба?
Што е толки важно што мора да се заврши?
Самото име не ви кажува за каква состојба се работи?

Еве три недели со рестрикции и едина работа што ја немам завршено е што останав нешишан, и тоа можев првата недела но избегавав ради препораките.
Сметките ги платив преку интернет и тоа е тоа, све друго ми е на стен бај, немам некоја сериозна причина па да плачам ради меркиве.

Да беше од 17ч или 19ч ќе имавте време и да прошетате и да одите на фризери и маникир, така?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.526
Поени од реакции
17.207
Кога веќе ја спомна Германија
Германци сигурно не биле да не се лажиме :) Десет души несалам излегле да протестираат, секаде ќе најдиш изроди во секоја земја, затоа како пакетче ги спаковаа во три минути, е не како кај нас полицијата ќе се пазариме како во чаршија, "сега ќе му се јавам на чичко ми началник е" :)
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Од целиот карантин од 82часа , најтешко ми паѓа кога ќе вклучам тв.
Добро до толку ли се затепани нашите тв? Секаде само вести, и тоа исти, па и вонредни и тие исти, па јавување во програма анализирање на вестите од вчера, штета толку ли се скапи тие проекти со кои што ќе можеш да му го свртиш вниманието на луѓето во овие моменти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom